Моминска/ергенска вечер

Се што е поврзано со организирање на една свадба, веридба итн.

Moderator: Модератори

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Моминска/ергенска вечер

Post by belomorka » 10 Jun 2012, 09:21

хахаха мене ми е смешно многу. Јас имам 4 најдобри другарки и 1 другар. Едната од нив се пресели во Белград. Едната е бремена 7 месец. Планирам останатите да ги носам до Охрид бидејки мм има таму стан па еден викенд да истераме. А може и до солун да фатиме. Не ги сакам тоа циганите Грчки ич ама мислам дека по мојот прекар Беломорка свативте дека сум моите се од егејскиот - беломорскиот дел на македонија.

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Моминска/ергенска вечер

Post by Nespretna » 12 Jun 2012, 03:46

Мене тоа ми е сосема безврска. Фала му на Бога што мм има разбирање за мене, а и јас за него. Апсолутно не треба да чекаме некој да се мажи/жени за да се „испукаме“. Кога и да ни текне може да ни биде момачка. Дури кога излегуваме посебно со мм предвреме се договараме кај планираме да одиме, за да не дојде до наша заедничка средба. И пријателите кога ќе не видат „ееееј го видов мт во таа дискотека беше“ и јас тука настапувам „да, знам (пукнете од мака)“ (tongue)

И плус, многу ме нервираат овие моминскиве, невестата со бел вел на главата, а овие сите други си ставиле иста панделка, за во случај да се изгубат, лесно да ги локализираат... или, не знам зошто...

Мене тоа не ми е кул... Баш спротивно.

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Моминска/ергенска вечер

Post by Marina » 12 Jun 2012, 12:14

Мене па ми се интересни таквите момински.тоа кај нас сега повеќе е во мода,а и насекаде е така идната невеста да е со вел а другарките во интересни маички со некое мото (ама под услов да биде интересно а не Маја&Саше4ever (tumbdown) ) освен тие ситници и нели организирана вечер некаде во клуб или диско,тука купуваат поклончиња,ситници,мали шишенца со алкохол и одат во улица и ги препродаваат,немажени треба да купат,да им се посреќи и на нив.а еднаш со мм бевме во Хамбург и таму може 50 момински и ергенски имаше во исто време во центарот,и едни девојки дојдоа го прашаа мм дали може да му нацртаат едно срце на лицето (laugh1) среќа носело за невестата,и така го ишараа малце,после ги гледам кај други одат (laugh1)
Моминска или ергенска е последното излегување пред свадбата,може поубаво ќе си поминеш на друга вечер,ама тоа е обична луда вечер а не моминската,без разлика на тоа како ќе си поминеш како невеста или другарка на невестата.Исто ко што викаат некои што не им се слави нова година,ее мене секој ден ми е нова година,епа не е секој ден,само еднаш годишно е (thumbup)

Ive(Ive)
Нов член
Нов член
Мислења: 29
Придружен: 01 Sep 2012, 01:13
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 3 пати

Re: Моминска/ергенска вечер

Post by Ive(Ive) » 08 Sep 2012, 14:22

I jas imav mominska vecer,kumite,starosvaticata i drugarkite organizirale se.Imav vel,super torta i sto li uste ne.Prekrasno organizirale.Prvo bevme vo kafana potoa i vo diskoteka i super si pominavme.Mozam da kazam deka bese kulturna zabava i nemase striptiz,dodusa si naglasiv i pred toa deka ne sakam :grin:

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Моминска/ергенска вечер

Post by Nadja » 24 Jan 2013, 16:18

Јас не правев моминска вечер. Не ми се допаѓа тој тип на забава. И маж ми е против тоа, така што тој не правеше ергенска вечер.

Одговори

Return to “Свадба”