Колку често се карате со сопругот?

Moderator: Модератори

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Miki » 13 Oct 2013, 10:59

:):):)
Eve za Dorotea...da napravime anketa, koja forumdzika ne e taa vo brakot shto gi turka rabotite, shto ne visi na imternet da bara chare, shto ne pravi strategii ova kje praime ona kej praime, shto ne nabavuva sekakvi prirodni i farmacevtski preparati, shto ne prasuva sekoj den 'piese terapija?' Istovo shto go opisa sum go videla i doma i kaj drugi :)
Ajde, neka se javat dve takvi i kje ti priznaam Dorotea deka ima problem i treba da se nervirash.
Ednostavno poinaku funkcioniraat, bidi srekjna deka se slozuva so tebe i pravi shto kje mu kazes. Ne pravi covekot nishto loso, samo porazlichno od tebe.
Ne zaboravaj, vie ste ist tim i taka treba da igrate. Vo timot sekoj si ima svoja uloga, ne moze site isto da igraat. :)
Ne e fer da mu ja uskratuvash shansata za unapreduvanje, za nekolku meseca stiskamje zabi. Sebichno e.
Daj opushti se :) se sekirash bez potreba.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Debora » 13 Oct 2013, 11:08

Доротеа тоа што заборава да ја пие терапијата не значи дека е незаинтересиран. (знам јас колку заборавам за мноооогу работи, што ми се стварно важни, ама мм ги брка претежно (shaking) ) И тоа што ја брка кариерата не значи дека не му е важно семејството. Мажите се мажи, не треба да очекуваме да бидат жени, различно се кодирани од жените - и тоа е баш добра работа, за да се надополнуваат. Неговото напредување ќе биде за добро на вашиот дом, градите иста работа, од разни аспекти.
Жените го градат домот внатре, мажите снабдуваат за да биде тоа возможно.
Инаку јас не сум од тие двете што ќе ги бара Мики (rolll)

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Dorotea111 » 13 Oct 2013, 13:00

Девојки, фала ви на сите. (smile) Човек кога му е жешка главата се и сешто си помислува. (smile) Пред два дена дали од температурата, се разболев малку, ама се ми изгледаше црно. Разговаравме малку, најдовме решение, заклучиваме и јас да не притискам многу, ама ни тој да не притиска многу. Ако заземеме и двајцата целосно спротивни страни, ништо не бива. Ама мораме да ја тераме битката, како што кажав јас, јас цело време терам работа за бебе како што спомнав, ама пак тој не се буни дека мора да оди. Макар што еве се уморувам од тоа, ама овие месеци ќе се одморам од тоа. Па здравје, важно тераме. Ама мора и тој посеризоно да си ја сфати работата, и потоа јас секако ќе го поддржувам во работата. Ако има уште некоја чиј сопруг заборава да пие, или таа трча по испитувања и останато, нека пише, да се утешам. хаха (smile)

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by merlin » 13 Oct 2013, 14:11

Dorotea jas bev od tia sto potsetuvaat, koga gi pravese spermogrameite vo remedika najbrzite ne bea dovolni i piese th..jas i togas se nervirav..zaboravase da se napie apcinja za spermogramot a nezaboravase da izbroi vo koe jadenje kolku kalorii ima da ne se popravi i ne gi piese redovno..samo se slozuvam so drugite deka mazite mn potesko ja podnesuvaat "borbata" za bebe. koga bevme vo slovenija i tamu pravese spermogram i izleze normalen duri tamu ovii brzite 90%, a ni ostanaa tabletki od toa sto piese prethodno i mi vika aj da gi ispijam ovie sepak se vitamini..
jas mu se lutam na mojot soprug sto premnogu pocna da se vlozuva vo toa sto zaedno go pravevme rekreativno-planinarenjeto, pocnaa da markiraat pateki, pa toa ne odi taka..mora posetuvanje na kursevi, pa baranja trckarenja po administracija ..pa tenderi (ner) i mn mn drugi raboti za koi jas smetam deka vo momentot ne se ni najmalku prioritetni a toj ne samo sto e zanesen po toa i ne samo sto nema benifit tuku i ni se odlevaat pari od domasniot budzet ne se mnogu ali sakam da kazam nema nikakv pridobivka osven licno svoe zadovolstvo za koe jas se lutam..ovoj mesec kupiv test lenti za ovulacija, planot bese da odime za dojran i si vikam super jas ovulacija,praznik ke se odmorime bas ke bide relaksirano no ete toj si zamina na obuki..
iskreno jas resiv da krenam race sto saka neka pravi ako treba da bide za bebe ke bide veke ne mu zboruvam na taa tema..
toj mi vika i sega ako voopsto nemame eca ti planiras zivotot vo pekol da mi go napravis??? i koga si razmisliv vo pravo e ...i so sovetite od prijatelkite so povekje staz vo brak resiv da go ziveeme zivotot...kockite sami ke se naredat..zboruvam za mojot slucaj..deka kaj nas kao sega vekje nema problem (shaking)

NadicaG

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by NadicaG » 15 Oct 2013, 10:47

Devojki kaj normalen par,maz sto si ja saka svojata zena,zelbata za dete kaj mazot e razlicna od taa kaj zenata.Na maz na koj mu e znacajna zenata iskreno taa mu e prioritet ne decata,zatoa ne e retko da slusnete i da nemame deca ne e nikakov problem,bitno se imame eden so drug,a mm sto ne si ja saka zenata tuku mama i saka na mm da i donese vnuk ili vnuka,e tuka ima golem pritisok ,angazmani ,no so pogresni motivi i veruvajte devojki ne bisakale da ste vo nivna koza,da se pocustvuvate deka imanjeto na detete mu e pobitno od imanjeto na vas.Zosto sum videla mnogu mazi,premnogu gi sakaat svojte deca,a svojte zeni voopsto ne gi sakaat,tie bile samo orudija da si dobijaat naslednik.Nie imame problem so zelbata,zatoa sto kaj nas e nagon ,pririden daden od Bog,taka sme sozdadeni,za da se grizime za porodot,ne da go otfrlime,e sega sto ima ,,majki,, sto se daleku od majki,tuka ima nekoe poremetuvanje vo licnosta,zosto na nas zenite ni e dadeno da se grizime,vo prirodata ni e toa.No mislam deka nasite mazi treba da znaat deka gi sakame prvo niv,pa posle decata,deka ne se samo nekoj obezbeduvaci na nasata zelba,donatori na sperma ili slicno,tuku se nekoj koj ni e prioritet.
E sega jas mislam dobro e sto oni ne se tolku potreseni,zosto ne prizemjuvaat nekako,barem mene,da i on me podrzese vo mojata euforija ,sigurno mnogu ke stradavme i mnogu sredstva ke potorosevme nepotrebno,a i zdravjeto nase,znaci spored mene dobro e da imas nekoj koj so ladna glava ke ti gi kazuva rabotite i na koj ne mu e tolku golem prioritet dete kako na tebe, e vo toa e nadopolnuvanjeto (a2) ne mora tolku panicno da se sfaka deka mora dete,mora sega dete ,taka stanuvame zavisni od zelbata ,a toa ne e sloboda,zivotot e mnogu poveke od imanje ili nemanje deca,ne dozvoluvaj da ti se izmolkne niz prsti dodeka si opsednat so nekakvi si potrebi (smile)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Ninushka » 15 Oct 2013, 11:04

Доротеа и Мерлин ви се придружувам, истото и мене ми се случува. Мојов се крие зад испити на факултет и зад работа, додека до пред месец дена факултетот не му текнуваше да го доврши. Јас го терав. Не ми пречи тоа, фала богу што се посвети, НО мажите се посветуваат само кога нивните чуства се спласнати поради некоја празнина. Не ги бранам! Но тоа се мажи. Како што рече Дебора, како што рече Надица...не можеш од маж да очекуваш да е жена.
Доротеа, и мојот заборава терапија. Пие 2 пати место 3. Јас му кажувам кога ќе ми текне и му нагласив-ако не пиеш ти нема да се оправиш, не јас. И јасно му е тоа. Јас решив повеќе да не се умарам зашто сепак мажите се исти, исто како што и жените се исти. Некои карактеристики само се разликуваат. Некој е помалку-повеќе тврдоглав, некој е помалку-повеќе љубоморен и сл. НО во целост гледано, жените се тие кои комплицираат (машки кажано) односно разглобуваат работи бидејќи ТИЕ СЕ ТИЕ кои го користат мозокот за 1% повеќе. Мажите се знае. Што попросто-толку подобро за нив. Се да е плукни залепи. Не постои маж кој комплицира и мисли и мозга и го тупи ко жена (не ме сваќајте погрешно, позитивно го кажав тоа).
Така да навикни се. Бидејќи ако не е тој, друг истото ќе го прави, зошто ако не сакаш машки манири ќе треба жена да си фатиш (шала). (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Debora » 15 Oct 2013, 11:10

Nina25 wrote:. Не постои маж кој комплицира и мисли и мозга и го тупи ко жена (не ме сваќајте погрешно, позитивно го кажав тоа).
Така да навикни се. Бидејќи ако не е тој, друг истото ќе го прави, зошто ако не сакаш машки манири ќе треба жена да си фатиш (шала). (a2)
Јас сум сигурна дека ако покрај нас имаме "женски" мажи или кога би биле како што си ги замислуваме со нашите особини, би ни било овака. :YMSICK: :-q Мажите нека си бидат мажи. (love5)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Ninushka » 15 Oct 2013, 11:11

Аууу ќути. не можам да помислам да сум со некој ко мене (rolll) (rolll) (rolll) (rolll) мада мојов моментално е ко мене-искулиран и не се умара, додека до пред некое време веруј мислев со жена одам (rolll) али му дојде памет. (rolll)

NadicaG

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by NadicaG » 15 Oct 2013, 13:59

http://youtu.be/48zLi6n65yc

mnogu ineteresna propoved najdov za brak,se nadevam ke vi bide na blagoslov,ova im go zboruva koga gi vencava (smile)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Ninushka » 16 Oct 2013, 13:45

Го изгледав вчера клипот и си фаќав прибелешки. Прво се исплашив зошто трае 28 мин а потоа ми беше криво зошто не трае повеќе. Прекрасно нешто. Фала Надица. (a2)

Одговори

Return to “Брак”