Каква свадба имавте или каква сакате

Се што е поврзано со организирање на една свадба, веридба итн.

Moderator: Модератори

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Свадба

Post by Petra » 05 Oct 2010, 15:54

Јас пред скоро 10 год. правев свадба. Не беше голема околу 170 гости и имаше некои адети. Ама сега не ми се допаѓа така. Поубави ми се мали свадби со најблиските роднини и пријатели и без адети.
Сега брзо бев на таква свадба мала, без адети, и беше прекрасна.

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Свадба

Post by Peperutka » 23 Oct 2010, 17:58

Ми се полни срцето кога ќе помислам на мојата свадба (love5) Колку само беше прекрасно,возбудено,весело по малку срамежливо (tongue) Би сакала повторно да ја доживеам целата моја свадба,од подготовките до прославата во ресторан која беше мноооооооооооогу весела и за која долго време после тоа се зборуваше.Инаку правевма традиционална свадба ,со сите македонски адети а најинтересно беше јадењето на кокошката (thumbsup)

ZoranaSS
Нов член
Нов член
Мислења: 80
Придружен: 16 Nov 2009, 22:34

Re: Свадба

Post by ZoranaSS » 27 Oct 2010, 19:20

Nasata svadba bese gooooooooooolemaaaaaaaa....... 450 gosti (ohmy) Morase tolku da ima zasto nemozevme nikoj od tie da izostavime,biznis partneri,na maz mi golema e familijata,a najinteresno bese sto taa vecer vo grad bese prazno zasto skoro site bea kaj nas na svadba (laugh1) . Tolku napnat den a mi pomina kako za 5 min. Adetite ne gi gledavme mnogu osven onie neizbeznite,dekoraciite poednostavni,ne sakaam bas nadzidzani raboti.

Bitno e deka site bea veseli i nemase pauza ni za vecera,site bea na noze cela vecer.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Свадба

Post by Ana.I » 29 Oct 2010, 12:13

Nie pravevme mala svadba so 100 luge od dvete strani,tolku ni bea moznostite vo toj moment.Bea samo najbliskite rodnini i prijateli.No iako bese mala svadba,preubava bese,mnogu vesela,site bliski i sakani na edno mesto.Obicai ne pravevme nikakvi,osven sto me zemaa od kaj moite,bez butkanje vrati i bez nikakvi obicai.Jas i mm si ja organiziravme svadbata bas po nas vkus.Koga bi go vratila vremeto nazad,bi ja povtorila istata svadba.

anja
Член
Член
Мислења: 158
Придружен: 17 Feb 2010, 20:48
Им се допаднал: 7 пати

Re: Свадба

Post by anja » 18 Nov 2010, 09:31

Ние имавме многу опуштена и весела свадба, во ресторан на отворено.. свеќички со мирис на вишна и латици, 160 гости од кои 90% беа млади. (smile)

sani
Нов член
Нов член
Мислења: 81
Придружен: 26 Jul 2010, 17:07

Re: Каква свадба имавте или каква сакате

Post by sani » 22 Nov 2010, 16:34

he he jas imav svadba so site veremonii od butkanje na vrata do jadenje kokska i lepce stavanje paricki vo cevli .. imavme okolu 300 gosti istaro imlado bese mnu ubavo i veselo jas neja zamisluvav mojata svadba taka oti i jas i moite ne bevme tolku po adeetite ama mm sakase svadba i toa prava svadba (smile) ama mene mi bese mnogu ubavo i pokaraj se bitnop se iznaigrav a jas mnogu po igranjeto i ne sum (smile)

Jana*
Нов член
Нов член
Мислења: 38
Придружен: 23 Nov 2010, 15:25

Re: Каква свадба имавте или каква сакате

Post by Jana* » 23 Nov 2010, 18:29

Mjata svadba bese vo oktomvri megjutoa sega koga bi pravela bi smenila nekoi raboti.Imavme butkanje na vrata kupuvanje na nevesta i toa mi bese interesno.Kokoski i slicni gluposti odma kazav deka ne sakam e krivo mi e bovci sto pravev.Majka mi mi ja organizirase cela svadba skoro se si pravevme samo od kitenki bonboncinja i kitenje na kukjata i da ne bese majka mi nemase da bide taka ubavo mislam.Ama sum skromna (rolll)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Каква свадба имавте или каква сакате

Post by Peperutka » 28 Feb 2011, 15:18

Пред еден месец јас и мм бевме на свадба кај мој прв братучед.Немаше никакви адети,ни зимање на невестата од дома,ни црква,едноставно,младенците дојдоа право во ресторанот,матичарот таму дојде(неговата работа си ја заврши за помалку од 5 минути :grin: ),па следуваше сликање со младенците(немаше камера која ја снимаше целата свадба),дочекување на гостите па најважното-играњето одн.веселбата (lovet) Имаше шведска маса со јадења кои не се карактеристични за нашево поднебје(повеќето од гостите останаа гладни),но можам да кажам дека самата веселба беше добра со музика за сечиј вкус dance dance dance dance dance
Мене воопшто не ми се допаѓа ваков стил на свадба (confus) Како да си поминал обична вечер во дискотека или како да си прославил матура.Едноставно луѓе што не се замараат со темата-свадба,се одлучуваат за ваков тип која и не останува многу во сеќавање.
Традиционалната свадба е многу поинаква,таа трае цел ден со сите пропратни адети,сликање и снимање секаде(и дома,матично,црква и ресторан).Јас сум за ваков тип на свадба (lovet)

Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Каква свадба имавте или каква сакате

Post by Milly » 03 Mar 2011, 20:32

Се согласувам со тебе пеперутка. Се знае бре, македонска свадба со сите адети и обичаи... мене тоа ми беше интересното на свадбата (love5) Е сеа, јес да е цел ден малтретирање одење по невеста па матично, црква па на крај ресторан, ама сепак е преубаво и останува во сеќавање...
А кај мене имаше се по традиционален редослед, освен што матично закажавме една недела порано бидејќи немаше термин :) Сите церемонии од кај мм дома па кај мене си се завршија, со се буткање на врата, јадење кокошка, ставање пари во чевел, китење на младоженецот, кршење погачи итн итн...па потоа црква, па на крај во ресторан со 300 гости веселба до 3 наутро (се погоди бела ноќ, на 2ри октомври и таман ни дојде)
И искрено, мене не ми се допаѓа тоа што почна да се практикува сега. Премногу се американизиравме, го губиме традиционалното. (rolll)

mosa
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 03 Feb 2011, 22:53
Им се допаднал: 1 time

Re: Каква свадба имавте или каква сакате

Post by mosa » 11 Mar 2011, 18:28

intersna mi e temava zatoa sto i den deneska ima goloma polemika na ovaa tema bidejki jas i mm ne pravevme onakva tradicionalna svadba odnosno ne pravevme adeti.Znaci ne doagaa da me zemaat od doma tuku site otidovme vo maticnoto (love5) ,potoa vo crkva i vo edno mnogu ubavo,malo i intimno restorance.Imavme vbkupno okolu 50 gosti od dvete strani i se pominma super.Bas pred nekoj den bev na svadba kaj mojata prva bratucetka i taa svadbata si ja pravese so site adeti i ceremonii i sega neznam ponekiogas mi e krivo sto ne gi pravev tie adeti,no sepak mene i taka mi se sviga. (confus)

Одговори

Return to “Свадба”