Неговото или моето презиме?

Се што е поврзано со организирање на една свадба, веридба итн.

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Неговото или моето презиме?

Post by Peperutka » 15 Nov 2010, 17:59

Дали во бракот го сменивте своето презиме и го земавте презимето на сопругот или на своето го додадовте неговото?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Неговото или моето презиме?

Post by Debora » 15 Nov 2010, 18:11

Јас го земав неговото, ептен ни беа слични презимињата, многу ќе беше смешно да ги имам двете. (smile) Всушност го имаме истото презиме, едното завршува на -ов, другото на -ски. (smile)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Неговото или моето презиме?

Post by Lady D » 15 Nov 2010, 18:19

Јас не сум размислувала на оваа тема, многу се долги и моето и неговото презиме, така да не знам дали да бидат двете :)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Неговото или моето презиме?

Post by Ana.I » 15 Nov 2010, 18:46

jas go zemav negovoto,od pricina sto dvajcata imame dolgi i nevoobicaeni preziminja,pa nekako ne mi zvucese ubavo koga gi izgovarav dvete edno po drugo,a da imav malku ponormalno prezime ke go zadrzev i moeto i negovoto,mnogu mi se dopaga taka

Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Re: Неговото или моето презиме?

Post by Kjara » 15 Nov 2010, 20:58

Го земав неговото. Никогаш не ми се свигало со две презимиња (smile)

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Неговото или моето презиме?

Post by Sashka » 15 Nov 2010, 21:27

Kjara wrote:Го земав неговото. Никогаш не ми се свигало со две презимиња (smile)
Исто

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Неговото или моето презиме?

Post by Peperutka » 15 Nov 2010, 21:50

Јас го земав презимето на маж ми.Ни мене не ми се допаѓале две презимиња,еве да си личност која има кариера па промената на презимето да ти влијае на кариерата тогаш во ред на своето да го додадеш презимето на мажот ти ама вака обичен човек-што ќе ми се две презимиња.Колку бракови не се оствариле поради тие презимиња,навистина многу!

Alexa
Член
Член
Мислења: 152
Придружен: 17 Oct 2010, 13:06

Re: Неговото или моето презиме?

Post by Alexa » 16 Nov 2010, 11:23

И јас го земав презимето на мм. Имаме исти имиња, па ми беше интересно исто и да се презиваме. Плус ми се допаѓаат иницијалите (bo)
А и многу долго ми беше презимето, па и името, сега уште едно презиме.... Што е многу, многу е!

Инаку мислам дека нема влијание тоа врз успешноста на бракот. Знам разведени што го смениле презимето исто колку и што се тие што го додале.

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Неговото или моето презиме?

Post by ivana28 » 15 Dec 2011, 11:52

И јас го земав неговото.Убаво ми стои (rolll) Одекогаш сум сакала така,и никогаш не сум сакала да бидам со две презимиња.

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Неговото или моето презиме?

Post by ani4ka » 08 Sep 2012, 17:16

planiram da go zemam negovoto prezime so toa sto da zavrsuva na -ski a ne kako sto znaeme nie za zensko -ska...mm malku mrci okolu toa ama toa si e moe pravo (rad) (rad)

Одговори

Return to “Свадба”