Наредба на поканите -"подарок во плик"

Се што е поврзано со организирање на една свадба, веридба итн.

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Наредба на поканите -"подарок во плик"

Post by Peperutka » 20 Nov 2010, 17:44

Што мислите дали за наредбата на поканите -"подарок во плик"? Дали сметате дека тоа е дрско или пожелно?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Наредба на поканите -"подарок во плик"

Post by Debora » 20 Nov 2010, 17:54

Мене лично ми звучи дрско. Можеби е пожелно да добијат подарок во плик, ама зар ќе им кажам на гостите дека мора да ми дадат пари? Што ако некој испланирал што да ми донесе?
Тој што сака да им даде пари, ќе им даде, ама неумесно ми е да биде тоа наредба или барање.
Ако добијам таква покана ќе ја почитувам нивната желба, ама сигурно дека не би направила такво нешто.

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Наредба на поканите -"подарок во плик"

Post by Lady D » 20 Nov 2010, 18:06

И мене ова ми е дрско. Навистина звучи како наредба. Кој сака во плик нека донесе,а не да потенцираш. Во плик треба минимум да ставиш 1000 денари, можеби некој нема толку, а за поефтино ќе купи убав подарок. Нема шанси да стои вакво нешто на моите покани.

Jana*
Нов член
Нов член
Мислења: 38
Придружен: 23 Nov 2010, 15:25

Re: Наредба на поканите -"подарок во плик"

Post by Jana* » 23 Nov 2010, 18:43

Ne da e drsko...Na sekoja svadba kako poklon sum nosela pari ama ne zatoa sto mi pisale na plik tuku zatoa sto jas mislam deka taka treba.A nekoj da mi dade takov plik pa moze od inat da ne ni odam na taa savdba.Nie ne napisavme na plkot nisto a i nikoj ne ne ni prasa sto sakame pa site gosti dojdoa so plik dobivme samo 10 pokloni znaci nekoj ako misli ke donese pari i bez da pobaras.

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Наредба на поканите -"подарок во плик"

Post by ivana28 » 15 Dec 2011, 11:38

Многу просто и дрско.Јас искрено ако добијам ваква покана нема да присуствувам на таа свадба.Ние како и да е секогаш пари носиме ама тоа е многу невкусно и ниско.Ние на нашата свадба не напишавме,дури и кога не прашуваа што сакавме,ми беше многу непријатно,па викавме секогаш што сакаат тоа.И на крај испадна многу повеќе пари да добиеме,а многу малку поклони кои ми се драги и ќе си ги користам. (smile)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Наредба на поканите -"подарок во плик"

Post by Nadja » 30 Sep 2012, 20:42

Поклон во плик ми звучи како наредба. Работава е или донеси ми пари или не ми доаѓај на свадба. На поканите за мојата свадбата не пишуваше поклон во плик. Немам ни добиено таква покана. Ако добијам, ќе размислам дали да отидам.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Наредба на поканите -"подарок во плик"

Post by Happy^_^ » 04 Oct 2013, 20:21

Катастрофа :) јас ако правам свадба ќе си правам за да се развеселиме не за плик :)

Maaja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 343
Придружен: 23 Apr 2013, 18:52
Му се допанале: 116 пати
Им се допаднал: 97 пати

Re: Наредба на поканите -"подарок во плик"

Post by Maaja » 07 Oct 2013, 23:20

колку интересна тема (laugh1) На мојата свадба немаше ваква "наредба" (laugh1) Ама искрено мене не ми смета воопшто ако некој ми испрати ваква покана а сум имала најмалку 5 во последниве две години, дури ми е полесно да му ставам пари во пликчето и мирна да ми биди душата да не се замарам дали сака ова или она па вакво... такво и сл. Посекако ако одиш на свадба треба да купиш поклон ...ова ти е исто само нема да трчаш низ продавници и да се нервираш (thumbsup) А за тоа дека со поклон ќе поминиш поевтино не верувам бидеќи сите горе долу знаеме како се движат цените... јас и да купвам поклон и да давам пари ќе биде истата сума.. нема да ставам повеќе ако давам плик или помалку ако давам поклон (tongue) Ама секој има право на свое мислење... така да мислам дека не е лоша идејата "поклон во плик" (tongue)

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Наредба на поканите -"подарок во плик"

Post by Dorotea111 » 07 Oct 2013, 23:30

мене ова ми е чист глупост, како наредба на гостите!!!!!!! Бев поканета на една свадба и кога невестат и момчето ни ја даваа поканата, така пишуваше на неа, и им кажав дека не е убаво и воопшто не ми се допаѓа да им наредуваат на гостите. Тие свадбата ја прават за веселба, а не за пари, секако ќе добијат онолку колку што ќе потрошат, на крај излегува правопропорционално трошоците со подароците кои ќе ги добијат.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Наредба на поканите -"подарок во плик"

Post by Vesela » 08 Oct 2013, 11:21

Многу невкусно и дрско. Не сум добила таква покана досега. Искрено блиски роднини или пријатели јас ги прашувам дали сакате пари или подарок. Ама да ми се наложува да дадам пари за подарок од некои кои не ми се толку блиски ( пријатели, колеги...) не ми е баш пријатно. Зошто сепак може да се најде поприкладен подарок кој не е чини многу, кој е практичен, а толку пари колку чини подарокот да ставиш во плик е срамота. Тоа е исто како кога ќе ми донесат покана со напишано поклон во плик, ја да им речам ќе дојдам на свадба ама ако има кавијар, виски, шампањ !!!. Значи свадбата секој ја прави според своите можности , ама подароците секој ги дава исто според своите можности.

Одговори

Return to “Свадба”