Како се сложувате со неговите родители?

Moderator: Модератори

NadicaG

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by NadicaG » 05 Sep 2013, 19:00

o ripcence,si pominala i sito i reseto vo zivotot,no si stanala ova sto si denes.Zalosno sto disat takvi luge na zemjava,no gi ima mnogu ,kako vika onoj stih ,,bidete mudri kako zmii vo ovoj zloben i preljubodejstvien svet
mila ripcence kolku se raduvam na zeni kako tebe sto ne im bil lesen zivotot,no sepak ostanale dobri i Bog gi blagoslovil ,tri deca e ogromen blagoslov od Bog,no zalosno kako nekoj luge se vo temnina sto dobroto go gledaat zlo.Edna pregratka za ovaa hrabra i silna zena (a2)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by Happy^_^ » 05 Sep 2013, 19:31

Леле рипченце луда жена ццц татко ми сонува за 3 внучиња а оваа цигани ве направила ццц лупни и еден бокс од мене :)

imambebe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1603
Придружен: 30 Apr 2011, 00:18
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 588 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by imambebe » 06 Sep 2013, 12:37

Незнам што да кажам, од бетер имало и побетер. Мојава се качи денес го придржа малку оти ме виде дека алишта пружам на рати.
А и кај нас на почеток девер ми си ги носеше другарите горе кај нас, а еднаш си влегува така слободно ни да ѕвони ни да тропни. Па мм кога го подбра, му се налути, ама па сега ѕвони и чека да му речиме ајде. А да свекрва ми цело време ми труби како девер ми бил загрижен и цело време се јавувал да праша да не треба нешто, кога ме прими ја за раѓање, а верувајте ми мене не ми се ни јави да ми честита и кога дојдовме дома дојде по 2 дена и само му остави паричка на Давид а мене ништо не ми рече. Е тоа е, култура.

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by belomorka » 06 Sep 2013, 18:49

ооо да не почнам јас да пишувам. мм и кажал дека ке имаме гости(за вчера зборам) и дека сум на работа и таа ништо и ми доага во 19.00ч и ми вика леле бре а да не сакаш помош јас и викам не, сама ке си наместам. еп тогаш да земев со џогер да ти исчистам и на тераса и го гледа мм демек види колку и е прлјаво, и мм бидејки е подводлив се изнервивра и и вика ак остоја и она место да си оди си седна и ис запали цигарче и три пати го прашувам: сине, маме мами а кој ке ви биде на гости, овој ја игнорира, пак таа мајка мамче а кој ке ви дојде и овој и вика не ги знаеш, а она ааа добро најка добро а кој се тие. абе да ти пукне пична жила (извинете на израз) и пак ми вика мене да ти дадам чаршафи за маса а јас и викам не ми давај флекави се и твоите бидејки моите се цели со флеки нон стоп имам гости и ми ги флекаат. а она ми вика аа нема шанси ти ако си ми ги исфлекала тогаш се флекави, а јас и викам па ти минатиот пат кога ми ги даде беа флекави и ти реков и ти ги вратив одма и таа пак сега ке видиш и отиде ги носи ги става на маса и тие со флеки и јас и викам евети ги флеките гледаш и мм изнервиран и ми вика па ти треба да пазиш малку и нашите чаршафи да ги переш а не да си алјкава и јас кога му се пуштив лом сум го направила а даа седнала на сред трпезарија и ме гледа и ми се смее у фаца демек ете синим е на моја страна, наместо да му рече чекај бе како така се понашаш со женати еееее тоа ти е. ама ке и вратам ке плаче за услуга ама она ти е ем шуто ем боде. ај во друга тема за тоа ке напишам одам да се спремам за утакмица.

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by Dorotea111 » 10 Sep 2013, 01:04

Месец и пол ми беше мирна главата. Додуша не се изнервирав, само не можам да се начудам на егоистичноста на дотичната. Денеска морав да кренам слушалка, немаше друг избор, мм не е тука, на пат е и оваа ми се јави за да праша како е мм. И морав да и кажам, жал ме фати, си велам мајка е, да знае дека синот и стигнал безбедно, затоа што тој не и се јавил. Навистина, тој само мене ми се јави, стигнав и толку, не ми рече јас да и се јавам, обично и нејзе и се јавува кога оди на пат, ама сега не. (smile) И кревам слушакла, и таа лута, ама не на мене, туку на синот. " Како не му е срам, има ли тој мајка, д ане ми каже дека стигнал, и што е ова цел месец се има работа, ме игнорира. " Таа била повредена од него, таа веќе немала син, дури кога ќе си дошол, воопшто да не и доаѓал, таа одлучила на стари години внуката (ама овој пат од брат и) да ја чува. Ете неа повеќе ја сакала од синот, затоа што таа и обрнувала внимание. (ner) (ner) (smile) Јас слушам и се чудам на муабетот. И реков дека мм се лути заради муабетот за посвојувањето, и за она дека не и требало внука од крв од нас, таа си имала од ќерка и. куќата и парите да бидат на сестра му, нашата куќа и пари да бидат на ќерка и. И таа, ми вика-аа како не, па што ако сум го рекла тоа, тоа не е навреда!!!!!!!!!! А јас колку сум навредена од него!!!!!!!!!Цел месец да не ми крева слушалка, тој мајка има ли?!!!
Слушам, и после си размислувам дека оваа нема осет што е тоа самокритичност, дали некогаш згрешила, да се извини или признае ако згрешила. Стварно страшно. Ми вика-готово, јас завршив со него!!!!!!! Уште таа е лута! (smile) (smile) А ние што сме повредени, кој не шиша нас!!!!!!
И така, и реков дека некој ми звони на врата, мора да одам, и така!!! Некои луѓе џабе имаат родено деца, кога не се вистински родители! Како тоа, мм, т.е синот и и бил должен на неа, таа се мачела за него, го шлолувала, тој сега и го заборавил целото дбро што таа го правела за него. Таа се жрвтувала за него, тој и бил должник за се. И реков дека сите родители се жртвуваат за своите деца, и моите се жртвувале за мене, и сите други, не само таа. Ама не, таа вели дека таа се жртвувала највеќе, инаку нема врска. И така, мили мои. Не е родител оној кој раѓа, џабе го родила, кога го смета за свој должник. Не можев да се начудам на нејзината себичност. Просто седам и се смеам од чудење.И уште се чудам (ner) . Моите никогаш не ми рекле дека јас сум им должник на нив затоа што ме чувале и сега треба да им ја вратам услугата. Конечно јасно ми е за каква жена станува збор, џабе барам да ме разбере. Ќе си уживам, и тоа е. (smile) (smile) (smile)

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by Dorotea111 » 10 Sep 2013, 01:13

П.С И за да го свртам муабетот прашувам за свекорот како е, и таа ми вика- Многу ми е гајле и за него, ако треба да умре нека умре, не е мало бебе па јас да го носам по болници, нека си оди сам. (ner) Инаку, тој нешто е болен во последно време. И јас по ова уште шлог. За мажот и така зборув. И се јавила вчера ќерка и и прашала за татко и, и оваа рекла- ич да не ти е гајле за татко ти, ако треба да живее ќе живее, ако не, мноу ти е гајле! (ner) . Јас зачудена слушам. Оваа готово, не е здрава. За мажот и за синот и што треска (w1). Таа нив не ги жали, та мене ќе ме жали. и ќе проба да ме сфати, како не!
И така, решив конечно, капут! Да не се замарам веќе со неа, со луѓе што немаат осет за други луѓе. Таа завршила со синот и, јас завршив со неа, (smile) (smile) (smile) (smile) (smile) (smile)
Извинете на печатните грешки.

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by maried » 10 Sep 2013, 09:15

Доротеа јака ти душа и тебе (sad1) (sad1) Кај мене е вака докторот ми рече да одмарам заради притисокот и нозеве ми се оречени и мноогуу ме болат, и се симнува свекрва ми и ми вика шо ти рекоа, и викам да одмарам да не ми висат нозете, а посебно да не стојам, ми вика па одмарај еве легни си, и викам е како да легнам еден куп садеви имам, машина да пуштам треба, да пеглам за бебето, и ми вика ќе средиш ти...ја ваква (ner) (ner) (ner) притисокот 200 ми се качи, и мажот ми вечерта фана да мие садеви ме гледа грев му падна, и иде госпоѓата и му вика шо праиш сине, ја викам мие садеви и она си седна се седи, абе срцево ми се ќине....И на крај на мм му беше роденден и викам торта треба да напраам она си ќути, абе да речеше помош да не ти треба, ме гледа луѓе отечена, со притисок и мува не ја лази, а млада жена е 48 год, ај да е стара да речам неможе, ќе сватам ама незнам што да кажам (sad1) (sad1) И за роденденов дојдоа на торта гости, и си иде од работа, влегува и и викам седи да ти пресечам торта, не ми вика имам мн работа, и се изнервирав и и се пуштив и викам, како не ти срам еден ден му е роденден на син ти во годината и едно парче торта несакаш да каснеш. па да и се плукнам на работата, и мајка и беше тука и ми вика убаво и кажа, и ајде седна касна торта, абе не рече арна е или било што, и стана и си отиде, и од утредента како ништо да не било, ми иде ми вика кај си сине, кај си мајче, кај си душичко, е неможам да сватам и неможам (ner) (ner)

lide86
Нов член
Нов член
Мислења: 75
Придружен: 10 Aug 2013, 16:27
Му се допанале: 14 пати
Им се допаднал: 40 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by lide86 » 10 Sep 2013, 10:08

Ve citam maried i Dorotea i si vikam isto kako jas da imam pisuvano... i mojava od ko sum dojdena 5 godini samo istoto deka nie sme dolzni posto taa go rodila, go gledala mm i nie sega treba da se oddolzuvame i da gresi treba da prostuvame od blagodarnost... kaj mene e mn loso sto jas ne vrakam, osven mn retko koga ne mozam nisto da trpam... a za toa deka muva ne ja lazi dali sum bremena pa ne treba da rabotam, voopsto ne i e gajle... znaci jas nemam deca... prvata bremenost mrtvorodeno 26ta nedela, a vtorata spontan 11ta nedela... i vo prvata koga prokrvariv onaka bledo na pocetokot nekade kaj 20-22 nedela i dr mi rece strogo miruvanje i jas i kazuvam nea (ziveeme vo zaednica) i taa mi veli: "kerko" ( dali da placam ili da se smeam maried-sekogas kerko,duso....) ama ti sega si 6ti mesec ako pocnes da lezis od sega nisto da ne rabotis ke se zbudalis,toa se 3 meseci, mn ke ti e tesko... mu kazuvam jas na mm i toj veli ti lezi koga jas ti velam...utroto koga zaminva mm na rab i veli nea:Lide od denes da lezi,i taa - da sinko sega najvazna e bremenosta... samo sto zamina toj mene mi veli - kako ke pravis kerko prvo ke zabrisis ili kafe ke varis??????? ne mozev da si poveruvam deka tolu bezobrazna moze da e... i jas od sram,pocit i ne znam sto drugo (taka vospitana, patrijahalno semejstvo, mala sredina, mlada, taze nevesta - sega da e taka, ima da ja oteram u tri p.m.) si ja fativ rabotata so red...i koga vecerta doaga mm me naoga na mijalnik kaj sto mijam i i vela nea- rekopv Lide da lezi, a taa - a be i jas i velev sinko odi lezi, ama taa veli ako lezi ke zaspie i posle navecer ne ke mozi da spie.... ne mozev da si poveruvam na usive i togas svativ so kakov psiho si fativ rabota....i posle toa ne lezev, pa prkrvariv obilno pa 4 nedeli na bolnica i na krajot mrtvorodeno... sega znam deka Gospod taka sakal, ama mn pati vo nervoza znam da recam vo sebe ili na mm taa e kriva,ubiec... i den denes e takva, sreka golema sto i mm ja nauci posle prvata god inaku do togas pekol, sekoj muabet go vrti i jas ako recam ama ne bese taka, ti vaka me navredi i taa -Lide kerko nemoj be taka da pravis kavgi, jas kolku te sakam a ti sakas da me ocrnis so izmislici, aj napij se blaga voda, smiri se ke ti pomini i nikomu nisto...ne mozis da se razberis so nea,posto nisto ne priznava...

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by mamigabi » 10 Sep 2013, 10:21

Не знам ни јас како ќе издржам со мојата свекрва, замислете свекор ми работел во германија, направил куќа, коли, цела фамилија ја глеал, таја све на готово, тој сиромав работел во АУДИ во Инголштад , плус навечер уште една работа у бар, се мачел сам,праќал пари таа уживанција овде сама, ја ранела цела нејзина фамилија, цел живот дома, па уште да ја слушаш, она билс најизмачена, вредна, се мачела во животот, а има 200 кила, срцева операција во Жан митрев....е богами луѓе измачени слаби се, исушени а не таја од јадење месо како слон е. Да ја слуша човек ќе помисли леле женава, ама ја све у фаца и плескам,еее викам татко ми не работел у странство да ја рани мајка ми и цела фамилија, работеле двајцата, мајка ми плус државна работа, плус три деца, плус свекор и свекрва стари, измочани да ги пере, плус бавчи во село, а таја ни свекор ни свекрва гледала госпоѓата го тргнала гзот на страна, и сега мене ќе ми кажува приказни. Јас сум требала да ја гледам, а ја и викам да не сакаш да те лулам во колепка мрзо една, една ПРАВОСМУКАЛКА НЕ СИ ФАТИЛА, срам да тие, како што ти си ги гледала твоите така јас тебе... ТАЈА абе ќе позелене (ner) (ner) (ner) плаче вика колне оооо леле ја и викам ти имаш четврто одделение абе ја ќе магистрирам, па ја не можам да те слушам по цел ден со тија муабетите простачки, па ќерките какви и се. лелееее, гнасни, писни е тоа е одраз на родителот, само ми е жал за мм кога се разболела од срце, немало кој да ја гледа, мм морал заради таја стока неваспитана да го напушти факултетот, бил трета година на Психолошки во Скопје, е сега касно е веќе...му ја уништила иднината, па уште го нервира, го брка од дома, му вика ми ја трошиш пензијата, а тој еве ти ја и со неа најади се, па после плаче...извинете ме вака пишувам ама многу сум изреволтирана, цревата ми се превртуваат од неа

maried
Домашен член
Домашен член
Мислења: 823
Придружен: 12 May 2012, 01:22
Му се допанале: 192 пати
Им се допаднал: 422 пати

Re: Како се сложувате со неговите родители?

Post by maried » 10 Sep 2013, 13:22

lide86, тие таквите кои ти се обраќаат со ќерко, душо, сонце итн се најопасни, иначе и јас имав една вонматерична бременост која заврши со тешка операција, со еден јајник кој не функционира, па после тоа спонтан во 8 недела, така да тука сме некаде со проблемите, а и со свекрвите богами (ner) (ner) (smile) (smile)

Одговори

Return to “Семејство”