Каков брак имате?

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Каков брак имате?

Post by Peperutka » 31 Oct 2010, 14:04

(ttc)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Каков брак имате?

Post by sweety » 28 Jan 2015, 20:12

Сега засега супер пу пу да не се урочиме, многу љубов, разбирање, почит си кажуваме обавезно како ни поминал денот додека е на работа по неколку пати се слушале или преку смс кратко само те сакам или ми фалиш и сл, секогаш знам каде е и со кого ,и многу (ttc) тоа е најбитното

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Каков брак имате?

Post by Maceto » 29 Jan 2015, 10:04

Фала му на Бога сега за сега сме супер и јас како Sweety пу пу да не се урочиме функционираме прекрасно...Инаку бевме во врска 7 год и еве сега 8 месеци во брак...За време на работа се слушаме кога имаме време ама секогаш си наоѓаме по некоја секунда за нас да видиме како сме...Секогаш заедно чистиме низ дома, готвиме заедно во се ми помага околу домашните работи и заедно излегуваме во диско, кафана, на кафе...Викенди гледаме повеќе да си посветиме време си шеткаме заедно, на одмори, патувања,зимовања секогаш заедно,ама си имаме и доволно слобода да секој си прави како мисли дека е добро...Љубомора не постои (rad) (rad) Јас често со другарки си одам на кафе или ручек после работа и никогаш фала му на бога не сум имала проблеми.Со колешки од работа и со другарките мои и до сабајле да заглавиме немам проблем и секогаш имам со мм разбирање и сум пресреќа што го сретнав во животот и што имам таков човек покрај мене.А да и во (ttc) сме си погодени ептен и редовно си се гушкаме (rolll) ...Се надевам и се молам таков да ми остане за цел живот, бидејќи со него мислам дека и планина можам да поместам (love5) (love5) (love5)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Каков брак имате?

Post by SMESKO » 19 Mar 2016, 17:27

Ајде и тука да се пожалам,најдов вишок на време (tongue)
Горе доле некако а и никако,има кренато рака на мене 3 пати и тоа првиот пат за баба му,вториот пат за брат му а третиот за татко му,секогаш го папам јас дебелиот крај (sad1) ама нека има Господ нека враќа и плаќа.
Ако не се мешаат другите и ако за повеќето работи одлучуваме сами мислам дека нема да има толку кавги,ама се додека сме во заедница и додека мм ги брани нив како лав мислам дека нема да има соживот онаков каков што треба да има меѓу маж и жена.
Морам да напоменам дека свекор ми се меша во све,ама баш во све,дури и не го остава на раат човекот да поседи насамо со мене,освен спална каде и несмее да влези,иако и тоа се има случувано

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Каков брак имате?

Post by borjana » 19 Mar 2016, 20:30

Смешко драгичка јас мислам дека не е толку проблемот во нив колку што е во тм. Не секогаш но ретко знае да се случи некој од страната на мм да рече нешто да праша да каже за деца имаме немаме да се бараме или зошто јас шетам било што но мм никогаш нема дозволено да изреагирам јас зошто тој одма му враќа дека тоа не е нивна работа и дека тој ми дозволил да правам што сакам и дека нив не треба ништо да ги интересира со мене да си прават општо муабет не да се мешаат.Тоа изгледа го прави зашто го знае мојот карактер и за да не ме изложува мене на непријатни моменти реагира он. Денес те читнав и навистина ми се вртиш во мислите, некако го сочувствувам твојот проблем ти ја давам сета поддршка зошто ти заслужуваш многу и ми е мака што тм има мала нијанса на промена како што прочитав. Ние сме жени умни и успешни пробај некако да дпореш до него на некпј мек и нежен начин да му ја кажеш твојата мака и да го замолиш да се договорите како да ја решите. (racinja)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Каков брак имате?

Post by SMESKO » 20 Mar 2016, 21:42

Борјана мила Благодарам што ме мислиш (bu)
И јас кога ќе размислам подобро така е како што велиш ти.Но мм е порастен само со татко,мајка нема разведени се,и однесувањето му е исто како на свекор ми,баш исто.Брат на мм има ре4ено дека не е битно дали женска му и било кој друг го сака битно е татко му да го сакал (ner) катастрофа а има само 23 год.
Татко му има многу големо влијание,неможам да ре4ам дека баш секогаш сум оставена сама на себе да се бранам,понекогаш знае да истапи и да ме брани ама не и секогаш кога треба.
Јас не смеам да одам во комшии на кафе зшпосле имам кавга штоби рекле неговите доколку не сум дома,несмеам да излезам ако тој не е тука во градот(иако тука покажувам непослушност и одам кај моите),а одам само кај моите родители еднаш во неделата,и тоа е проблем и секогаш при4ината е иста,што би помислиле неговите за мене (laugh1) АЛООО не сум како неговата мајка(која го изневере татко му со друг),и ако сум таква ми требаат само 5 мин за да сторам нешто лошо,што нема теоретски шанси (smile) .
Незнам што друго да речам освен да му дајт Господ ум :grin:
Борјана (racinja)

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Каков брак имате?

Post by borjana » 20 Mar 2016, 22:16

Децата растени со таква мајка се многу повредени и на некој начин искомплексирани. Помогниму да свати дека тој не смее да повредува како што бил повредуван со неговите постапки, можеш ти жена си можеш се полека пробај да му го исплавиш неговиот перен мозок. Многу ми е криво и ми е мака што се чуствуваш така во дадени моменти но реагирај. Ти пуштам среќа да ги средиш работите.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Каков брак имате?

Post by kit-kat » 21 Mar 2016, 09:50

Тоа е менталитетот во нашата земја. (sad1) За жал родителите ги врзуваат децата за себе било за финансиска или за емотивна причина. (ner) Ретко кои се решаваат да се одвојат од мама и тато за сметка на среќен и успешен брак.
Посебно машките деца се тие кои трпат. Знаат дека не е така но се воспитани да им премолчуваат на своите за да удрат каде е потенко на жените (sad1)
Каков човек и татко ќе биде тоа момче од 23 год. што љубовта на татко му му значи повеќе од се. Но не е тој виновен така е воспитан.
А посебно во вакви ситуации кога своите фрустрации и гневови родителите ги проектираат на младите. Ако некогаш изневерила свекрвата сега тоа ќе го направи и снаата ако оди со бебето кај своите родители (comp) Болни умови.
Јас за среќа го немам тој проблем. Имам разбрани луѓе по дома. Со мм како и сите може да се спречуваме за нешто но во тие моменти немам притисок од други. Како помлада невеста бев мирна и молчев. Но сега си го кажувам моето и мислам дека повеќе сум ценета.
Смешко те познавам и ќе те карам (rp) бидејки си многу добра. Дозволуваш да те газат. Но тоа се должи на твоите години. Многу си млада. Ќе научиш. Како што расте Д ќе расте и твојата сила а и тм повеќе ќе те цени кога ќе види каква мајка си и како те цени и бара твоето и неговото дете.
И не се карај со свекор ти или девер ти. Со тм разговарај смирено. Бидејки секоја кавга со неговите за него е пораз и те гледа како непријател.
Еве јас сум многу повеќе ценета од мм откако порасна синко и почна да зборува. Откако искажува љубов кон мене и откако сум важна( да не речам најважна ) личност за него.
Но го воспитувам понатака да се цени прво себе си па жената и децата а потоа сме ние со татко му.
Затоа Смешко посвети се на малата. Расни ја со љубов и мир да не ја сети таа ситуација дома. Ќе видиш ќе се исплати.
Те (kup)

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Каков брак имате?

Post by SMESKO » 21 Mar 2016, 12:30

kit-kat wrote:. Бидејки секоја кавга со неговите за него е пораз и те гледа како непријател.
Оваа ре4еница кажува се,СЕ.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Каков брак имате?

Post by Радост » 21 Mar 2016, 18:09

Смешко, јас само сакам да те гушнам. Онака, утешително и пријателски од што ми е криво. (big-hug)

Одговори

Return to “Брак”