Колку често се карате со сопругот?

Moderator: Модератори

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Vesela » 08 Oct 2013, 16:18

Мерилин мила, проблеми со партнерот ( сопруг или дечко) секоја од нас има. Тоа дека растура по дома, не раскрева, 6 месеци треба да го молам да направи нешто за на крај ја сама да го направам , а он да ми каже не се мачи што не кажа ја ќе го направев (ner) (ner) се секојдневни. Генерално сите мажи од Балканов ( чест наисклучоци) се како една мајка да ги родила бидејќи се воспитувани по ист терк. Е сега за другиот проблем треба да си разговараш со него отворено, зошто секое заташкување на проблемите е само трупање на дополнителни проблеми. На почетокот кога се земавме со мм, и тој беше многу занесен по работата и многу , ама многу често патуваше надвор од македонија. Јас тазе маќена почесто бев сама отколку со него. Еден ден го седнав и му објаснив дека ако му е поважна кариерата што се женеше, дека сакам дете вака неможе да продолжи. Инаку и денес знае да "забега", да заборави дека има фамилија, ама не е како што беше. Мое мислење е отворено да си направите муабет за се што ти лежи, па на крај ако треба и помош од стручно лице да побарате ( брачен советник, или па повторно отидете задено на гинеиколог, да не збори дека ти си си увртела во глава).
Ви поскаувам што поскоро да го реите проблемот и побрзо да си имете (b4) , кое ќе расте со љубов на мама и тато. (l2)

NadicaG

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by NadicaG » 08 Oct 2013, 20:06

Свеснам сум за состојбата во македонија што пишува весела,но мора од некаде да тргни промеата,ако оваа генерација не направи промена,која?наредната?ние смеодговорни што оставаме во наследство на наредната генерација.Да не должам,сметам дека кога се прифаѓааттака работите,нема дадојди до промена,ако тој се однесува овакаи когаби имала дете,амоѓам да ти кажам уште поизразено станувабегствотоод одговорностите со дете,тогаш идетето ќе научи дека тоа е норамално,НО НЕ Е,затого имамеовој синдром во македонија мажите никогашнејапреземаатво потполност улогата на маж и татко,а жениете се приморени да бараат утеха во својте деца или да прават нездрави односи а со тоа да ги загадуваат,значиимаме и наредни генерации на деца што ќе дојдат од такви семејства носители натој симптом,па посли они го пренесуваат насвојте деца и така во недоглед,мора една генерација да го прекини тој круг.Значи мој совет,јаспрвонебини помислила даимадете во таква состојбамдетето бара огромнаодговорност и посветеност на двата партнери,второ најбитно што можиш дамугодадишнатвоето дете едајавиди љубовта и почитана својот татко кон својата мајка и нивното поминатовреме заедно во љубови грижа еден за друг,тоа е најдобриот поклон за вашите деца,вашата меѓусебна љубов,тие се чуствуваат,ништо не можи даим промакни,затоа ебитно да видат декамамаи они се пред работата на тато,трето за менене квалитетно време заедно поминато,од кој 3 саати на интернет,а два саати на мобилен,тоа е пак време во кој не сте заедно и ти паксе чуствуваш можеби и поосамено,отколку кога не е дома....затоа со право си реагирала,затоа што време е за промени (smile)

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by ilovebabies » 08 Oct 2013, 20:39

uff eve sega zestoko se ispokaravme, se karame samo koga jas sum psihicki poveke napnata, moram da priznam deka odvreme na vreme se slucuva toa, i najcesto zataosto sakam so nego da razgovaram, ili da si se zalam na mojata sudbina heh ( zatoasto nemam nikoj na koj mu veruvam osven nego), a toj tipicno maski postapuva, ne saka da razgovara, i koga ke pocnam sama sosebe da se karam glasno potoa kao ne mozel poveke da izdrzi.....i ke pocneme togas so karanje. Cudni se mazite ponekogas mi se navistina kako mali deca so nisto ne sakaat da se zamaraat. A mi veli uste pred nekoj den zaedno ke izdrzime niz postapkata za ivf. ???? hah smeski, pa jas uste ne sum pocnala so hormonite , toj ako sega ne mozi da pominuva i psihicki da me poddrzi ne znam koga. I taka zenski ne znam sto da mislam poveke.....I ne znam sto ponatamu, ke vidime....

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by merlin » 08 Oct 2013, 21:55

многу пати имам размлсувано и сите можни опции сум ги пробала..на смирено да разговараме и се супер ..да душо во право си ..и до таму така останува..еднаш му спомнав да оидеме на брачно советуветувалиште и петпати се покајав што спомнав..незнам незнам а и за тоа имам рамислувано што кога ќе дојде дете на сите ови обврски и дете плус....незнам супер ни беше си одевме на работа после работа дома обавезно ручек зготвен..па на кафе ќе излезевме..па вечера дома некоја даска со винце..на кно ..театар со пријатели да се видиме.. за се имасе време..сега покрај работата се зафати со за мене споредни работи и не една туку три..ајде едната му е поврзана со работата ОК е..мн време му одзема ама ајде мн си ја сака работата етузијаст голем нека тера..ама другите безвеза само му ја користат позицијата да се влечат на него ама тој тоа неможе да го свати..еве година ипол како е расптргнат и за то време косата му опаѓа 1/3 (има и ген) и косата му е обелена 1/3.. пред некој ден гледам слики од савдбата наша пред три години со коса... црна..сега (ner) ...денес уште не правиме муабет а немаше ни прилика излезен е...мн се обидувам да разговараме да се најдеме еден со друг и не успеав сега е ред на мене јас малку да се сменам..решив секое слободно време да излегувам со другарките..а не јас дома дреми и се нешто чекам..да се врати, да заврши со разговор на тел..да заврши со раб на ком..
јас сум оптимист и се надевам дека ќе се сменат работите ако не....

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by kit-kat » 08 Oct 2013, 22:24

Мерлин мила знам што зборуваш и чувствуваш.
Најдобро решение ти е последното,да се дотеруваш и излегуваш,и да дојде дома да те нема па така уфирцана да му упаднеш на врата,па макар да го чекаш на улица за да е пред тебе.Ќе видиш како ќе го заболи каде си и зошто се дотеруваш.А не како баба дома да го чекаш(ова го кажувам за мене)и веднаш за гуша да го фатиш.
Ние одевме 9 години,пред брак но не е исто дечко и маж.Дуги се обврските,посебно тие мислат дека ете дошол крајот (smile) Плус нас веднаш ни се роди синко и се променивме3600 степени.Јас ненаспана,несредена,тој само во бизнисот и парите зинат,уморен кога ќе дојдеше само ќе се чапневме за ништо.Никаква помош немав ни јас од него(а реално и не можеше ствараше бизнис)а ни тој од мене подршка.
Но последниве 5-6 години(а скоро 9 сме во брак)се се промени.Јас свртив лист.Секое негово идење го пречекувам (smile) дотерана и нашминкана,излегувам и работите кои го иритираат му ги кажувам во кревет обично наутро.Ако гледам дека не оди ќе завртам тема или акција на друга страна (laugh1)
До пред неколку год,викаше леле едвај чекам ова да успеам во работата или да заработам олку...а сега вели едвај чекам да се стемни и да се качам дома да ве видам или да одиме на одмор...
ТРПЕНИЕ -СПАСЕНИЕ,млади невести.Се ќе дојде на своето,само без навреди и лутење.
Животот е многу краток да се помине во лутење со саканиот.А кога ќе имате (b4) ќе ги барате овие денови на сами(колку лудо и чудно да звучи тоа).
Затоа Мерлин те сваќам дека си напната сакаш нешто што не е ни во твоја ни во негова моќ.
Малку опушти се прави работи кои го прават среќен па ќе биде.
Со добар збор секој проблем е решен и победен (smile)
Од срце ти посакувам слога и мир во твојот дом и поскоро едно бебенце да видиш дека со љубов се може да се постигне те (kup) (kup) (kup)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by sunshine_2012 » 08 Oct 2013, 22:25

Душо мила, мислам дека нема никој на кого бракот е совршено добар или со малку проблеми. вие сте 3 години во брак, ерувам дек асте наогале решение за секој проблем што ви наидувал, за секоја бура, се надевам дека и за оваа ке најдете начин да го решите. ако му објаснеш како се чуствуваш на неговото понашање, или реакции кога ке му спомнес за бебе, или за тоа дека е презафатен и дека нема време за тебе, едноставно кажи му дека се чуствуваш отфрлена од него, или тоа дека нема сех подолго време со тебе дека те прави непосакувана или незнам како ти се чуствуваш, И кога ке ти каже дека си психопата дека те навредуваат тие зборови и објасни му дека си ти само загрижена и дека сакаш се да испитате пред да се става заклучок дека се е ок за бебе.
и јас и мм с=имавме првата година, големи бури се осекав дека ние повеке се каравме отколку сакавме, а замислете водевме љубов скоро секој ден, ама и се каравме о тоа беше жустро. Но ние бевме благословени со едни постар брашен пар од Шкотска кои доагаа секј агодина во Мк. Они се советници и посебно за брачни парови, и искрено многу ни помогнаам, не научија всушност да се слушаме еден со друг пред да кажеме нешто, кога ке научиме да го слушаме партнерот што кажува,мислам дека полесно ке се најде решение и полесно може да се нарави компромис. Но комуникацијата е многу важна а и простувањето и барање прочка за нашиот дел.
Мерлин се надевам дека ке се средат работите, и дека ќе го надминете недоразбирањето, и ке си најдете заеднички јазик. (a2)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by kit-kat » 08 Oct 2013, 22:28

Е заборавив за косата мм на свадба имаше бујна виткана коса и црна а сега да го видиш (ner) ни коса има ни ц од црна.
Летово еден колега од факултет не пречека во Прилеп.Ние го препознавме а тој онака се гледа во мм.
Кога ме виде мене(ај да не се фалам ама не сум променета)и му вика Кај ти е косата човек????? (laugh1)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 860 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by belomorka » 08 Oct 2013, 22:57

mila јас го читам твојот пост и исто како јас да сум го пишувала. за раскравењето и бетер е, за интернет и телефон ооххо од 16 па се до 23 пред да си легне или прави извештај за работа или врти по фејсбукот или вергла на телефон. а за секс хахаха еднаш месечно едвајјјј. и секогаш истиот одговор, ај опушти се многу си напрегната.
а кит кат има право а речам ке излезам со дугарки лелеле, како божем ако убаво да си поминеш ама утре дента, ме отекува, а кај бевте, а кој имаше а што пиевте а кога си дојде а што зборевте ееее милјон прашања и одма се пика во мене.
и мене ми е смачено и стално му викам види вака јас ке си фатам швалер а ти како сакаш, а тој ми вика фати си ама срцето лешник.

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Ninushka » 09 Oct 2013, 10:39

Сите исти маки мачиме....само јас сум таа очигледно што знае крај да стави на тоа. И верувајте, не се гордеам со тоа што ме бива кога ќе ми дојде преку глава да откачам се живо и диво. Велат дека ако си јак или ќе најдеш решение или ќе истрпиш. За тоа капа ви симнувам, ама дај научете ме мене како да го правам тоа. Кога требаше да почнеме да живееме заедно ние толку многу ја спукавме што 1 недела бевме разделени. И кога се смиривме веќе не се ни спомна живеење заедно, туку наеднаш се претходно што му сметаше сега ми е дозволено...

NadicaG

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by NadicaG » 10 Oct 2013, 10:26

Nina sepak za ako sakas zdrava vrska i semejstvo,ne se raboti za izdrzlivost,nitu za kompromis,se raboti za istrajnost,prifakanje i menuvanje.
Mislam deka sum kompetentna da pisuvam za ova,zosto imam eden brak zad sebe kade mnogu poveke izdrzuvav,sega sfakam mnogu porano uste koga imase odredeni znaci ,a imase jas trebase da prekina,a ne da izdrzuvam,mnogu poveke pravev kompromisi,osobeno so samata sebe,najstrasno e koga ke pocnis da pravis komromisi so sam sebe,so raboti i vrednosti sto se del od tvojot identitet.
sega vo mojot brak,sfativ sto znaci da si vo brak,sto znaci koga dvajcata partneri se determinirani i posveteni na nivniot odnos pred se,pred bilo sto drugo,iako i dvajcata vlegovme so emocionalni bagazi od minatoto,sepak imame mnogu nesta zaednicko,go ljibime Bog,se stremime kon moral,pravda i vistina i sekogas se pokajuvame i prostuvame koga ke se povredime,no mnogu biten del ne e samo ke se pokajuvame i prostuvame,znaci ako nesto sme apsolvirale kako pogresno ,ne treba da se povtoruva istot,ako se povtoruva znaci ili seuste ne sme gi otkrile vistinskite pricini za takvoto odnesuvanjne ili nema volja za promena kaj edniot ili drugiot partner,zrela licnost stoj zad svojte odluki i zad toa sto ste se dogovorili.
znaci :
-prifakanje-NE pomiruvanje(tie se razlicni nesta)
-nadopolnuvanje-NE kompromis
-promena-NE jas sum takva ili takov ne mozam da se smenam
-SVESNOST(svesnost za svojte potrebi i za potrebite na partnerot,pred se svesnost za svojte slabosti)-NE rabotite sami ke se smenat,nema promena bez svesnost i so cel determinirani aktivnosti za promena,pred se na sebe (smile)
-istrajnost-NE izdrzlivost
treba da postoi vistinski motiv i cel za toa sto sakas da go postignes so svojot partner i bas ti treba istrajnost da toa sto si go zapocnal i go zavrsis,a ne se otkazis pri prvata teskotija ili precka ili otpro sto ke se javi na mestoto kade sakas da stignis,a toa e brak poln so toplina,razbiranje,sigurnost,zastita i bezbednost.
Brakot e izum od Bog e najdobriot izum Negov,denesno vreme trpi najgolemi napadi i lagi kon ovoj izum kako nikogas dosega,no Bog rekol dvajcata ke stanat edno i toa e tanja golema.Polnotata na eden kvaliteten zivvot mozi da se vkusi samo vo eden kvaliteten brak,znaci ne sme povikani da pravime kompromisi,nitu da izdrzuvame nesto ili da pomiruvame,povikani sme sekoj od nas da bide istrajen i determiniran da ima prekrasen brak,znaci ne prosecen....tuku nesto unikatno,nesekojdnevno,kade ke bidis tolku mnogu siguren i bezbeden da bidis ona sto sakas da bidis,da se custvuvas zastiten i zgrizen,mesto kade se hranis i duhovno i emocionalno od toj odnos,mesto kade rastis,ucis ,se menuvas zaedno so svojot partner,mesto kade sekoj den ,sekoj mig ti e edna nova prikazna i avantura koja treba da ja pregrnis,ti da gi brisis negovite solzi,toj tvojte,mesto kade nema da se plasis da izlezes od svojte zastitni zidovi i da se predes na edna zaednicka avantura narecena zivot.Pred se mnogu da veruvas,nadevas,ljubis,da prostuvas i pred se da istraes ,dolgo da istraes dodeka ne stignis na toa mesto (smile)

Одговори

Return to “Брак”