Неговото или моето презиме?

Се што е поврзано со организирање на една свадба, веридба итн.

Moderator: Модератори

Mia85
Редовен член
Редовен член
Мислења: 377
Придружен: 06 Mar 2011, 23:11
Им се допаднал: 10 пати

Re: Неговото или моето презиме?

Post by Mia85 » 30 Sep 2012, 21:09

Hmmmmm...jas se mislev dolgo vreme, ama sepak si se resiv d ago sledam trendot i da si zemam prezime na VSKI, baska na mazmi mnogu mi se svigjase....ne planirame da ziveeme vo Mk, taka da I like it...e sega dve preziminja e cista glupost, ja ssmao na FB sum so dve radi drugari i drugarki od high school:))))Podobro ne ni dodavaj, zacuvaj si go svoeto...

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Неговото или моето презиме?

Post by Fiona » 30 Sep 2012, 21:13

како мислиш ќе те остави, ваљда било шала а (confus) (smile) Јас би стоела на моето...ц незнам што е кај маживе фрката со презимето , мене тоа ми е страшно и смешно, повеќе страшно...
И како стално феминистички настроена не е фер ова (laugh1) , али сепак нека биде се во име на љубовта

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Неговото или моето презиме?

Post by ani4ka » 04 Oct 2012, 15:51

ete pomina svadbata i da si kazam deka si go zedov prezimeto VSKI.. i epten mi odgovara...a iskreno ke ve zamolam da nema komentari od tipot -toa ne e pravilo kaj nas ili nz so cuvajte si go mislenjeto za vas..jas na nikoja ne i komentirav za prezimeto dali e pravilno ili ne pa ne sakam da gledam debati od toj tip. (kup) (kup)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Неговото или моето презиме?

Post by Nespretna » 04 Oct 2012, 16:36

Ани4ка, тука сме за да си го кажеме мислењето на соодветната тема. Можеш и ти да си дадеш мислење или да се спротивствиш на веќе кажано нешто. Тука сме за да дискутираме, а не да си ги чуваме мислењата за нас.

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Неговото или моето презиме?

Post by happy cumulus » 04 Oct 2012, 17:38

Hera wrote:Го носам неговото презиме со наставката -ва. Никогаш не сум сакала да имам две презимиња.

Досега ми било срам да прашам некоја моја пријателка зошто го зела ем презимето на мажот ѝ, ем и неговата родова определеност. Не сум можела да се сетам на некоја разумна причина за таквиот чин, па сум сметала дека прашањето би звучело цинично. Можам да се сетам една причина што луѓето би ја посочиле, а тоа е дека така е попрактично. Демек, практично е ако брачните партнери се презиваат исто. Но ете, затоа постои множина, каде што исто се презивате и онака, и не гледам дека во скорешната македонска историја (во пост-„ејца“ периодот) имало некаков проблем со непрактичноста на женските презимиња. Од телефонските именици веќе одамна се отарасивме, така што и од тој аспект не треба да се секираме. Останува втората причина, а тоа е дека така е модерно во моментов. Но и таа причина не е издржана бидејќи многу работи биле модерни, а невкусни, како на пример оние бечви што се појавија пред некое време во женските бутици. По мене, несомнено е дека повеќето жени или парови се решаваат на ваквата неточна промена на презимето поради тоа што тоа им се чини „ин“ или „тренди“ или „кул“, да го искористам речникот пригоден за ова објаснување. А зошто им се чини „ин“? Претпоставувам поради тоа што се обидуваат да звучат нетрадиционално, немакедонско – т.е. странски.

Зарем толку е голем нашиот комплекс на инфериорност? Толку ли е голема желбата да емигрираме? Толку ли се надеваме дека некој ден ќе живееме во странство, каде што секретарката ќе нѐ прашува „Mrs. Stojchevski, would you like me to shine your shoes now? “ Или сме југоносталгични, па сакаме да нѐ викаат „Милковски“, со дебело „л“ и развлечено и акцентирано „о“? Толку ли ни е ниска самодовербата, па не сакаме да ги збуниме странците со едно просто „а“ на крајот од презимето? Толку ли ги потценуваме странците и нивната способност да сфатат дека тоа „а“ означува разлика во род во презимето? Можеби тоа е – веруваме дека странците од срам да не кршат јазик ќе нѐ баталат, па затоа и децата си ги крштеваме со кратки имиња што наликуваат на грчки броеви или префикси, за утре странецот да може лесно да го изговори името на нашата ќерка кога ќе ѝ соопшти дека добила главна улога во холивудски филм.
Hera, blagodaram za postov. Me natera malku da razmisluvam, zasto iskreno, nikogas ne sum razmisluvala dlaboko na ovaa tema. Ama eve ovoj paragraf mi padna vo oci, zatoa sto pred 10ina godini edna prijatelka se mazese i go zema prezimeto od mazot ama ne ja smeni rodovskata opredelenost. Jas ja prasav zosto. Taa mi rece "Jas go zimam negovoto prezime, no ne sum negova svoina i zatoa go zimam prezimeto original".
Ete sakav samo toa da pisam, a se drzam nastrana od sekakvi komentari, zatoa sto nemam stav. Imam ustvari, mislam deka sekoj ima pravo da se vika kako saka.
E sega i da odgovoram na prasanjeto (smile). Jas si go zadrzav moeto prezime od mnogu prakticni pricini. Zatoa sto se mazev vo USA, i cela dokumentacija i na skolo i nasekade mi e so moeto mominsko prezime. Golema procedura ni se vide i mene i na mm da go menuvam prezimeto. Iskreno, malku mi e cudno sto sin mi nema prezime kako moeto (na mm prezimeto go nosi), ama pa toa ne e toa sto ne pravi majki vo nikoj slucaj. Taka da ne mi e nekoj problem.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Неговото или моето презиме?

Post by Nadja » 07 Oct 2012, 15:58

Не знам зошто повеќето од мажите се лутат ако жената сака да си го задржи нејзиното презиме. Наместо да им биде важно тоа што ќе се венчаат со саканата личност, тие се лутат за едно презиме.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Неговото или моето презиме?

Post by Happy^_^ » 30 Sep 2013, 15:32

Lejla7 wrote:Читајќи ги претходните коментари, сакав да напишам дека нашите презимиња кои имаат род и завршуваат на -ва или -ска се една од особеностите на македонскиот литературен јазик и една од карактеристиките кои го издвојуваат од другите јазици. Но Хера многу убаво го образложила ова.
Немам ништо против - секој нека си прави како му одговара. Но за мене оправдано би било да го земете презимето на мажот без додавка -ва или -ска само доколку се селите во странство. Тука малку испаѓа смешно, а во последно време и многу помодарско - сите се ужасуваат од родовите во презимињата, не ми е јасно зошто???
Сетете се кога сте ја читале Ана Каренина, па маж и е Каренин, а таа го зела презимето на -а? Верувам дека Русите и до ден денес родово ги определуваат презимињата и си ја чуваат традицијата и духот на јазикот. Така треба и ние.
Што се однесува пак до земањето на презимето на мажот, нелогично ми е ако создаваш семејство со еден човек и имаш деца со него да не сакаш да го земеш неговото презиме, или пак на своето да му го додадеш неговото. Што фајде од две презимиња? Се освестуваме феминистички или што?
Ова е мое размислување, не сакам никој да ме сфати погрешно или пак да се навреди. Сите си правиме како ни одговара
Да не должам - јас го зедов презимето на мм, со додавка -ва (smile)
Како прво Лејла кажа се што сакав да кажам јас (rolll) (rolll)
Е сега, значи УЖАСНО МЕ НЕРВИРА кога маж нема да и дозволи на жена да си го задржи нејзиното. Знам имавме и некои од форумките во таква ситуација (ги молам да не ми се налутат) , значи мене премногу ми е нелогично маж да ја ограничува жената во тој поглед (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner)
Јас му реков на мм ќе си го задржам моето (само колку да видам како размислува, а не планирав ни сакав, сакам да си негувам традиција) (rolll) (rolll) (rolll) (rolll) и ми рече како сакаш така прави. И секако само неговото го зедов +а зошто не чувствувам потреба да го задржам моето.
Значи на крај краишта повеќе би се сложила да се земе и моминското презиме одколку мажот да пресуди за тоа (ner) (ner) (ner) (ner) (ner)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Неговото или моето презиме?

Post by mamigabi » 30 Sep 2013, 16:08

Го зедов презимето на мм, тоа не ми претставуваше проблем затоа што презиме како презиме, можеш кога сакаш да го смениш, плус јас сум си Јас, нема да ме смени презимето, но и тие што си го задржуваат во ред е, не гледам ништо лошо во тоа (thumbsup)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Неговото или моето презиме?

Post by ripcence » 30 Sep 2013, 17:08

И јас го земав презимето на мм со -ска, имав дозвола било како да направам и моето да го задржам, и да го додадам неговото. Интересно е моето моминско презиме, ама па е германско, а името ми е српско, еееептен смешно ќе беше уште да натокмев македонско презиме како + . (smile)
(re) е само немав дозвола да го земе тој моето (rolll) (w1)

Martinka
Член
Член
Мислења: 114
Придружен: 16 Apr 2013, 11:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 57 пати

Re: Неговото или моето презиме?

Post by Martinka » 02 Oct 2013, 20:47

Јас планирам неговото..Некако многу долго ми доаѓа ако си го задржам плус моето.. (smile)

Одговори

Return to “Свадба”