Како ги викате свекорот и свекрвата?

Moderator: Модератори

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Како ги викате свекорот и свекрвата?

Post by ilovebabies » 29 Apr 2013, 21:33

Moram ova da go napisham, koga edna drugarka ja prasav kako gi vika svekorot i svekrvata vaka mi rece : ''Ne gi vikam, sami si idat'' :)) (laugh1)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Како ги викате свекорот и свекрвата?

Post by ripcence » 05 Sep 2013, 18:46

И јас не ја викам никако а сака да ја викам мамо-ама не заслужува. Кога некогаш ќе дојде ја чекам да ме погледне па да ја прашам за кафе на пр. или на децава им викам ајде да ја прашаме баба дали сака кафе.

Bube
Редовен член
Редовен член
Мислења: 448
Придружен: 08 Jul 2014, 12:20
Му се допанале: 180 пати
Им се допаднал: 259 пати

Re: Како ги викате свекорот и свекрвата?

Post by Bube » 01 Dec 2016, 18:42

Откако се роди ќерка ми хи викам баба и дедо . Претходно никако вистина . Незгодно ми беше ама тоа е . Неможам да викам мама и тато . Си имам веќе мама и тато фала богу

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Како ги викате свекорот и свекрвата?

Post by Girl23 » 04 Dec 2016, 20:21

Свекор ми е починат а на свекрвами не и викам никако знам дека е почит и јас сакам но не ми излегува од уста можеби малку време сме во брак но неможам да и речам мамо знам која ми е мајка и мислам со тоа ке ја навредам мајка ми иако и таа постојано ме кара дека требало да и викам а маж ми ми се лути бидејки не сум и викала мамо на мајка му а тој си е мајкар невиден само по неа е тешко на мене

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Како ги викате свекорот и свекрвата?

Post by Maceto » 05 Dec 2016, 09:41

Јас моите свекор и свекрва ги викам по име, на пр. НЕ ја викам тетка Ј...., туку директно Ј..., супер луѓесе тие, се сакаме ептен со нив, они се млади, ме обожаваат, интересна сум им, а и мм моите ги вика на име,а мајка ми ја вика Директоре (laugh1) супер ни се односите ептен сум блиска со нив, и сите по дома се викаме на име и функционираме безпрекорно. Тие ни под точка разно не сакаат да викам по нив мама и тато а и нема шанси така да ги викам, прекрасни луѓе се ги обожавам, а и мм моите ептен ги сака така да според мене како ќе ги викаш нема никакво значење, битен е односот, а они кога ќе ме видам во К, ме гушкаат и почнуваат долгометражни муабети кои траат до сабајле dance (lovet)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Како ги викате свекорот и свекрвата?

Post by Lejla7 » 05 Dec 2016, 14:02

Си имaлa среќa дa ти се пoгoдaт сoвремени, не стaрoмoдни (aј дa не речaм "зaoстaнaти") свекoр и свекрвa. Инaку некoи мнoгу држaт дo тoa "мaмo" и "тaтo". А и јaс сум прoтив. И еден ден кoгa и јaс ќе сум свекрвa, сaкaм нa име дa ме викaaт. Секoј си имa мaјкa и тaткo, a пoчит се искaжувa нa друг нaчин, не сo oбрaќaње.

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Како ги викате свекорот и свекрвата?

Post by Girl23 » 05 Dec 2016, 21:31

Јас мислам дека се ретки таквите јас многу ја почитувам свекрвами малку време сме во брак но јас во нивната кука се осекам како гостинка но мене тоа ме нсвредува не ми дава да готвам демек имало време ке се наготвам не сум можела правосмукалката да а пуштам тешка била оти бремена таа да мети парите се кај неа па кога сум сакала да си зимам а мене ми е незгодно а мојов само мама се првен неа и кажува за се се консултира со неа

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Како ги викате свекорот и свекрвата?

Post by Maceto » 06 Dec 2016, 13:05

Gril23 сигурно е многу тешко да се живее во заедница, јас искрено не сум живеела ни минута со нив, може и затоа супер ми се погодиле, а и свекрва ми е многу млада и модерна,па и на кафе си одиме заедно (lovet) Инаку јас мислам малку со тм да си поразговараш да му кажеш дека сега вие сте си семејство, прво со тебе мора да се консултира па со нив, и најубаво е доколку се има можност,па макар и под кирија да сте си сами. Знам на денешницата со платите во државата колку е тешко да се одделиш, но јас и цела плата би ја дала само раатот да си плаќам (lovet) А мм пак ништо не се ни консултира со нив, само руча и кафе пие со нив, они се што знаат за нас и за В, знаат од мене, на мене ми звонат на тел, а тој ми вика арно сите по ред ги трпиш и слушаш хахахха (laugh1) (rolll) А јас па кога немам ништо лошо си ги сакам, детето ми го чуваат безпрекорно, ме слушаат што и да им кажам во врска со јадење за неа, и во две недели на еден ден па секој би се истрпел (thumbsup) (rolll) На секој би му посакал вакви свекор и свекрва барем како што се сега за сега (rad) (big-hug)

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Како ги викате свекорот и свекрвата?

Post by Girl23 » 06 Dec 2016, 17:15

Мацето јас од почит спрема маж ми и од што го сакам трпам се но некој да ти е на прво место за се а ти во неговиот живот на второ незнам не очекував дека ке биде така јас знам дека неможеме да живееме одделно но секој треба да си има посебно место му имам неколку пати одоколу спомнато но тој ништо не ми вика

Mari G
Нов член
Нов член
Мислења: 98
Придружен: 20 Apr 2016, 16:05
Му се допанале: 97 пати
Им се допаднал: 79 пати

Re: Како ги викате свекорот и свекрвата?

Post by Mari G » 09 Dec 2016, 08:27

Не ги гледам често, а и не мора (smile) Свекрва ми ја викам на име и таа мене, свекор ми никако.

Одговори

Return to “Семејство”