Семејство или кариера?

Moderator: Модератори

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Семејство или кариера?

Post by Marina » 12 Feb 2013, 21:45

Бејбис не ме зафркавај..ти тоа озбилно дека те прашале тоа на интервјуто???знаеш дека е тоа ЗАБРАНЕТО прашање,со закон?и СМЕЕШ да ги излажеш,да им кажеш не не планирам,па после неколку месеци да им најавиш бременост и ќе мораат да ти плаќаат сите надомести.не знам колку години имаш и не знам каква ви е состојбата,ако е се е ок со здравјето би се вработила прво,па вие можете цело време да работите на тоа.и не мора да избереш,ќе ги имаш и двете,ќе видиш (a2)
Едно без друго не бива,не можам да се замислам веќе ни без работа ни без дете,не знам како беше тоа,вака е убаво,вака треба да остане

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Семејство или кариера?

Post by Peperutka » 12 Feb 2013, 22:47

Бејбис јас би препорачала доколку те известат дека си примена,да си почнеш да работиш,секако дека испитувањата ќе си ги правите,ќе најдеш време,и да си работите на случајот и се.Штоубаво,ќе си останеш (t3) ,ќе си имаш платено трудничко боледување,мераци,ќе видиш како убаво ќе се средат работите (a2)
За темава,секако дека е потребен баланс,може истовремено да бидеш и добра мајка и успешна во работата,доколку искрено се работи и добро се организира(тука секако е потребна помош од најблиските),може да се успее.Во време кога е криза,секој денар е добредојден. (smile)
Лично за мене,во наредниве години не планирам да се вработам,бид.сум (t3) веќе 6 месец(леле кога поминаа (love5) (love5) ) сакам прво да си го исчувам детето,(Господ мил и златен,се да биде во најдобар ред)да си потпркне,колку би сакала едноподруго да си родам уште едно,да имам две па дури после ќе размислувам за работа.Во моментов не сме страдни за пари,мм убаво заработува и Дајбоже така да остане понатаму.Тоа ми е во план,макар што неможеш да знаеш што те чека следниот ден,дали добро или лошо,едно си планираш а друго излегува,во тоа сум се уверила,но сепак сум оптимист.
Ајде форумџики,искажете го вашето мислење на оваа интересна тема.

Одговори

Return to “Семејство”