Наредба на поканите -"подарок во плик"

Се што е поврзано со организирање на една свадба, веридба итн.

Moderator: Модератори

DANIELAA
Нов член
Нов член
Мислења: 85
Придружен: 30 Aug 2013, 15:11
Му се допанале: 45 пати
Им се допаднал: 51 пати

Re: Наредба на поканите -"подарок во плик"

Post by DANIELAA » 08 Oct 2013, 12:19

Tocno,svadbata treba da obelezi eden ubav del od zivotot,spodelen so najbliskite luge.Megu toa,postojat(nazalost) luge sto koga veke ke Vi dadat takva pokana,posle svadbata Vi kazuvaat:LELE ARNO POMINAVME U KAR SME 1000 evra,bruki i se sramam sto kaj vakvi luge na svadba bev!

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Наредба на поканите -"подарок во плик"

Post by mamigabi » 08 Oct 2013, 13:52

Супер тема, мислам АКТУЕЛНА....јас уште немам правено свадба и баш имаме многу дискусии околу оваа дилема. Навистина се двоумам, имам дома буквално се, а на луѓето не можеш да им кажеш што да ти донесат. Плус свадбата ја замислувам како нешто за памтење, во естетска и оригинална смисла, а на поклоните не ни мислам. мм сака да пишува Поклонот во плик, затоа што и ние сме добиле такви покани, а и без да пишат, ние секогаш пари даваме, не се замарам со поклони. Но мене ми е многу непријатно да пишува така на нашите покани (tumbdown) , па што сакаат нека донесат, јас сакам тој ден да биде посебен и сите гости да бидат задоволни, затоа што јас сум уметник и сакам мојата свадба да биде едноставно уметност а не да заработам од неа. Моето мислење е ова, но ги почитувам и другите спротивни мислења (thumbsup)

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Наредба на поканите -"подарок во плик"

Post by Dorotea111 » 08 Oct 2013, 15:51

И јас мислев дека дома имам се, се додека на свадбата не ми донесоа Cattle за правање чај, мислам дека така се пишува на англиски, и навистина многу ми користи, ете сега си правам чај постојано во него, добив и блендер, и пегла иако веќе имам, ама ете нека стои. Повеќето гости ни донесоа пари, т.е скоро сите ни донесоа пари, ама знаете ли дека ете не памтам кој колку пари ни донел, а ете памтам од кого ми е чајникот, пеглата и блендерот. Добив и два комплета стаклени тави.
Зборот ми е дека, сите носат пари, полесно им е на гостите да донесат пари, ставете се на нивно место, полесно ли е да одите по продавници и да бирате, или да ставите пари во плик, и готово, спремни за свадба?!! Значи, на секој му е полесно да стави пари во плик, и спремен за оро dance .
Не знам кој го измислил овој ред на зборови, поканата во плик, ама сметам дека е крајно простачки, и наредбодавно, инаку, кога ни ја дадоа поканата во која пишуваше вака, бев дрска и им ја вратив, им кажав дека не сакам таква покана, и се сметам веќе покананета, кога тие беа доволно дрски да ми наредуваат, јас бев доволно дрска да им ја вратам на лице место. (smile)

Flower-Angel
Нов член
Нов член
Мислења: 33
Придружен: 18 Mar 2015, 13:04
Location: Denmark
Им се допаднал: 5 пати

Re: Наредба на поканите -"подарок во плик"

Post by Flower-Angel » 30 Mar 2015, 14:16

Meне ова ми звучи премногу дрско.Добро,ќе ја испочитувам нивната молба,ако добијам таква покана,но кога повторно би правела свадба,повторно не би им наредувала каков подарок да ми донесат.Не само тогаш,туку никогаш.Ете толку.

Одговори

Return to “Свадба”