Бурми

Се што е поврзано со организирање на една свадба, веридба итн.

Moderator: Модератори

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Бурми

Post by imambebe » 06 Dec 2012, 11:04

I nasite burmi se mesani zolto i belo zlato,zoltoto preovladuva,isti ni se i na dvajcata,jas ja nosam sekogas,a mm radi rabotata ja nosi poretko,si gi kupivme od Goldmak vo GTC i ne cinea okolu 11.000 iljadi den.

elena5
Нов член
Нов член
Мислења: 4
Придружен: 19 Nov 2012, 10:52
Му се допанале: 1 time

Re: Бурми

Post by elena5 » 06 Dec 2012, 13:35

Herra wrote:http://i39.tinypic.com/r6xqq8.jpg
Од внатрешната страна стои изгравирано моето & неговото име и датумот на венчавката (cl) Се сеќавам со нетрпение чекав да дојде денот на венчавката за да ги ставиме бурмите, преубави се, многу поубави него ли на сликава, брилијантите присветкуваат на светлина, тоа беше љубов на прв поглед (rad)


Herra kolku parii gi zedovte vasite burmi preubavi se i od kade gi kupivte jas i mojot verenik seuste si nemame kupeno razmisluvame ovie denovi da kupime ama nemam nikakva predstava kakvi tvoite bas mi se dopadnaa.

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Бурми

Post by Herra » 12 Dec 2012, 14:39

Елена извини, дури сега видов дека си пишала. Ако добро се сеќавам, мислам дека бурмите ги плативме околу 700-800 евра но не се земени од Македонија. Ги купивме во Белград и не се баш исти како на сликата, нашите се малку со поголема ширина и имаше опција на женската бурма дали камчињата да бидат лажни или пак брилијанти, за што ние се одлучивме за втората - поскапата варијанта и секако тоа ја покачува и цената (smile) Имаше опција исто да бираме дали сакаме жолто или пак бело злато, но ние се одлучивме за бело од чиста причина што бурмата е нешто што постојано се носи а белото злато полесно се комбинира со се, поубаво ми изгледаше на рака некако а и не сум некој голем љубител на жолтото злато. Кај нас незнам дали негде ги има овие бурми, искрено не сум ни гледала по златари, но мислам дека многу од нив ти нудат изработка на некој модел, нашите се анатомски и пескарени, на тоа се сеќавам па можеш да си прашаш дали некаде изработуваат такви па да ти понудат нешто што може и повеќе ќе ти се допадне или пак копирај ја сликичката и кажи им дека сакаш такви.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Бурми

Post by Happy^_^ » 16 Aug 2013, 12:00

Ајде женички давајте предлози (rolll) (rolll) (rolll) (rolll) Јас гледав слични како на малена околу 13 000 двете. Знаете од прилика колку се движат цените?? Совет од поискусни? (rolll) (rolll) (rolll)
пс: Сакам и да ни изгравираат збор два ама здравје :) Ми се допаѓа "Forever And For Always" ама па зошто да не биде нешто на македонски?! (confus) (smile)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Бурми

Post by ripcence » 16 Aug 2013, 12:53

нашите бурми беа слични како на malenaD не се сеќавам колку ги плативме(одамна беше), знам само дека тежеа исто мојата беше малку подебелка а на мм потенка но поголема (smile)
Јас ја носев стално а мм му пречеше на прст па ја носеше на ланче, но после еден одмор кога ги оставивме дома ни го украдоа целото злато заедно со бурмите. (sad1) (и тоа братучедка (shaking) )

Bella85
Член
Член
Мислења: 147
Придружен: 11 Mar 2013, 18:19
Му се допанале: 108 пати
Им се допаднал: 35 пати

Re: Бурми

Post by Bella85 » 16 Aug 2013, 18:47

I jas sum vo potraga na burmi i bisakala da bidat so belo i zolto zlato.najverojatno utre ke odam da gledam pa ako si najdam nesto sto ke mi se dopaga ke kupam,pa ako sakas happy kete izvestam za ceni i za izborot na modeli.koga ke praves svadba happy?mojata e za mesec ipol pa mora od negde da se pocne dance

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Бурми

Post by belomorka » 16 Aug 2013, 19:08

нашите бурми се бело злато и двете ме коштаа 12.600,00 денари. ги купивме лани од златарна целје.
http://s23.postimg.org/7tive862z/DSC02919.jpg
само што си ја сликнав ракава хахаха

Dzuli
Член
Член
Мислења: 144
Придружен: 25 Mar 2013, 14:27
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 53 пати

Re: Бурми

Post by Dzuli » 16 Aug 2013, 23:27

eve za burmite da pisam :) nasite se kupeni pred dve godini od Cirkon od stara carsija ne kostaa 390 evra dvete mesani se belo zlato so zolto samo na mojata ima cirkoni na firmata Era se i plus imam dozivotna garancija znaci lepenje popravanje prosiruvanje poliranje itn a do sega ja imam dva pati lepeno posto ja nosam dve godini non stop i mi pagjase po edno cirkonce i plus sega za svadbata bevme da ni gi ispoliraat sekako bez pari i mi rekoa se dodeka raboti dukjanot mozam da ja nosam burmata na remont :) lele najubaviot moment e koga se kupuva burma mene bar taka mi bese :) posto bevme sami so mm i nekako koga gi probuvavme me obzema nekoe cudno custvo ........ubavo e........

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Бурми

Post by sunshine_2012 » 17 Aug 2013, 21:29

Еве ги и нашите бурми. Инаку мм ги дизајнирал сам и во Америка се правени, со жолто злато, бело и дијамант. Во Америка обавезно имаат дијамант ама испакнат, јас не сакав да е така туку да изгледа скромно, за да не можам да го загубам. (love5)

http://s2.postimg.org/gmyvx1c5l/Wedding ... _Bible.jpg

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Бурми

Post by Happy^_^ » 19 Aug 2013, 13:44

Колку убаво и ние кога ќе одбереме ќе ставам слики (smile) Бела85 ние ќе правиме само венчавка во црква свадба наредна година. Како и да е пиши ми ги тука информациите што ќе ги добиеш а и јас исто така (smile) Ние имаме закажано на 31.08.

пс: Belomorka колку убави нокти имаш (love5)

Одговори

Return to “Свадба”