Семејни ритуали

Moderator: Модератори

Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Семејни ритуали

Post by Peperutka » 01 Nov 2010, 14:44

Кои се Вашите семејни ритуали?

Anabanana
Нов член
Нов член
Мислења: 44
Придружен: 30 Mar 2011, 14:12
Им се допаднал: 2 пати

Re: Семејни ритуали

Post by Anabanana » 31 Mar 2011, 16:54

Откога се оделивме од свекрва ми почнав да му наметнувам на маж ми некои секојдневни ритуали. Башка и син ми да се научи на нив. Значи обавезно го чека ручек на маса после работа и седнуваме сите тројца да ручаме. Тоа ми останало уште од моите ( сега го гледам и Али Риза беше таков, ама некако сеа попушти) обавезно после работа на маса. Тогаш може дами раскаже како поминал на работа, Марко како поминал у градинка, што сум правела јас дома, у глобала како сме си го поминале денот. Тој ми е некако најголем ритуал и ќе бидам упорна да го одржам. Недела ни е резервирана за шетање, дали на водно, парк, матка....било каде, само да излеземе од дома. Оние други секојдневни работи околу марко( како време за спиење, читање приказни и слично и не се баш ритуали, ама се со цел да стекне навика за одредени работи.

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Семејни ритуали

Post by Happy_Mommy » 19 Apr 2012, 15:32

Кога сите си доаѓаат од работа преку неделата седнуваме и ручаме. Навечер пред легнување мора сите да си седнеме и да поминеме барем пола саат заедно, изгледаме по некој филм (со ретки исклучоци) Сабота ни е ден за шетање, недела имаме ручек во природа, било да е во двор или кај езерце, потоа перење на колите и тоа е тоа. Немаме некој посебен ритуал.

maloto.japonce
Член
Член
Мислења: 171
Придружен: 23 Nov 2011, 11:19
Му се допанале: 15 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Семејни ритуали

Post by maloto.japonce » 20 Apr 2012, 11:19

Ех колку сакам и јас да ручаме сите заедно на маса, ама за жал овде кај мм не е така пошто сите се на работа и сите си доаѓаат во различно време па така нема шанси да седнеме сите заедно на маса. А јас сум навикната така пошто така беше кај мене дома сите на маса за ручек се знаеше дојде ли 3 часот сите се на маса и ден денес е така кога ќе отидеме на гости кај моите тоа е така.
Се погодува така на недела да си седнеме сите заедно и баш се радувам на тоа .
Посебен ритуал баш и немаме ама ете така јас и мм кога останеме сами вечерта кога свекорот и свекрвата се симнат долу да спијат тогаш мм ми вари кафе или чај ете тоа ни е како риутал или пак тој направи вечера па си седнем заедно и така на мир си разговараме за се и сешто.
А нешто во што најмногу уживам е тоа што секоја вечер пред спиење ми кажува дека ме сака и наутро пред да иде на работа ме бакнува (rad)

Ах колку уживам во тие моменти (love5) (love5) (love5) (love5)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Семејни ритуали

Post by Happy_Mommy » 20 Apr 2012, 15:59

Е да, тоа не го напишав, мислев не е некој ритуал (confus) ние сабајле кога е будна бебушка на работа го испраќаме до вратата, а кога спиеме дојде, полека не бакне со С. и тргнува (smile) ми се допаѓа тоа...

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Семејни ритуали

Post by Nadja » 05 Mar 2013, 02:18

Kaj nas doma ritual e zaedno da rucame so maz mi.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Семејни ритуали

Post by Vesela » 03 Jun 2013, 12:18

Дома ритуал ни е да вечераме заедно сите (бидејки неможеме да ручаме заедно, касно си доаѓаме дома јас и мм) , вечарата обавезно заедно. Викендите исто ручек обавезно зедно.
Кафе утринско ( јас и мм кафе, синко млеко) заедничко ни е ритуал, па потоа кој каде има работа.
Понекогаш и попладнево кафе пием заедно.

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Семејни ритуали

Post by sunshine_2012 » 16 Jun 2013, 14:39

И кај нас ритуалот е да се доручкува и руча заедно, тоа е убава прилика и децата да ги учиме како да се однесуват на маса, а и прилика да си споделем е за денот, што како е било. секогаш пред јадење му благодариме на Бог за храната и после почнуваме со сервирање, тоа јас го правам,а мм послужува со пијалок, тоа е негова обврска. Во недела јас правам баница за доручек, а тој прави амерички колач и кафенце. (thumbsup)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Семејни ритуали

Post by Happy^_^ » 03 Feb 2014, 12:07

Секоја недела моите и татко му доаѓаат на ручек кај нас (smile) За мене тоа е непроценливо, нешто најубаво, моменти што сакам да траат уште многу долго (smile)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Семејни ритуали

Post by ripcence » 03 Feb 2014, 14:46

Бидејќи работното време ни е такво и во смени неможеме често да сме сите задно на маса за ручек-тоа е она што највеќе ми недостасува.
Како семеен ритуал ни останува само еден ден од викендот(кога сум 2смена) заедно пиеме кафе и млеко сите четворица и појадокот ни е заеднички, а другиот ден (кога сум 1смена) сме обавезно на ручек кај мајка ми.
Уживам овие денови додека сум дома нема пропуштање семеен ручек, и еден ден од викендот ни е цел ден заеднички а другиот пак кај баба. (rad)

Одговори

Return to “Семејство”