Каква свадба имавте или каква сакате

Се што е поврзано со организирање на една свадба, веридба итн.

Moderator: Модератори

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Каква свадба имавте или каква сакате

Post by Lady D » 11 Mar 2011, 21:21

Моса се’ си е индивидуално, и секоја свадба си ја кројат младенците по нивен избор и вкус. И јас не ги сакам сите адети. Еве на пример кокошка и погача јадење не можам да замислам (unsure) , и знам дека такво нема да имам на свадбата. Ама исто нема шанси да дозвлам да не ми засвири музика во домот, ма од дома ќе ме земат и има да буткаат (rolll) (rolll) (rolll)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Каква свадба имавте или каква сакате

Post by Hera » 12 Mar 2011, 20:48

Е организацијата на мојата свадба беше гооолем настан. (smile) Јас многу сакам свадби и тоа традиционални со одење по невеста ама кога почнавме да зборуваме за нашата од што се ни изгледаше прекомплицирано со мм се решивме да не ја правиме. Една година живеевме верени и сами и веќе почнаа да не притискаат и двете страни да се решиме што ќе правиме, демек наша е одлуката ама почнаа да не побудалуваат уште од старт сите. Се разбира неприфатлива им беше нашата одлука да не правиме свадба. Бидејќи мм не е од Скопје, неговите инсистираа свадбата да се правела во нивниот град, ама па татко ми не можел да замисли да нема музика кај него во двор. Можете да замислите (smile). И моравме ние да пресечеме. Машката страна да се помачи посабајлечки да вози саат и 30 минути до Скопје, да си ја земе невестата од дома со музика, црква и матично тука и после тоа со се сватовите им Скопјани сите да се вратат во ресторан назад. (smile) Бовчи не сум правела за најблиските, се согласивме дека се непотрбно фрлање пари, само на кумот и на старосватицата им имав купено по една повредна работа. Од адетите кај мене се правеа само буткање на врата и врзување машна на деверот. Знаејќи ја симболиката на адетот со кокошката никако не дозволив да се прави. Инаку бонбончињата за торта, украсувањто на масата, китенките, се си правев сама и со мерак. Не претерував со ништо, секогаш сум сакала едноставни работи. Иако може ги испомачивме рамноправно сите гости (smile) беше многу весело, немаше некој да не се забавува. Многу долго потоа сите ни ја фалеа свадбата и ми е многу мило поради тоа. Не се каам што ја направивме.

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Каква свадба имавте или каква сакате

Post by Lady D » 13 Mar 2011, 14:17

Хера, што е симболиката на кокошката и погачата, баш ме интересира? (laugh1)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Каква свадба имавте или каква сакате

Post by Hera » 13 Mar 2011, 21:48

Кога сватовите одат по невестата нејзината мајка го гости зетот со баница и печена кокошка на која и се врзани нозете. Ја ставаат кокошката врз баницата, симбол за нешто меко и удобно и му ја нудат на зетот. Тој треба да го одврзе конецот со којшто се врзани батаците - симбол на женската невиност и да се погости самиот. Со кршењето на батаците и јадењето со сласт се симболизира уживањето и машката доминација над жената. Честопати во старо време мајката знаела да каже: "Вака секоја вечер да и правиш и на невестата."
Незгодно ми е вака сега што го кажувам ова без конкретен доказ од каде го имам прочитано, ама ја имам дома некаде книгата, кога ќе ја најдам ќе ве информирам за авторот. Ова е основата на адетот, после се изменувал во различни краишта на земјава.

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Каква свадба имавте или каква сакате

Post by Lady D » 14 Mar 2011, 01:27

И кога не ја знаев симболиката на овој адет ми беше одвратен, сега уште повеќе сум сигурна дека нема да го има на мојата свадба (laugh1)

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Каква свадба имавте или каква сакате

Post by ivana28 » 15 Dec 2011, 10:47

и ние имавме да речам традиционална свадба зашто и двајцата така сакавме.Имавме 200 гости вкупно,дома кога дојдоа по мене имаше кршење погача,буткање врата,ставање парички во кондура врзување машна на деверче,делење бовчи и супер беше.После тоа во ист ден си отидовме и во црква и во матично и на крај во ресторан беше феноменално.Имавме мачкање со торта (rolll) и фрлање подвезица и бидермаер (smile) .И пошто на мене ми беше роденден дував свекички.Така да тој ден секогаш ќе ми остане во сеќавање.Прекрасен ден,најубав. (smile)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Каква свадба имавте или каква сакате

Post by Nadja » 18 Feb 2013, 15:38

Ние правевме свадба пред година и 7 месеци. Прво не сакавме да правиме свадба. Планот беше да се регистрираме во матично и потоа да отидеме во ресторан на ручек - ние двајца, кумата, старосватовите, моите и неговите. Арно ама, татко ми почна да инсистира да правиме свадба, бидејќи тој и мајка ми не правеле свадба. Јас се согласив на тоа и му реков да биде свадба само со најблиските. Така и бидна. Ги поканивме најблиските од двете страни. Вкупно беа 50 гости. Немавме никакви адети. Дента на свадбата кај нас дојдоа кумата, старосватовите и неговите. Со моите се чекавме пред зграда и правец во матично. После тоа отидовме во хотелот и почна веселбата. Се чувствував како гостинка на сопствената свадба. Јас сум против свадбените адети. Не правев ни бовчи. Со нашата свадба заштедивме многу пари, а и нерви.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Каква свадба имавте или каква сакате

Post by happy cumulus » 18 Feb 2013, 18:34

Ovaa nevesta nemase ni svadben fustan (smile). Ama si pravevme zabava po povod vencavka, ne deka ne. 2009ta se vencavme tuka so sudot. Na vencavkata bea prisutni samo majka mi, sestra mi, mojata prva cimerka i uste edna drugarka. Sudot ni bese na 10 min. odenje od kaj sto ziveevme togas. Postapkata bese mnogu brza. Potoa otidovme samo na rucek vo restorant. Ne sakavme da praime nisto posebno, zasto skoro site bliski ni bea na daleku. E potoa 2010ta Juni jas si organizirav zabava vo MK. Si gi povikav milite prijateli, mnogu od koi nemav videno so godini i godini. Ete takva mi bese zamislata da si se sobereme pak. Pa ni dojdoa skoro site sto bea povikani. Od site kraista na MK se sobravme na edno mesto (smile). Nekoi najdoa nacin da dojdat i od nadvor od Makedonija. Stari nemavme, osven moite roditeli, tetka mi, vujko mi i strinka mi bese dojdena od Amerika.
Pa tatko mi se sekirase sto ke mislele rodninite sto ne gi kanime, oti tatko mi si e malku potradicionalen, ama ete go skrotiv nekako. Povikav samo nekoi od bratucedite. Mu kazav slobodno neka kaze deka svadba ne pravime i deka e samo moja licna zabava.
Pa mozete da zamislite kako mi bese ubavo koga po 100 godini si vidov nekoi mnogu dragi luge. Od igranje, do peenje, do smeenje. Si imam ubavi spomeni od toj den (smile).

Edit: Okolu 80 luge imavme vkupno. A okolu 100 bea pokaneti. Mnogu drustvo imam jas nasobereno vo tekot na tie dolgi gonini moi kako ucenik i student :))

malenaD
Домашен член
Домашен член
Мислења: 840
Придружен: 03 May 2011, 11:30
Му се допанале: 155 пати
Им се допаднал: 121 пати

Re: Каква свадба имавте или каква сакате

Post by malenaD » 28 Feb 2013, 15:16

Мојата свадба беше 2010год. Еден прекрасен летен ден,можеби и најжешкиот ден во годината 28 Август,надвор можеби имаше некои 40 степени,а јас дома под клима се ладам и чекам да дојдат по мене (thumbsup) Јас од секогаш сум сакала свадба,со невеста во бел фустан и со по некој адет,а додека мм од почеток неможеше да замисли свадба,но како го притиснаа неговите,а и сите другари се согласи па потоа испадна тој да биде највесел (thumbup) што никој неможевме да поверуваме. Значи јас и мм се регистриравме 2 месеци пред свадба и бевме со кумовите,старосватовите и неговите и моите,веридби,свршувачки со музики ,бовчи и слични други работи немаше. Само со кумовите си се даруваме по една повредна работа и тоа беше се и то ден пред свадба .Јас имав едноставен невестински фустан без некои корпи,чипки(како за на бал)но мн убаво ми стоеше и убава линија ми даваше, дента значи дојдоа по мене имаше буткање на врата и врзување на траката на деверот и од кај мене отидовме во црква,а од црква кај мм дома и тука имаше само два адета врзуванје на скута (натпревар помеѓу свекрва и снаа која ке биде побрза во врзување на скутата една на друга,ако е снаата побрза таа ке биде главна ако не тогаш обратно (rolll) ) во мојот случај јас бев побрза (thumbsup) и држење на скутарче(бебе по можност машко за машки деца да се раѓаат) моето скутарче беше мн мало имаше 20 дена. Леле кое чуство ми беше да држам толку малечко бебе,се истопив (love5) . Е после тоа имавме пауза од негде 2 часа намерно така направивме да можеме воздух да земеме,мм си се избања,кошулата му се испра,му се испегла,јас си го соблеков фустанот па кафе си пиевме и после тоа во ресторан на музика. Мн весела свадба беше имавме 350 гости од кои голем број бе млади луге,пријатели,другари,колеги,братучеди .... Ете така беше мојата свадба и по два дена заминавме со мм две недели на одмор во Грција(ова е најубавиот дел од свадбата (laugh1) (rolll) (tongue) )

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Каква свадба имавте или каква сакате

Post by Vesela » 07 Mar 2013, 11:55

нашата свадба беше мала , но многу весела свадба. Беа само најблиските околу 80 луѓе. не правевме никакви адвети, на регисрација и потоа во ресторан. Ми помина за еден миг, но се сеќавам на секој . Преубаво беше.

Одговори

Return to “Свадба”