Една кујна со две жени :)

Moderator: Модератори

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Една кујна со две жени :)

Post by Petra » 24 Nov 2010, 14:33

Ајде да видиме дали една кујна со две жени секогаш е многу тесна. (smile)
Од дамнина е познато дека снаа и свекрва не се сложуваат најдобро во една кујна. Околу готвењето има многу замерки кои за жал некогаш може да донесат и посериозни последици. Ако нема слога во кујната тогаш атмосферата во домот нема да биде баш најпријатна. За жал.
Секако има и исклучоци кои се за пофалба. (cl)
И дали само снаа и свекрва не се сложуваат во една кујна или има и други комбинации. Ајде да ги кажеме своите размислувања кои мислам дека би можеле да помогнат на многу семејства. Нека има мир во кујна, мир во куќа. (thumbsup)
Се вели дека на маса се решаваат проблемите, а ние ќе ги решиме овде на форумот. (ga)
Ќе го напишам моето искуство во кујна со друга жена. (smile)
Значи додека бев мажена требаше да ги научам рецептите на свекрва и на свекрва ми. И тоа требаше да се прават точно така и ништо да не им фали затоа што свекорот и сопругот биле така научени. Се трудев да се прилагодам на таа тортура за да нема неприлики. Но многу ми сметаше затоа што немав слобода во готвењето, да пробам некој нов начин на готвење, некое ново јадење. Па ако не испаднеше како на бабата вкусот имаше неубави зајадливи замерки.
Е сега кујната ја делам со мајка ми. Ништо подобро. (smile) Пред извесно време готвев и тоа леќа, и си иде од работа и ми вика што ми мириса вака? Што стави? (confus) Јас ја јадам густа, а мајка ми многу ретка. Ама за да има некоја средина ја направив не многу ретка. Ја гледа и ми вика ние не јадеме вака, јас не готвам вака. И викам добро, ама така е многу ретка и се изморувам од сркање. (laugh1) Не- ми вика, така ја прави мајка ми, така јас, тука така се готви. (scared)
И сфатив. Значи рецептите се некое многу вредно семејно богатсво што така верно се чуваат. =)) Сега ми е многу смешно, ама искуството не е така. А и верувам дека има семејства кои си имаат проблеми околу готвењето.
Немам ништо против да се готват и рецептите кои што ги готвела мајката или свекрвата, ама би било добро да им се даде слобода на снаите и ќерките и тие да вметнат новитети во семејното мени.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Една кујна со две жени :)

Post by Petra » 24 Nov 2010, 14:48

Се распишав многу (laugh1) ама за малку ќе го заборавев моето најубаво искуство. Со другарка ми најубаво се сложувам во кујна и ќе напишам две интересни случки.
Се договараме еднаш да си готвиме леќа(моја омилена) и одиме од работа кај нејзе. Ја исчистивме и и викам во што да ја измијам пред да ја вариме. И извади една поширока цедалка и ми ја подава. (scared) Како што бев гледна со грб ја бранев леќата, си викам готово отиде по канал. За да ја спасам си ја направивме неизмиена. (smile) Важно стомаците ни беа сити.
Ама не и останав должна, не намерно, така спонтано се си беше. (laugh1) Пак се договараме ама овој пат да правиме долма. Купивме се што е потребно и од работа си одиме и дискутираме како се готви. Ми вика во тенџере ќе ја правиме. А јас и викам зошто во тенџере, нели во тавче се прави. Вика добро, а како ќе ставаме јајца. (Леле морам да си признаам јас немав врска од долма туку сум помешала со полнети тиквички некако.) Па ќе ги мачкаме одозгоре. Ме гледа чудно и ме прашува, а мастравот нели ќе испадне. И викам не. Одгорот и беше-добро. =)) (Ја направивме во тенџере)
Знчи ние сме многу сложни. Не се натпреваруваме која подобро готви, чии се рецептите, не се истакнувавме какви мајстори сме во кујна, цел ние да имаме храна да не бидеме гледни. Ако не се погоди другиот пат сигурно ќе се погоди. Целиот труд е само за 15 мин. и не вреди да има кавги и замерки, зборувам за повеќечлените семејства, и за тие што викаат јас вака јадам.
Сега брзо разговаравме во друштво за готвење и јас викам дека мојата другарка многу убаво готви, а она не, ти готвиш убаво.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Една кујна со две жени :)

Post by Debora » 24 Nov 2010, 14:57

Petra ме изнасмеа :))

Пред да се омажам ако влезше мама во кујна бегав, оти јас секако нешто немаше да направам како што треба, а за неа беше тоа страшно, се нервираше. (hair) Само да ви кажам дека мојата прва торта повеќе личеше на пишија. =)) Ама како ќе научам ако не згрешам.

За разлика од неа, јас сум толерантна и не се нервирам за сопствените и туѓите грешки во кујна, едноставно се случуваат. (laugh1)

За среќа сега со мм живееме сами и само јас сум жена во кујна, не морам да одам по традиции. (joy)
Јас сакам да експериментирам и да го менувам начинот на правење на некое јадење, тоа со свекрва тешко би се поднело. =))

anja
Член
Член
Мислења: 158
Придружен: 17 Feb 2010, 20:48
Им се допаднал: 7 пати

Re: Една кујна со две жени :)

Post by anja » 24 Nov 2010, 15:19

(rolll) ми се свиѓа темава
Јас немам свекрва, но затоа имам свекор и золва. Не се жалат на моето готвење, дури многу многу ретко знаат и тие да зготват нешто, еднаш во месецот. Кај мене е друг проблемот, не ја чистат кујната по готвење. Ми се стемнува пред очи кога ќе дојдам од работа и кога ќе ја видам целата кујна во хаос. Башка ни кога јадат не си креваат. Ептен се нервирам за тоа.
Добро ми дојде малку оговарање (rolll) до сабајле можам да раскажувам за ова

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Една кујна со две жени :)

Post by Lady D » 24 Nov 2010, 16:40

:)) Петраа, се изнасмеав.
Јас немам вакви искуства, живееме сами, и никогаш никој не ми се мешал. Од мала сум се интересирала за готвење и сум сакала да научам од мајка ми. Како што кажа Дебора не мора да се оди по традиции, секогаш внесувам нешто ново во кујната, нешто по брзо, а вкусно (laugh1) И мм не наоѓа маани, му се допаѓа моето готвење.

Marija
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 24 Oct 2010, 10:00

Re: Една кујна со две жени :)

Post by Marija » 24 Nov 2010, 17:33

Jas nemam problemi vo kujnata bidejki so soprugot ziveeme sami, imam problem sto kujnata mi e mnogu mala. Nemam problem nitu so majka mi nitu so zolva mi, so svekrva mi mali. Majka mi e malku pozitivno ljubomorna koga ke napravam nesto poubavo od nea posebno ako sestra mi i kaze deka mamo prasaj ja dade kako go napravila Pr. orizot mnogu bese ubav, iako seuste ja maltretiram za kifli i slicno. Svekrva mi i da e najubavo ne komentira nesakajki da se ponizi samata sebe, a zolva mi sekogas me fali deka najubavo gotvam i mi pomaga koga ke dojdat na rucek, no ne okolu rucekot tuku okolu sadovite jas ne mijam nitu edna lazica. Da sum zaedno so svekrava mi ziva ke me izede:))). (smile) (hair)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Една кујна со две жени :)

Post by Ana.I » 24 Nov 2010, 19:49

nie ziveeme sami,taka sto nikoj ne mi se mesa vo kujnata i gotvenjeto.Inaku za svekrva mi mozam da kazam deka e odlicen kuvar,epten ja biduva,ama koga bi trebalo da se pikneme dvete vo mojata kujna bi bilo interesno od pricina sto e premnogu mala i za eden,a kamoli za dvajca.Ne znam kako bi se odnesuvale,dali bi se mesale vo gotvenjeto edna na druga.
Vo sekoj slucaj gi pozdravuvam site onie koi se poveke luge vo edna kujna i uspesno se spravuvaat so toa (thumbup)

mosa
Нов член
Нов член
Мислења: 60
Придружен: 03 Feb 2011, 22:53
Им се допаднал: 1 time

Re: Една кујна со две жени :)

Post by mosa » 16 Feb 2011, 15:48

Mojte svekor i svekrva ne se tuka odnosno da kazam deka koga se porodiv so sinceto si zaminaa da sedatr vo selo.Tamu si sedat sega taka sto sum sama i jas sum si sama vo mojata pate receno nova kujna,iako e malecka za mene e super bidejki mi e novicka.Me interesiraa gotvenjeto pa im spremam na mojte dvajca najmili sekogas pravam po nesto.Inaku svekrvami i da e tuka nema pristap do mojata kujna ednostavno ona sama si gotvi bidejki imaat del kojsto si e nivni.No i da sme stvarno zaedno da treba i kujna da delam taa ne bi mi se mesala kako i za drugite raboti sto ne se mesa.Nitu svekormi ne e nekoj naporen,jade sve sto ke mu prinesam i ne prebira.

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Една кујна со две жени :)

Post by ivana28 » 19 Dec 2011, 10:20

Тоа ти е еднакво на трета светска војна.Јас пробав на почетокот да готвам,ама мојата свекрва ми се мешаше(мешај вака,ми става работи,провери дали е готово,стави ова,стави волку )па така да с еоткажав.Штом толку сака да готви и ужива во тоа нека си повели.Јас два пати и ништо повеќе (rolll)

Tinkerbell
Нов член
Нов член
Мислења: 53
Придружен: 09 Nov 2011, 10:38
Location: Opatija, Rijeka, Hrvatska
Им се допаднал: 1 time

Re: Една кујна со две жени :)

Post by Tinkerbell » 19 Dec 2011, 10:25

oooooo ete se pronajdov i jas vo muabetov hahahahahah jas krenav race vise od toa vlagam da gotvam dole sao koga svekrva mi e vo Germanija togas mi e kukjna slava i trae dodeka nea ja nema pravam jas sto sakam za jadenje a ne sto nekoj drug kje mi napravi :D

Одговори

Return to “Семејство”