Блага ракија

Се што е поврзано со организирање на една свадба, веридба итн.

Moderator: Модератори

Одговори
vac
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 18 Mar 2013, 15:58
Му се допанале: 1 time

Блага ракија

Post by vac » 06 Nov 2013, 21:28

Zdravo na site
Mozebi nekoj od vas ima odeno na svadba na tretiot den poznat kako Blaga rakija ili pogazejki ne mi e jasno na ovoj den imam odeno i znam deka ima sali, smei bezobrazni muabeti,ama lige so e fintata so palenjeto na gaki (coffee) (coffee) mislam ne mi e jasno sto znacenje ima sto simbolika?? Navistina mi e smesno znam koga posleden pat odev kaj moja rodnina me fatija na vratata pred da vlezam i sakaa da me soblecat (ner) mislam aloo ne znaev sto da pravam se odbraniv nekako i ne znam so e navistina interesno vo toa?? dali znae nekoj?? :D

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Блага ракија

Post by Vesela » 07 Nov 2013, 09:32

Јас ниту сум правела , ниту сум била на блага ракија. Колку знам ( што ми кажувале) одат само жени, се служи благо, невестата се дарува со пари. Мајката на невестата носи баклава. Некаде има обичај да се палат гаќите на свекрвата, ама како оди тоа немам појма. Можеби некоја друга форумџика знае повеќе.

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Блага ракија

Post by mamigabi » 07 Nov 2013, 09:44

И јас имам слушнато за палење гаќи (rolll) (rolll) но тоа во источниот дел на македонија, поточно кога бев мала кај моите роднини во Струмица и немам појма што значи, додека кај нас се иде на блага ракија третиот ден, невестата служи ракија и благо и толку, нема нешто посебно, да ги видат даровите и се тоа помеѓу потесниот круг. Јас ова не го правев, затоа штоа тој ден сите на работа бевме, па немам време на комшии адети да им правам (laugh1)

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Блага ракија

Post by Mimi Bella » 07 Nov 2013, 10:09

Jas prv pat slusam za toa (scratch) kaj nas blagata rakija se pravi posle svadbata, otkako se ke zavrsi ostanuvaat samo pobriskite rodnini i prijateli, se sluzi topla rakija a nevestata se daruva so blago i pari.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Блага ракија

Post by Happy^_^ » 07 Nov 2013, 10:16

И јас не знам а кога бевме кумови (мала бев) знам гореа нешто кај невестата на стап. Само знам дека така убоо ми се припи ракииче :)) вечер ќе си дрмнам едно дали греена или ладна со мезе ќе видиме :)

Bella85
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 11 Mar 2013, 18:19
Му се допанале: 108 пати
Им се допаднал: 35 пати

Re: Блага ракија

Post by Bella85 » 07 Nov 2013, 10:25

I jas prvpat slusam za palenjevo.kaj nas posle svadba se doaga na blaga rakija i alva kaj zetot i nevestata.moze ima oste nekoj adet ama neznam.barem jas taka napraviv samo rakija i blago (smile)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Блага ракија

Post by ripcence » 07 Nov 2013, 10:35

Во старо време благата ракија се правела ден после свадбата и тоа само ако невестата е невина, се собирале само жени и се покажувал чаршавот. Првин одат свекрвата и жените од семејството на момчето да ги поканат жените од кај невестата на блага ракија и со тоа даваат до знаење дека им дале чесна девојка. Невестата ја служи благата ракија, а гаќите на свекрвата се палат за инат дека нели сите свекрви се лоши и очекуваат да ја посрами невестата.
Ние правевме блага ракија иако невестава 5месец трудна, по иницијатива на баба ми (прва и единствена внука-5дена свадба) ама немаше палење гаќи, само дојдоа неколку жени од кај мене на ракија и мезе. (smile)

Одговори

Return to “Свадба”