Живот сами или во заедница?

Moderator: Модератори

Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Живот сами или во заедница?

Post by Debora » 22 Nov 2009, 08:39

Како мислите дека е подобро: да се живее со родителите на еден од партнерите или одвоено. Како живеете вие?
Ние живееме сами на одвоен спрат и мислам дека така е подобро. Сами одлучуваме за се и никој не ни се меша.

Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by Kjara » 22 Nov 2009, 18:53

Ние живееме сами иако родителите на сопругот се до нас. Мислам дека вака е најдобро, блиску ама сепак одвоено.

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by Annabel » 22 Nov 2009, 22:39

Ние живееме сами во СК, родителите на сопругот се починати. А баш ми фалат, посебно мајка му зашто живееше блиску до нас и ептен ќе ни помагаше....Моите се во БТ и баш не ни е лесно. (sad1)

MAMA_M
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 14 Nov 2009, 20:32
Им се допаднал: 1 time

Re: Живот сами или во заедница?

Post by MAMA_M » 23 Nov 2009, 08:17

Annabel wrote:Ние живееме сами во СК, родителите на сопругот се починати. А баш ми фалат, посебно мајка му зашто живееше блиску до нас и ептен ќе ни помагаше....Моите се во БТ и баш не ни е лесно. (sad1)
слична ситуација....свекрва ми е почината, моите се во друг град....претешко

taci83
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 14 Nov 2009, 00:57

Re: Живот сами или во заедница?

Post by taci83 » 23 Nov 2009, 14:38

jas ziveam so svekor svekrvata mi pocina pred nepolna godina i baz mi e zal zosto mn mi pomagase,ziveeme na poseben sprat so poseben vlez moite se od drug grad i sme sami so kerka mi mazmi e na rabota doma e samo vikend tesko no mara taka

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by Annabel » 23 Nov 2009, 14:44

Цело време си мислам дека само мене ми е така тешко, ама не било така...Понекогаш ми фали слобода, па ја испраќам Ива во Битола. Супер одмор за нас. Е сега кога ќе дојде второто, не ќе можам и двете да ги испраќам, значи нема да имам момент кога ќе си бидам сама со мм дома. Само тоа ме мачи, ништо друго.

Simonova
Нов член
Нов член
Мислења: 73
Придружен: 16 Nov 2009, 22:48
Им се допаднал: 1 time

Re: Живот сами или во заедница?

Post by Simonova » 06 Dec 2009, 18:22

Jas imam ziveeno vo zaednica so svekor, svekrva i brat na mm. Bese uzasno........
Nesakam da se navrakam na toa vreme. Sega ziveeme sami,posebno.
Nie ziveeme vo stan a tie so dever mi vo kuka.
Podobro e vo sekoj slucaj sami da ziveeme otkolku vo zaednica.

Kalince
Нов член
Нов член
Мислења: 78
Придружен: 01 Mar 2010, 12:11
Им се допаднал: 1 time

Re: Живот сами или во заедница?

Post by Kalince » 01 Mar 2010, 12:48

Mislam deka i ednoto i drugoto si imaat i prednosti i mani.Zivotot vo zaednica mnogu zavisi od toa kakvi se lugeto, kako ke se postavat edni sprema drugi.Sepak, doaga i do sudir na razlicni generacii,pa moze da se javat i problemi. Eve jas i soprugot ziveeme sami. Od skoro sme vo brak. Sega za sega se snaogame dobro pa ke vidime kako ke bide ponataka. (smile) Vo sekoj slucaj treba dosta kompromis i razbiranje.

bibusoh
Нов член
Нов член
Мислења: 36
Придружен: 26 Mar 2010, 22:18
Им се допаднал: 1 time

Re: Живот сами или во заедница?

Post by bibusoh » 12 Apr 2010, 21:13

Nie ziveeme sami, moite se na drug kontinent, a negovite se tuka ama sto ako se tuka????? Isto kako da ne se tuka, nikogas za nisto ne mi se imaat anjdeno od koga sum dojdena tuka eve veke 5 godini. Ne mi trebase pomos koga go nemav Stefan ama koga se rodi pojma nemav nisto okolu bebinja, nitu pak nekogas imav fateno bebe (b3) , a ne da zemam da go kapam. I koga rekov za prvoto kapenje svekrva mi se napravi deka ne me slusnala i si zaminaa so svekor mi. Lelelele ne mi se veruvase ama pomina........pa eve ne so Stefan sega super e fala bogu si go izgledav sama bez pomos od nikoj, moze zatoa i sega sum mnogu sebicna i nesakam da i go ostavam da go pocuva ni 10min.
Zabegav malku so temava, ama sakam da kazam deka nikogas ne bi mozela da ziveam vo zaednica, sami na strana e najubavo (thumbsup) .

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by mihaela » 26 Apr 2010, 15:03

Дефинитивно е најдобро сами,макар и во посебен спрат,но секој сам.За да може една заедница да функционира добро потребни се премногу компромиси,попуштање,прилагодување и при тоа најчесто старите се тие кои не прават компромиси.Секогаш тие сакаат да го имаат главниот збор па макар и да не се во право.Тие цело време одлучувале и кога ќе се жени синот неможат да прифатат дека тој е зрела личност и способен да донесуват сам одлуки,па така штом е нешто спротивно од нивното мислење за тоа е крива невестата која му го има зашеметено мозокот и т.н.Претежно свекрвите се тие кои го прават проблемот затоашто,додека не е женат синот, тие прават се за него ,а сега наеднаш доаѓа друга жена во неговиот живот која за жал свекрвата наместо како ќерка ја гледа како ривалка и од тука доаѓаат проблемите.Ние сеуште сме во заедница и навистина е катастрофа. (cry1) Но веќе преземаме некои чекори за одделување и тоа ќе биде во најскоро време.Така ќе биде најдобро за сите,а посебно за синми.

Одговори

Return to “Семејство”