Што подарувате на други свадби?

Се што е поврзано со организирање на една свадба, веридба итн.

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Што подарувате на други свадби?

Post by Peperutka » 13 May 2011, 12:09

Сега последниот пат кога бевме кај братучед ми на свадба,им дадовме подарок во плик т.е.пари па тоа ќе ни биде најчестиот подарок кога ќе одиме на други свадби па така мислам дека е најдобро-ќе си купат што сакаат со парите (bu)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Што подарувате на други свадби?

Post by Lady D » 16 May 2011, 01:49

Ние секогаш носиме подарок во плик, мислам дека така е најдобро, ќе си ги искористат парите како сакаат.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Што подарувате на други свадби?

Post by Debora » 16 May 2011, 10:36

И ние така правиме, подарок во плик - па ќе ги употребат како што сметааат дека треба.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Што подарувате на други свадби?

Post by Petra » 16 May 2011, 18:41

Зависи од можностите во моментот. Поклон во плик или некој украс.

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Што подарувате на други свадби?

Post by ivana28 » 15 Dec 2011, 10:30

Секогаш поклон во плик.Подобро е тие пари да си ги искористат за што сакаат и им треба него јас да им купам нешто што веќе го добиле или нешто што ќе им стои во кутија и во подрум (smile)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Што подарувате на други свадби?

Post by Nadja » 07 Oct 2012, 16:02

Ние подаруваме пари. Така е најдобро. Со парите нека си купат младите што сакаат.

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Што подарувате на други свадби?

Post by Herra » 21 Oct 2012, 13:36

Плик најчесто. Тргнувајќи од самата себе, знам колку ни се најдоа парите што ги добивме за свадбата, си купивме она што ни беше потребно. Лошото е што кога идат свадби секој си вели ехх на кого не му треба соковник, тостер, микробранова... ќе им се најдат на младите, што да, до негде е вистина, сепак тие ситници мора да се купат но проблемот настанува што скоро сите кои одат на свадба исто размислуваат и на крај место да се радуваш што некој се сетил да ти купи нешто ти се чудиш што ќе правиш со неколкуте соковници, пегли, миксери, тостери... За нашата свадба среќа па не ни се повторуваа поклоните, од се по нешто си добивме ама затоа имавме еден куп сервиси за јадење, чаши, дури еден сервис го имавме добиено 3 пати истиот (tongue) И сега чекам да дојде свадба некоја за да ги поклониме и ние негде, иначе незнам што ќе правиме од сервиси (smile) Најмногу искрено се израдувавме на парите, секој си знае дома што му е потребно и најдобро младите да си одберат самите што сакаат. Со другарка ми која се омажи неколку месеци после мене баш пред некое време се смеевме кажуваше дека за свадбата добиле дури 6 соковници и две исти правосмукалки (smile) Плик најдобро според мене, па секој да си одлучи што ќе си прави со парите, ипак на свадба треба да се однесе нешто практично, да не е нешто колку да се рече дека сме однесле, сме направиле чест, или пак она старинското, секој гледал колку поголема била кутијата, демек повреден бил поклонот што според мене е смешно. Поминаа тие времиња кога бевме мали и одевме по свадби, и секој гледаше во најголемата кутија од телевизор или машина за перење со коментарите аааа ова сигурно е од кумот (rolll)

saska075
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1714
Придружен: 17 Apr 2012, 19:48
Му се допанале: 335 пати
Им се допаднал: 614 пати

Re: Што подарувате на други свадби?

Post by saska075 » 21 Oct 2012, 18:05

Prvo ce vidam sto mi donele tie na mojata svadba pa ce odlucam. Ako mi donele plik i jas bi im odnela isto, a ako mi donele poklon, najverojatno bi im odnela slicno nesto. Aako ne bile na mojata svadba najcesto nosam plik so pari, znaeme kolku na denesnicata ni trebaat pari.

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Што подарувате на други свадби?

Post by ani4ka » 21 Oct 2012, 18:42

isklucivo poklon vo plik :)

Nespretna
Домашен член
Домашен член
Мислења: 553
Придружен: 17 May 2012, 05:21
Му се допанале: 86 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Што подарувате на други свадби?

Post by Nespretna » 21 Oct 2012, 19:23

Herra wrote:Плик најчесто. Тргнувајќи од самата себе, знам колку ни се најдоа парите што ги добивме за свадбата, си купивме она што ни беше потребно. Лошото е што кога идат свадби секој си вели ехх на кого не му треба соковник, тостер, микробранова... ќе им се најдат на младите, што да, до негде е вистина, сепак тие ситници мора да се купат но проблемот настанува што скоро сите кои одат на свадба исто размислуваат и на крај место да се радуваш што некој се сетил да ти купи нешто ти се чудиш што ќе правиш со неколкуте соковници, пегли, миксери, тостери... За нашата свадба среќа па не ни се повторуваа поклоните, од се по нешто си добивме ама затоа имавме еден куп сервиси за јадење, чаши, дури еден сервис го имавме добиено 3 пати истиот (tongue) И сега чекам да дојде свадба некоја за да ги поклониме и ние негде, иначе незнам што ќе правиме од сервиси (smile) Најмногу искрено се израдувавме на парите, секој си знае дома што му е потребно и најдобро младите да си одберат самите што сакаат. Со другарка ми која се омажи неколку месеци после мене баш пред некое време се смеевме кажуваше дека за свадбата добиле дури 6 соковници и две исти правосмукалки (smile) Плик најдобро според мене, па секој да си одлучи што ќе си прави со парите, ипак на свадба треба да се однесе нешто практично, да не е нешто колку да се рече дека сме однесле, сме направиле чест, или пак она старинското, секој гледал колку поголема била кутијата, демек повреден бил поклонот што според мене е смешно. Поминаа тие времиња кога бевме мали и одевме по свадби, и секој гледаше во најголемата кутија од телевизор или машина за перење со коментарите аааа ова сигурно е од кумот (rolll)
(agr)

Одговори

Return to “Свадба”