Живот сами или во заедница?

Moderator: Модератори

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by Dorotea111 » 20 May 2014, 23:42

Nie ziveeme sami, Fala bogu i za ova. Pocnavme malku so niv na pocetokot, uf bese neizdrzlivo, majka mi se bese gore kaj nas, vez tropanje vleguvase, liga kje i Tekne i vleguvase koga ne bevme doma, ni cepkase niz alista, i fala bogu se iselivme:) si kupivme stan. :) super sme sega

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by Lejla7 » 21 May 2014, 08:43

Не знам колку да помагаат свекорот и свекрвата кога се во заедница со младите, ако се луѓе кои сакаат да помагаат, ќе ви помагаат и ако сте делени...освен ако далечината не е причина, на пр. вие живеете во центар, а тие во Ѓорче. Како и да е, многу ми е убаво што сме сами, а кога ќе имаме дете (здравје од Бога) мислам дека никој нема да се лути ако им го однесам на чување, ни моите ни свекрва ми. Се си има добри и лоши страни, ама од сам поарно нема. Вака и маж ми ми помага, а ако сум во заедница знам дека на мајка му нема да и е сеедно тој да ми чисти и готви...

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by Радост » 30 Aug 2014, 03:53

Никогаш се немам покајано што живееме сами. Мирот и хармонијата дома немаат цена која може да го плати тоа.

Со мало бебе кое го чувам цело време "сама", некогаш доаѓа тешко не дека не. Грубо да се изразам зошто немам лошо бебе фала му на Бога ама имам премногу захтевно кое ни минута не сака да е само, а речиси и да не сака ич да лежи веќе, луксуз ми е и пролив да ме фати. Дотолку немам време за себе. Некогаш да имаш плус две раце да ја земат или занимаваат се благодет. Ама од друга страна, сама ја чувам, се сама поминав со нејзе досега, а и во иднина, па затоа буквално за ништо не дозволувам мешање. Имаше неколку обиди досега што од хранење, спиење, воспоставување на ред ...ама не е возможно да се имплементира зошто се коси со моите одлуки, а за учевствува некој во одлуките треба и да се грижи за нејзе. :)

Уште еднаш си ја потврдив старата: Сам па саглам. :)

angel4e2013
Нов член
Нов член
Мислења: 34
Придружен: 27 Aug 2014, 18:01
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by angel4e2013 » 31 Aug 2014, 13:40

jas ziveam vo zaednica i pred da s porodam mislev deka e lesno da cuvas dete a sega sum blagodarna sto ne sum sama inaku jas ke poludev tolku mi bese tesko da se naviknam a da ne zboram za grizata za sebe zaboraviv deka postojam i toa imav pomos moite doma se mnogu ok luge i epten mi pomagaat. ne znam kako e da zivees sam ne sum probala ama jas i vaka ne se zalam cetiri godii ziveeme zaedno i do sega super ni odi ne deka nekogas ne ti treba da si sam ama ne e i tolku losokako nekoi sto se zalat se zavisi od lugeto jas stvarno imam prekrasni svekor i svekrva

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by Dorotea111 » 07 Sep 2014, 21:31

Haha, gledam sum napisala majka mi:), greska majka mu, odnosno svekrvata si vleguvase kaj nas koga ne sme doma, ni otvarase vo skafovite, ni gi broese alistata, abe uzas..si.kupivme stan raat sme, uzivancija, sto sakam toa si pravam..sakam cistam sakam ne, ako mi se gotvi gotvam(najcesto), ako ne poracuvam pizza, ili mm gotvi..meraci...uff se ezam koga pomisluvam na vremeto koga ziveevme zaedno..

Mili
Нов член
Нов член
Мислења: 89
Придружен: 26 Aug 2014, 10:31
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by Mili » 07 Sep 2014, 22:31

Ziveevme vo zaednica, sega sami, definitivno e podobro sami, nikogas ne se prilagodiv vo zaednicata, ednostavno ne sme na ista frekvencija. Sega so mm si se dogovarame za cistenje perenje rucek dete cuvanje i slicno, ne osekam nekoj poseben tovar, bas naprotiv ubavo mi e da se grizam za mojot nov dom.

angel4e2013
Нов член
Нов член
Мислења: 34
Придружен: 27 Aug 2014, 18:01
Му се допанале: 3 пати
Им се допаднал: 12 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by angel4e2013 » 19 Sep 2014, 14:02

Koga ke vidam deka nekoj kazuva deka ne mu e tesko da ne e vo zaednica a ima dete se tesam. nie sme momentalno vo zaednica ama za nekoj mesec svekormi i svekrvami ke se selat i uste od sega me faka golema panika kako ke izdrzam sama so mm odime na rabota i praznici i nedeli i ne znam kako ke uspeeme da se snajdeme so cuvanje na detevo dadilka ne doaga vo predvid radi finansii, negovite se selat vo druga naselba i toa otpaga, samo mi odgovara gradinka ama nekoja sto raboti do 18 casot. Mnogu se plasam deka nema da uspevam da postignam se i uste od sega samo toa mi e vo glava. Bukvalno im simnuvam kapa na site sto nemaat pomos i uspevaat se da drzat pod kontrola (thumbsup) (cl) (cl)

dream4baby
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 21 Jan 2015, 00:59
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 24 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by dream4baby » 28 Jan 2015, 00:15

Od sam svoj gazda nema poubavo sam da si nosis odluki bez nikoj da ti se mesa pa makar i da zgresis barem ke naucis.. Vo zaednica stalno nekoj ke ti visi nad glava i ke ti soli pamet i ke se zameris i zanekis.Kolku podaleku tolku pomili (brows)

eri
Член
Член
Мислења: 212
Придружен: 04 Dec 2013, 11:11
Му се допанале: 49 пати
Им се допаднал: 60 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by eri » 15 Apr 2015, 13:25

Ziveeme vo zaednica so svekor svekrva i dever, no pocna vo se i sesto da se mesat da slusam sekakvi zborovi ,sto bas bi mi prijalo da ziveeme odelenoo...

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Живот сами или во заедница?

Post by aneance » 15 Apr 2015, 14:57

Ние од почеток сме сами
Си има предности и недостатоци и сами да живеете и во заедница
Јас сум сама, морам јас да мислам за јадење, чистење перење се е на мене немам помош а гледам претежно тие што ги знам се во заедница и убаво им е друг прави јадење, чисти и послободни се без обврски
Ама пак ние имаме слобода ако сакаме голи може да се шетаме (smile) кога ќе посакаме тогаш си имаме односи, а во заедница малце потешко ќе биде неможеш да се опуштиш

Одговори

Return to “Семејство”