Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Moderator: Модератори

slavicapostolova
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 11 Jul 2011, 16:37

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by slavicapostolova » 11 Jul 2011, 17:06

Zdravo i od edna "taze" mamicka.Ne mozev a da ne odoleam da ne dadam odgovor na ova prasanje,bidejki poradi toa i se rastura mojot brak i ostanav sama so 1mesecno bebe.Ziveevme sami so soprugot,sinceto ni se rodi minatiot mesec.Toj ne dozvoluvase da dojde majka mu da ni pomogne okolu bebceto,sekogas velese kako demek nie sme sami dvajcata doma i mozeme zaedno da gi podelime site obvrski,i deka ako svekrvata pomagala na snaata ke i stanalo navika pa nemalo nisto da raboti :).I taka,cel mesec go preziveavme sami,toj mi pomagase okolu peglanjeto voglavno i prvata nedela od mojot poragaj znaese da usisa pred spienje,bidejki jas bev so carski pa ne mozev da se napinjam premnogu.Otkako ranata mi zarasna za 2 nedeli,se trudev maksimalno okolu bebceto i domot.Bev premnogu umorna bidejki ne spiev navecer,bebceto cicase duri i na sekoi 2 saati.Taka da poradi toa sto doticniot morase da mi pomaga okolu domot otkako se razdelivme mi rece deka ne se custvuval poveke kako maz tuku kako zena poradi toa sto jas ne sum gi znaela svoite domasni obvrski i deka toj rabotil se a mene me bivalo samo da go drzam bebceto vo race,a rucekot sto stoi na masa sekoj den ne se racuna bidejki toa ne bilo samo za nego tuku bilo hrana za dvajcata.Poradi istite raboti se karavme konstantno i porano pred da se rodi bebeto,iako sekogas mu velev da ne mi pomaga ni vo ciistenje ni vo gotvenje,a toj demek nemu mu bilo keif da ne me gleda da se macam,i toa sekogas se dodeka na krajot od nedelata ne izbuvne kavga i vo sekoja kavga slusam kolku ustvari jas ne vredam i ne si ja poznavam obvrskata po doma pa duri i koga ke sum cistela i gotvela toa ne bilo so ljubov tuku od sto moram.Toa e mojata nenormalna prikazna za toa kolku mazot mi pomagase vo domot.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by Debora » 11 Jul 2011, 18:23

Ох Славица колку ме растажи твојата приказна. (cry1) Многу жалнооооооо (cry1) (cry1) , жално и мачно и тешко за сите. Можејки се да биде во ред... растурен дом. (cry1) Се надевам дека ќе се сменат нештата и дека тм ќе сфати дека треба поинаку . (a2)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by Lady D » 05 Aug 2011, 16:15

Славица душо многу ми е жал за твојата ситуација, навистина тажна и мачна приказна.
Периодот после породување е тежок особено ако си со царски рез, додека организамот се навикне и дојде во поранешна состојба, а секако и за бебчето (cry1)
Јас како и Дебора се надевам дека се’ ќе се среди, дека тм ќе се вразуми, и ќе го растете бебчето во мир и хармонија. Од се’ срце ти посакувам (a2)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by ELIANA » 07 Aug 2011, 00:31

Славица жалам што поминувате низ таква тешка ситуација. Не можам ни да замислам колку ти било тешко. Како си сега? Дали можеби се смиривте со сопругот? Како напредува бебчето?
Се надевам дека сте добри. Поздрав (a2)

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by JasminaJN » 09 Aug 2011, 10:42

Славица како си сега има ли промени со тм, се снаоѓаш ли? Мн ми е жал за маката низ која поминуваш. Како сте со бебулето?
Поздрав (a2)

macuska
Нов член
Нов член
Мислења: 46
Придружен: 12 Dec 2011, 18:43

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by macuska » 13 Dec 2011, 02:11

Jas navistina nemam nesoglasuvanja so soprugot za toa. Okolu domot se slozuvame za bilo koi obvrski. Nema pravilo koi se maski a koi zenski raboti koi mora da gi izvrsuvame. Peram,peglam,cistam a istoto znae da go napravi i on. A za gotvenje ja imam najdobrata svekrva koja sekoj den pravi nesto novo i poubavo. Jas gotvam no onaka za dorecek ili vecera rucekot pretezno go podgotvuva ona.

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by ivana28 » 19 Dec 2011, 09:51

Порано не,зашто немаше потреба од тоа,постигнував се сама.Ама сега бидејки сум бремена и ништо неможам да правам освен да пеглам и да забришам прашинка многу ми помага и цело време е уз мене,а тоа многу ми значи и ми ја олеснува работата (thumbsup)

Tinkerbell
Нов член
Нов член
Мислења: 53
Придружен: 09 Nov 2011, 10:38
Location: Opatija, Rijeka, Hrvatska
Им се допаднал: 1 time

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by Tinkerbell » 19 Dec 2011, 10:03

Koga ne raboti i koga e so mene a pocnam da cistam te go pored mene mi pomaga za se usisava brise prasina se pravi ako kazam deka ne e taka moze samo da zgresam dusa....

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 861 пати

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by belomorka » 18 May 2012, 22:56

оо јас сега првпат ја гледам теемава. Па добро бе девојки кај ги најдовте такви мажи. мојот ништ не прави. освен што растура и кога се врака од работа куката е растурена како да имам 10 деца, а не само еден маж. Ни готви ни пазари ни чисти ни пегла едно големо НИШТО. можеби некогаш ке го фрли ѓубрето ама и тоа ептен ретко во годиината 3 пати. За јадење не наоѓа мана јаде се, ама затоа за чистење, само коментира, е тоа ме вади од такт, како јас да сум пензионерка или невработена, ее денес се скаравме и сега за да ми излезе бесот морав ова да го напишам.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Колку сопругот ви помага во домашните обврски?

Post by Lejla7 » 19 May 2012, 22:57

Ако не се лажам Беломорка, вие од одамна сте заедно со маж ти, така? Сигурно помлади сте почнале да живеете заедно.
Ние кога почнавме заедно да живееме (дури отпосле се венчавме) мојов беше веќе „во години“. Се зезам, не беше стар, не е ни сега, но прилично си беше почекал за женувачка и повеќето домашни работи веќе си беше навикнат да ги работи. Срам ми е да кажам, дури некои јадења поубаво ги готви и од мене. Од стара мајка дете, што да ти кажувам, толку сум благодарна што го најдов.
Како и да е, можеби на твојот маж му е напорна работата, па се чувствува уморен да фаќа и по дома. Или мајка му така го навикнала. Да живеел извесен период сам и да немало кој да му ги работи сите тие работи, сигурно ќе се навикнел. Што не оставиш еден ден-два така растурено да ви биде по дома па да осети дека и тој треба нешто да фати? (smile) (smile) (smile) Стави му ги чорапите под перница (rolll) (rolll) (rolll) Се шегувам, што е важно тоа, ако се сакаат двајца, се се решава и се се поднесува, па и домашните обврски. а и не мора се секогаш да биде тип-топ, нели?

Одговори

Return to “Семејство”