Семејство или кариера?

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Семејство или кариера?

Post by Peperutka » 05 Nov 2010, 12:46

Изборот е тежок,што би избрале вие?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Семејство или кариера?

Post by Debora » 05 Nov 2010, 12:54

Па секако би се обидела да ги избалансирам, ако не може, без двоумење би го избрала семејството.
Сметам дека на децата треба да им се пружи најдоброто. Доколку мојата кариера би им ускратила од она што треба да го имаат (топла средина, грижа, внимание и љубов), мислам дека би ја занемарила.

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Семејство или кариера?

Post by Ana.I » 05 Nov 2010, 13:02

epten se slozuvam,ako se vratis doma vo prazna soba,da nemas so kogo da prozbotis,da gusnes,sto ke ti e kariera,jas bi se custvuvala prazno

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Семејство или кариера?

Post by Lady D » 05 Nov 2010, 17:01

Секако дека поважно е семејството, но треба да има баланс. Не ги оправдувам тие што работат по 24 часа и што градат кариера деноноќно и го занемаруваат семејството. Точно дека треба од нешто и да се живее, но се’ во границите на нормалата. Што ќе ти е богатство кога ќе нема со кого да го трошиш или кому да го оставиш?

Sashka
Администратор
Администратор
Мислења: 869
Придружен: 01 Oct 2009, 22:08
Му се допанале: 1150 пати
Им се допаднал: 550 пати

Re: Семејство или кариера?

Post by Sashka » 05 Nov 2010, 19:26

Debora wrote:Па секако би се обидела да ги избалансирам, ако не може, без двоумење би го избрала семејството.
Сметам дека на децата треба да им се пружи најдоброто. Доколку мојата кариера би им ускратила од она што треба да го имаат (топла средина, грижа, внимание и љубов), мислам дека би ја занемарила.
(agr)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Семејство или кариера?

Post by Petra » 06 Nov 2010, 23:26

Семејтвото ми е многу поважно од кариерата. Треба да има баланс меѓу двете работи, но ако не е можно, нема да дозволам кариерата да ме попречи на моето дете да му пружам најдоброто.

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Семејство или кариера?

Post by Trena » 08 Nov 2010, 15:31

Trebase da biram i izbrav-SEMEJSTVO!
Kariera mozes da pravis i na 40 godini i da ja napravis uspesna do max.
Ama aj da et vidam pravi deca na 40?????
O.k ima i toa ,ama ic ne e prirodno ,mene ako me prasuvate.Na cetirieset se stanuva svekrva ,a ne majka (unsure)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Семејство или кариера?

Post by Lady D » 08 Nov 2010, 15:49

Се согласувам!

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Семејство или кариера?

Post by ivana28 » 19 Dec 2011, 10:22

Семејството ми било и ќе ми остане секогаш на прво место.Друго се е небитно.Ако немаш семејство си празен,осамен,немаш ништо.

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Семејство или кариера?

Post by ilovebabies » 12 Feb 2013, 19:53

mislam deka ja najdov vistinskata tema da si se iskazam ;) Edno e kako covek ke si gi planira tie dve raboti, a drugo e kako izleguvaat vo zivotot.Kako onaa pogovorka "domasniot esap ne izgleguva na pazar" mislam taka nekako bese. Uste koga ne bev mazena zamisluvav deka prvo ke si imam rabota, pa potoa decko/maz pa potoa decinja itn. Ama zivotot znae da bide nepredvlidiv i cesto da ne stavi vo situacija sto sega? Stoe e tocno , a sto pogresno? Dali e vistinsko vreme ili ne...? I sekako rabotite fatija malku poinakov tek....Poradi toa sto nemav rabota, a godinite moite i na partnerot si vrvat, pomisliv deka e vreme za deca , pomisiv dodeka najdam rabota koga bi imala dete ke potporasne barem( i tuka naidov na poteskotija). Taman sme na pocetokot na ispituvanjata, reseni deka sakame dete, mi se pojavuva sansa za Rabota i toa vo moja struka. Sekako na razgovor koga bev se osiguraa deka nemam deca, i duri i iskomentiraa : "sigurno ne planirate i za brzo deca" hmm...Vo denesno vreme koga ne moze covek bez rabota, zatoa sto site kavgi i problemi najcesto idat od tie pricini, a ne moze ni bez deca zatoa sto eden del od nas toa silno go posakuva..tesko e da se izbere pravilnoto (pogresnoto) :)

Одговори

Return to “Семејство”