Живот сами или во заедница?

Moderator: Модератори

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by Lady D » 19 Apr 2011, 01:10

Многу ви благодарам девојки за вашите размислувања и совети (a2) Јас сум навистина во голема дилема, и секојдневно се нервирам. Знам дека ако се одлучиме за спратот ќе заштедиме мноогу пари,ама од друга страна со станот ќе си имаме нешто само наше. Имам уште време за размислување ама се’ некако ми оди накај станот :) Знам дека живееме во лошо време, еве јас не ни работам,ама си велам штом ќе го имаме тоа место за нас, новиот мебел што го пишав погоре може и малку да почека :) Ве гушкам (a2)

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Живот сами или во заедница?

Post by ivana28 » 19 Dec 2011, 09:59

Ние живееме во заедница со свекор и свекрва,и често деверми доаѓа со девојката во двособен стан и е многу тешко зашто просторот е мал,плус различни генерации,за многу работи нормално различно размислуваме.Лошо е што сега за сега немаме можност да се тргнеме ама се надевам дека во брзо време ќе ни се пружи некоја шанса па ќе си се осамосталиме,зашто дефинитивно кој сака нека ми каже ама многу е поубаво кога младите си се сами.

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by Mamino_srce » 18 Apr 2012, 22:50

Колку и да ми е тешко некогаш , сега посебно со бебе, и да немам време за себе, сепак секогаш и СЕКОГАШ сум за да живееме сами. Мојата слобода, интимноста, нема цена!

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by Nadja » 07 Oct 2012, 16:24

Ние живееме сами, под кирија. Супер ни е така. Никој не ни се меша. Имаме приватност.

LittleButterfly
Нов член
Нов член
Мислења: 2
Придружен: 21 Oct 2012, 14:30

Re: Живот сами или во заедница?

Post by LittleButterfly » 21 Oct 2012, 20:47

A be kako sakas svrti od sami poubavo nema...jas ziveev vo zaednica samo so svekrva i toa ne dolgo i od so sakase se da pogodi taa a taka pravela cel zivot, go napravila sinot parazit...posto taa si gi prevzela site obvrski toj nemase apsolutno nikakva obvrska ni obaveza...a sigurna sum deka ako sedevme sami se ke bese poinaku...sakal nekel ke si podmiruvase trosoci i reziski i vrzani za deteto i se...ama toa e toj bil i si ostana mamin sin...i otkako stapivme vo brak jas stanav i zena i majka i snaa a toj ostana da bide samo nejzin sin...ne ja biva taka...zatoa mladite baska neka se pomacat malku ama ke bidat pogolemi domakini i ke bidat i nezavisni i poodgovorni...a starite ako sakaat da pomagat mozat i od daleku bez razlika dali se raboti za finansiska pomos ili pomos vrzana so decata i slicno....

dacysh
Нов член
Нов член
Мислења: 13
Придружен: 13 Jun 2013, 00:14
Им се допаднал: 5 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by dacysh » 15 Jun 2013, 01:42

Јас и сопругот живееме сами во голем стан... и право да ви кажам супер ни е, никој не не замара, кога сакаме спиеме, кога сакаме шетаме, кога сакаме јадеме што и да сакаме правиме сами и одлучуваме сами без да ни се меша некој, а знам многу млади брачни парови кои живеат во заедница па верувајте дека никој не се пофалил сите велат се едно исто "супер ви е на вас сами, ние се изнапативме во заедница"

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by sunshine_2012 » 16 Jun 2013, 14:24

Јас сум за сами да се живее, Уште на самиот почеток на нашиот брак си живееме сами под кирија, живееме во ќука држиме спрат и бас е голем и конфортен за нас. а и имаме двор за децата да си играат па и убаво е и за мне да си пиам (coffee) во двор. Ако се може и има прилика подобро е сами да се живее.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by SMESKO » 29 Mar 2014, 14:43

Значи од сите вас јас имам најголеми проблеми.Јас живеам во заедница,имам свекор,брат на мм,баба на мм и дедо до лани(почина минатата година во август)единствено немам свекрва.Е сега,имаме и куќа која е во изградба и највероватно ќе ни требаат уште 5,6 години дур се делиме(дур мојот девер реши да се жени)ќуката е за нас.Имам големи проблеми со бабата до лани и со дедото.Бабата ми ги прави најголемите проблеми,вели дека не слуша,а слуша многу добро,пренесува се што ќе и ре4ам(тоа што го пренесува не е ништо од она што ќе и го ре4ам)а со неа го поминувам поголемиот дел од времето(мојот сопруг заедно со татко му одат на пазар источна мак продаваат јаболка кило по кило)и ние двете буквално ќе се отепаме,а причина за тоа е што сака ДА СУМ ДО НЕА,и да сакам да си легнам тоа неможам да го направам во мојата спална туку треба да си легнам до неа (ner) .
Мојот свекор е карактер сам за себе(ќе кажам само дека алишта за капење му носам јас,тука спаѓаат мајца гашти крпа (ner) ,легенче за да си ги измие нозете му носам јас,алишта ко ќе излегвит в чаршија му носам јас),деверот е најголемиот проблем за јадење(ако нема лајца да стропа,тогаш има и кавга,а доколку кујната кај што се готви мириса на кромид не влегува да јади и седи гладен,и пак за гладувањето негово сум крива јас (ner) ).Моментално е студент Ск па еден проблем помалце (rolll) НАУЧЕНИ СЕ В РАЦЕ СЕ ДА МУ ДАВАШ (rp) .
А мојот сопруг,уште тој да не беше на моја страна и јас ќе се збудалев (ner) .Понекогаш се караме толку многу(и секогаш зад кавгата стои некој 3,никогаш до сега не се имаме скарано за некоја грешка моја или негова) што ми се чини да си ги соберам парталите и да си заминам,но понекогаш ко ќе се подразмислам си велам дека еден ден ќе се делиме и ќе биди 100% поинаку,сега е под големо влијание на неговиот татко(бидејќи со него се порастени,со мајка му се разведени 12 год).
Морав некаде да пишам за мојата состојба,бидејќи и при4ината за моето губење на беб4ето го наоѓам токму во нервозата која ја преживував од денот кога дознав дека сум трудна(можи така сакал Господ,и можеби не треба да кривам никого,но неможам).
Извинете за долгиот пост,и се надевам дека мојата ситуација ќе ви послужи,да кога ви се пружи шанса да живеете сами или во заедница,ДА ЖИВЕЕТЕ САМИ,затоа што кога една жена се решила да роди,таа можи да го носи товарот на секоја дадена обврска,и тие обврски да ги изврши беспрекорно.Поздрав (kup) (kup)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by mamigabi » 29 Mar 2014, 16:51

супер тема Дебора (thumbsup)
Јас живеам со мм и свекрвата, свекор ми е починат уште пред да дојдам. Инаку животот со неа ми е катастрофа, секој ден се караме заради неа, јас инсистирам да живееме сами, затоа што секој ден ни се меша во се, ништо не помага, ни една чаша не мие, детето не може ни да го држи а не да го варди, секој ден истите зборови дека јас требало да си заминам (ner)...како и да е најдобро е да се живее одделно ако се има можност за тоа, ова го кажувам затоа што мојот брак се распаѓа малку по малку заради непотребни работи, а јас го сакам мојот сопруг а и тој мене, понатаму не знам како ќе биде. Затоа за да си немаат брачните парови проблеми, најдобро е да се живее одделно, тогаш и многу повеќе би се почитувале со родителите

Girl
Член
Член
Мислења: 191
Придружен: 26 Feb 2014, 09:01
Му се допанале: 27 пати
Им се допаднал: 102 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by Girl » 30 Mar 2014, 07:57

Уште од првиот ден живееме сами и не би се менувала за ништо на свет. Си купивме стан и си го исплаќаме, малку поскапо доаѓа од кирија но сепак наше си е. Уште пред да ме побара за жена маж ми го знаеше моето мислење и го испочитува. Сега ни е одлично пу пу да не се заречам (thumbsup)

Одговори

Return to “Семејство”