Каков брак имате?

Moderator: Модератори

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Каков брак имате?

Post by SMESKO » 21 Mar 2016, 19:30

Ти Благодарамм Радост,и виртуелна прегратка понекогаш знае да значи и многу

(big-hug)

Maceto
Домашен член
Домашен член
Мислења: 668
Придружен: 28 Oct 2014, 14:39
Му се допанале: 574 пати
Им се допаднал: 396 пати

Re: Каков брак имате?

Post by Maceto » 24 Mar 2016, 00:04

Смешко доаѓам на темата само за да ти дадам подрашка (big-hug) Се надевам дека во скоро време ќе те читам како си ги средила работите со тм,а сите други остави ги зад себе (big-hug) Кога те читав просто неможев да поверувам дека уште постојат такви луѓе,мислев дека тоа се ендемски вид и изумреле (stomp) се нервирам многу и ме натажи од преска те мислев,а КитКат ќе ме расплачеше со постот (cry1) Не ми се верува дека некои луѓе така се понашаат со жените,јас обично звучам феминистички настроена но ЖЕНИ ВИЕ СТЕ СИЛАТА НА ПЛАНЕТАТА,БИДЕТЕ ГОРДИ НА СЕБЕ (grupna-gushka) Се надевам дека ќе останеш смирена и приказната ќе добие пресврт...Те гушкам силно најсилно (big-hug)

Girl23
Нов член
Нов член
Мислења: 99
Придружен: 21 Dec 2015, 19:04
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Каков брак имате?

Post by Girl23 » 23 Aug 2017, 00:03

Здраво на сите во брак сме една година ми треба некој совет или критика од вас на маж ми се му смета доколку сме три дена во ред наредниот нешто фали му сметаат моите родители роднини едноставно само неговите вредат па дури и јас ме сум почитувана како негова жена ни како мајка на неговото дете а и многу пати сум навредена од него.Тој е многу приврзан за мајка му во врска со се се консултира со неа јас како да не постојам повеке се слуша на моб со неа отколку со мене јас сум невработена а тој кога ке ја земе платата неа и ја остава а мене може 500 или 1000 ден да ми даде а многу пати сум останувала и без пари а имаме дете да тој купува потребни работи за него но јас како мајка сакам да му купам нешто доколку му речам тој ке ме свани грешка и ке мисли дека имам нешто против неговите ве молам за совет се осекам многу празно верувајте ми го трпам сето оваа поради син ми бидејки тој ми е единствената причина поради која го трпам сето оваа се извинувам на долгиот пост но верувајте ми потребен ми е совет (big-hug)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Каков брак имате?

Post by Peperutka » 01 Sep 2017, 21:36

@Girl23 баш ми е жал за ова што го поминуваш (big-hug)
Верувам дека не ти е лесно,од постот можам да заклучам дека твојот сопруг е нестабилен и незрел човек. Седни разговарај со него а и со свекрвата исто така, на кој што му пречи,зошто му пречи,кој што сака и решение за проблемот.
Да немаш никакви права,верувам дека е тешко. Колкаво ти е бебето?
Пиша дека една год. сте во брак,па тоа е премал период за вакви проблеми. (confus)
Пиши што ќе направиш и слободно можеш да ме исконтактираш и во инбокс (big-hug)

Лана27
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 19 Mar 2018, 20:53

Re: Каков брак имате?

Post by Лана27 » 25 Mar 2018, 16:35

Јас имам малку повеќе да кажам на оваа тема,а баш и добро би ми дошол некаков совет.....Имам прекрасен маж и брак...Маж кој ме сака ме почитува и се грижи за мене,ме поддржува во се....Се сакаме се почитуваме си веруваме значи се е како што секој би посакал, но проблемот е во мене.Имам период кога ме фаќаат неубави чувства кои воопшто не ги сакам во мојот живот неможиме еден денда поминеме убаво од моите мисли во главата.Како сите луге сме имале и ние црни денови во животот но јас тоа неможам да го тргнам од главата се плашам да не му се повторат некој работи...На пример од тој страв и мисли јас и многу пати не спијам до него од страв да не му се случи нешто.Ми е страв да се смееме и да сме весели по дома од тој пусти страв дека од толку смеење ке излезе нешто неубаво...Верувајте ми веќе и дома не ми се оди од тоа,а и ми е криво значи во куќата ништо немам фатено ама апсолутно ништо од помислата дека ако направам нешто или ако средам мислам дека кќе го направам за џабе оти ќе се случи нешто лошо и се за џабе .Да е здрава и жива свекрвата ако не е таа се ке оди уџум...Искрено сакам тоа да го сменам под хитно зошто ми смета и не ми дава да живеам нормален живот....Некаков совет од каде да почнам како да почнам.Најискрено ми треба искрен совет.....Не би требало вака да ми изгледа првиот пост ама.....Поздрав девојки

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Каков брак имате?

Post by Peperutka » 27 Mar 2018, 13:12

Здраво Лана и (dobr) .
Не е лошо да се консултираш со стручно лице за овој проблем. Мене ми личи на анксиозност.
Од каде излегува толку страв?
Дали имате дечиња?
Кои се тие црни денови кои сте ги поминале?
Лана што и да лошо се случило Бог не греши двапати.
Слободно можеш и во инбокс да ми пишеш.
Поздрав мила и пиши што си направила. (big-hug)

borjana
Редовен член
Редовен член
Мислења: 406
Придружен: 19 Apr 2015, 23:42
Му се допанале: 81 пати
Им се допаднал: 205 пати

Re: Каков брак имате?

Post by borjana » 27 Mar 2018, 15:58

Лана,добре дојде душичке.. Мн ми е жал што се измачуваш... понекогаш и јас сум имала такви моменти, многу добро те разбирам....молитвите и вербата во Бог се многу моќни и силни убаво кажа пеперутка Бог не греши два пати... Тука сме да ти помогнеме за се што треба (big-hug)

Лана27
Нов член
Нов член
Мислења: 3
Придружен: 19 Mar 2018, 20:53

Re: Каков брак имате?

Post by Лана27 » 27 Mar 2018, 18:47

Најпрво ви благодарам за одвоеното време и советот...Да одговорам....Дечиња немаме тоа е и плус проблемот јас сум повеќе од сигурна...Второ и двата имавме проблем со да кажам анксиозност....Мм имаше и мали проблеми со притисокот но фала му на бога сега е се во ред...Има уште нешто тоа не би да го пишувам овде иако не е ништо толку трагично....Одевме и на психијатар...Нека и даде господ здравје и се најубаво на докторката....Да не беше таа јас мислам дека до сега веќе немаше да бидеме заедно......Јас мислам дека сепак овие проблеми доагаат од неколку мои причини.....А нај повеќе е тоа што немаме дечиња....Би било многу по друга песна доколку ги имавме.....барем немаше да мислиме на вакви работи.....Ви благодарам од срце на советите и одвоеното време

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Каков брак имате?

Post by Peperutka » 30 Mar 2018, 16:20

Ланичка колку време сте во брак,дали сте биле на доктор да видите што е проблемот,зошто немате сеуште дечиња? Дали имате дијагноза за неплодноста?
Што и да е ќе се среди,ќе имате дечиња и ќе ги заборавите овие неубави денови (big-hug)
Знаат постарите членки на форумот јас што поминав еве ќе ти кажам и тебе. Јас двеипол години се лекував од неплодност,безброј прегледи,испитувања,чекање по болничките ходници,спермограм кај сопругот,многу пари, за месецот кога требаше да почнам со инсеминација,останав бремена.
Пресреќни,радосни, купивме количка,креветче,алиштенца,мајчинска торба,се подготвено,средено,здиплено,јас пресреќна трудница,бликав од среќа. Се породив во 42 недела природно и што се случи, синчето живееше само 20 дена,почина од сепса и срцева мана. Лежеше на интензивна и секој ден со сопругот одевме да го видиме нашето ангелче кое се бореше за живот. Која сила и слога сме ја имале со сопругот дури сега гледам. Каков шамар ни удри судбината ! Во најтешките денови (како црн облак да имав над главата) сопругот ми беше најголемата утеха и поддршка. Ќе го гушнев пред легнување и подобро ми беше. А беше тешко ,претешко. До креветот си чував палома марамчиња за да си ги бришам солзите од плачење. Се будев среде ноќ и плачев.
Само три месеци од таа страшна загуба,пак останав бремена. Пресреќни со сопругот,повторно се вративме во живот. По 9 мес. со царски рез се породив со синче (joy) На среќата и немаше крај. Сакавме брзо и второ дете па брзо останав бремена со второто синче. Бог ни ги исполни желбите и затоа сум пресреќна. Сега имаме две мали синчиња.
Со многу љубов разбирање и слога,се ќе имате Лана. Ќе биде се во ред ако си бидете поддршка еден со друг.

Одговори

Return to “Брак”