Како саканиот Ве побара за жена

Moderator: Модератори

ilovehim
Нов член
Нов член
Мислења: 18
Придружен: 11 Nov 2012, 19:16
Им се допаднал: 2 пати

Re: Како саканиот Ве побара за жена

Post by ilovehim » 31 Dec 2012, 17:44

Интересно беше, си мислев дека нема да ме побара, во вторник им кажав на моите дека сум бремена и тие ми рекоа во сабота да дадеме дума... знаев дека веќе нема време, средата плачев цела вечер пред него, му велев дека не сака да ме запроси, дека не сакам така да биде, четврток на другарките се жалев, го напрвив од магаре понадоле, што се не реков за него (rolll) вечерта ме викна кај него дома, отидов и седнавме во дневната и тој отиде во неговата соба, таму спремил се, имаше насекаде свеќи, на масата имаше вино со чокалда, целиот под беше со розеви балони ( најомилена боја ми е ) на креветот имаше 4 балони во форма на срце, една ружа и поклон... после тоа ме викна и отидов јас пред вратата имаше оставено една свеќа и едно писменце, влегов внатре и му реков ти немаш мозок, го прочитав писмото на глас, и ми рече сакаш ли да се омажиш за мене и почна да плаче, срце тоа најубаво (joy) бев пресреќнаааа (rad) си го зедов сама прстенот и после тоа го гушкав многу време, јас бев во тренерки, а тој се облекол во кошула, панталони и црвена врска, многу беше интересен... едноставно не верував си мислев дека ќе поминам така, бев најтажна, кога после во еден момент ми се смени се (rad) тој момент никогаш нема да го заборавам (lovet)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Како саканиот Ве побара за жена

Post by Bobe » 20 May 2013, 00:49

Bese 25 Dekemvri inaku soprugot slavi na ovoj den Bozik,po toj povod mi veli denta pred vecerta kade sakas da se prosetame,a jas edno od moite omileni mesta e eden manastir na Presveta Bogorodica vo koj cesto odam(preubav e,so monaxinji)povod i deka mu e Bozik da zapalime sveka,tamu se custvuvam preubavo pred ikonata (velat deka e cudotvorna mnogu za rodzba se pomolile pred nea)me smiruva,ublazuva,mi dava nadez,sila i taka jas sednata pred ikona na majka Bogorodica so voshit ja gledam i si se molam...koga vo eden daden moment se priblizuva soprugot togasen decko i kleknuva...si velam sto mu e, da ne nesto ne e vo red, da ne treba da se pottrgnam za da se pomoli...koga vadi edno kutivce preubavo rozevko so pandelka uste go cuvam, go vadi prstenot i me zaprosi......jas ne znaev kade sum od sreka...takva sreka ne se opisuva so zborovi...a najinteresno e sto pozadi nas imase edna monaxinja i koga go vide soprugot na levata strana od kaj mene poddstana za da go iskara ama koga go vide deka klekna odma povtorno si sedna....ona razbra sto e rabotata a jas tupco ne ;-) bidejki vo Grcija mazite vo crkva sedat oddvoeno na desna a zenite na leva strana.....zivi radosti vecerta bese Bozik pagase sneg site sobrani site familijarno i im soopstivme,eden od najubavite Bozici

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Како саканиот Ве побара за жена

Post by Vesela » 20 May 2013, 11:59

Мене мм не ме побара за жена. Некако спонтано дојде таа работа бидејќи веќе живеевме заедно, само ме праша дали и кога ќе правиме веридба и кој ден да одиме да закажеме во матично. Не е многу романтичен нели? (laugh1) (laugh1) (laugh1) . Јас до денес му префрлам на шега дека тој мене официјално не ме побарал за жена (laugh1) (laugh1) . (rolll) (rolll) (rolll)

Emilija85
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 20 Nov 2012, 16:33
Му се допанале: 63 пати
Им се допаднал: 73 пати

Re: Како саканиот Ве побара за жена

Post by Emilija85 » 20 May 2013, 12:26

И ние живеевме заедно и пред тоа. Мм е романтичен (или беше, со ваква личност како мене неможе да биде, му ја убив романтиката (smile) )и знам дека сака да прави некои изненадувања, па за тоа неколку пати пред тоа му имам кажано дека мразам изненадувања, посебно од тој тип бидејќи за таков чекор мора заедно да одлучиме и да се договориме. Па така, бидејќи знам колку сакаше да ме изненади, не седнавме официјално да се договориме, туку прво така неофицијално му дадов зелено светло, па тој си сфати купил прстен, цвеќе, спремил вечера и кога си дојдов дома од работа „ме изненади„ (tongue)

dream4baby
Нов член
Нов член
Мислења: 64
Придружен: 21 Jan 2015, 00:59
Му се допанале: 24 пати
Им се допаднал: 24 пати

Re: Како саканиот Ве побара за жена

Post by dream4baby » 28 Jan 2015, 00:05

ni pareto ni komarot....ama prstenot dance

Flower-Angel
Нов член
Нов член
Мислења: 33
Придружен: 18 Mar 2015, 13:04
Location: Denmark
Им се допаднал: 5 пати

Re: Како саканиот Ве побара за жена

Post by Flower-Angel » 19 Mar 2015, 23:25

На мојот 25ти роденден го добив наубавиот подарок.Мал,ама значаен за цел живот.Откако си отидоа сите мои другарки,само тој остана со мене и ми рече да го отворам подарокот од него.Го отворив и видов прстен и на него прашање Will you marry me?И јас прво солзи ронев од радост,па се бакнавме и на крај му реков да.

WhiteRose
Член
Член
Мислења: 102
Придружен: 25 Nov 2014, 15:27
Му се допанале: 47 пати
Им се допаднал: 31 пати

Re: Како саканиот Ве побара за жена

Post by WhiteRose » 20 Mar 2015, 15:58

Мојот сопруг истот така воопшто не е романтичен, а и јас не сум да не го обвинувам само него, не би знаела како да се однесувам во таква ситуација. Сепак запросувањето не знам дали ни беше романтично или смешно, вие одлучете и кажете ми. (brows) Беше на мојот роденден две години пред свадбата, нели нормално би оделе некаде да прославиме за роденденот, но тоа не беше возможно таа година затоа што јас бев премногу настината со температура, носот ми течесше како чешма, седев со слфетки во носот напикани затоа што ме нервираше. Мрсна во косата од облогите, буквално ужасна. Ми се јави мојот сегашен сопруг и ми кажа дека ќе дојди да ме посети затоа што сум болна и не излегуваме никаде, јас му велев да не доаѓа затоа што ми е лошо и само може и тој да се зарази. Но инсистираше, па влезе во мојата соба со цвеќе и прстен и ме праша дали ќе се омажам за него. А јас го прашав дали таква каква што бев во моментот ме сака. Тој ми рече дека и така сум убава и ме слика за спомен со слфетите во носот и со прстенот на рака, но не знам каде ми се изгуби сликата. Бев збунета многу, не знам дали од просидбата или од температурата. (scared) (tongue) :ymblushing:

Neda_Jovan
Редовен член
Редовен член
Мислења: 384
Придружен: 18 Jun 2013, 14:40
Му се допанале: 362 пати
Им се допаднал: 155 пати

Re: Како саканиот Ве побара за жена

Post by Neda_Jovan » 20 Mar 2015, 16:28

Whiteroze bravo za muz ti (thumbsup) i zdrava i bolna treba da se saka. mene mm me zaprosi kaj nego vo podrum kaj sto imse togas soba. I dvajcata u trenjerki relax film gledavme koga mu se javivme na eden moj drugar da mu cestitame veridba koga mm OP vadenje prsten i klekna na kolena
Ne bese romantika ama i jas ne sum romanticen tip pa...

aneance
Домашен член
Домашен член
Мислења: 602
Придружен: 08 Apr 2014, 23:21
Му се допанале: 55 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Како саканиот Ве побара за жена

Post by aneance » 20 Mar 2015, 16:38

И мм не е по романтиката (laugh1)
Се беше договор меѓу нас
Чекавме да ја обезбедиме куќата со спална и кујна а дневната од летото беше спремна и викенди си бевме заедно
Ама сите веќе очекуваа дека ќе се земеме само беше прашање кое време ќе биде
Сакавме летно време да правиме свадба и крај на ноември се договоривме да правиме веридба да си биде званично и да закажеме ресторан и да ги тераме подготовките
Заедно бевме да го одбереме прстенот и на 11.12.2013 правевме веридба интересен беше датумот ама случајно се погоди така мн на овој датум правеле свадби незнам зашто бил посебен ден
И така бидна работата (smile)

Одговори

Return to “Брак”