Колку често се карате со сопругот?

Moderator: Модератори

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Ninushka » 10 Oct 2013, 10:40

NadicaG ке ти пишам пп за совет околу нешто (a2)

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by merlin » 10 Oct 2013, 11:29

пријателки мои мн ви благодарам за помошта и советите..инаку кај нас ситуацијата е иста не променета незнам како оа ќе заврши, синоќа пак почнав со разговор да објаснам што како се чувствувам и дека ми е добра намерата сакам вистинско семејство топл дом, ама очигледно неможеме да се разбереме или пак несака да свати што му зборувам, ми се запнал лубоморна сум му..за што не сакам ни да помислам...нема врска..синоќа падна муабет и за развод па незнам како ќе заврши сето ова..искрено јас несакам да се разведам..ова мн ме мачи..нескам да си признаа дека ќе останам сама..па акјќе најдам друг кога немам ни со кого да излезам..па може ќе биде некој побетер..леле (ner) (ner) мн ми е став..и сега си решив ќе молчам ќе си го терам мојот ќеив ќе свртам нов лист во случај да не се разведеме, во спортивно ако он инсистира нема да се противам па што сака нека биде..ве гуушак сите..мн ми заачи вашата подршка..мн ми значи да слушнам и други искуства зошто кога сум се обидела со мајка ми да разговарам но таа неможе да ме разбере..неможе совет да ми даде..кај нас во источна македонија мажите се мн поразлични од овде...уште ендаш мн ви благодарам (a2) (a2) и сега се селам во повеселите теми (bu)

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Ninushka » 10 Oct 2013, 12:02

Мерлин мила партнерите треба со поглед да не читаат, а ние збориме ко луди им цртаме, и пак не не сваќаат. тоа само едно значи мило, јас и ти дефинитивно имаме утнатно избор... И јас не сакав да ми се распадне првиот брак и затоа пробав да го спасам. И уште толку се заебав, уште толку се истрауматизирав у празно. Пеколот не беше пред да си одам, пеколот беше кога се вратив... Размисли мила. (a2)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11055
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5851 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Debora » 10 Oct 2013, 12:19

Еј чекајте, баш многу проблеми настануваат оти мислиме дека треба со поглед да не читаат. ;-) Мм колку пати за нешто ми рекол па кажи, што не си кажала, а јас мислам дека е очигледно или дека сум кажала (scared) . Затоа имајте во предвид дека не читаат мисли и дека треба да им се објасни.
Нема идеален брак на земјава, ако некој тврди дека нема проблеми лаже - ете толку едноставно е. (smile) Само што низ сите проблеми се учи како да се живее заедно и како да се созрева. Без труд и без трпение нема ништо. Можеби инстант работите околу нас ни даваат чувство дека и бракот треба да биде таков, ама не е. ;-)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Vesela » 10 Oct 2013, 12:36

Убаво кажано Дебора. ЗА се треба да се потрудиме. Бракот е работа, работа и само работа на нашиот однос. (thumbup)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Bobe » 10 Oct 2013, 20:50

vo posledniov period nekoi si 7 meseci mnogu se karame...ne mozam da se pozalam okolu raskrevanje ili internet I telefoni...ednostavno ne go interesira I ne ni zavisen od toa,isto taka okolu domasni obvrski,si gi zavrsuva znae koga moze da izreagiram I sto mi smeta,istoto vazi I za mene,okolu domot I obrvskite povrzani so istiot moze da kazam deka ne dobro tuku prekrasno se slagame....ama okolu nekoi odluki sto vo posledno vreme sam si gi donesuva,a pred toa ke se konsultira so mene I tocno mi go znae stavot,okolu toa on kontra....nikogas prv ne pocnal kavga vo nasi 5 god zaedno sekogas jas praam sefte (smile) kolku trpam,tolku znam loso da izbuvnam I bukvalno doma da napravam hirosima I nagasaki (sneeky) ....i poslednive meseci kako sto naglasiv se okolu edno isto prasanje se karame I nikakvo resenie nema,barem ne sega za sega jas si zedov godisen kaj mamicka I vo momentov imam ladna vojna so nego (smile) sega se nesto e zainteresiran sto kako,kako se cuvstvuvam ama sum rekla deka ako ne porasne veke I ne stavi kraj I nema da se karame poveke za edno isto,togas mozebi ke se smeni nasiot odnos,pa I jas se iscrpiv 7 meseci I trauma pred toa,bukvalno site zivci mi se iskinaa ne moze veke I nema komromis tocka (smile)

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Dorotea111 » 12 Oct 2013, 12:31

И ние еве вчера ја спукавме баш за тоа, работа наспроти деца. Не ми е јасно, што им е на маживе, толку се внеле во својата работа, дали се кријат од надворешниот свет, избегнуваат од одговорностите преку својата работа. Скоро мм отиде на службено патување, и ќе видиме како ќе се задржи таму. И вчера ми кажува дека кога ќе се врател од таму, имало неко друго службено патување на кое исто така сакал да оди, ако отидел и на тоа, инаку е неколку месеци и тоа, ќе добиел унапредување во работата. И јас сакам тој да има добра работа, и да е унапреден, ама секе време си има свои преоритети. Му реков дека кариера се прави цел живот, не само на 30 години, инаку тој има 34. Јас 33. Прво да посветиме внимание на деца, да се потрудиме барем, инвитро и се што треба, и да оди после, да не ми е криво дека не сме пробале, а можеби и успешно ќе биде инвитрото (smile) . А тој, да си дошол и пак да одел на друго место. Башка и јас сама, кога му реков дека не се согласувам, дека сега треба да ни е преоритет деца, а не да бегаме, тој душо срце, битно ми е, ќе бидам унапреден. 4 години сме во брак, ова му е вторпат како оди на службено патувње на неколку месеци. Додека да ги направиме испитувањата, додека како што тој пак ќе одел. Цела ноќ не сум спиела, мислам температура качив од нервоза, не знам дали сум настината или на нервна база ми е. Уф, така се испокаравме. Не знам дали сум во право или само ја гледам мојата страна, ама сметам дека не треба така да оставиме времето да ни минува, и да биде успешно или не барем знаеме дека сме направиле напори, дека што е до нас правиме, не седиме со скрстени раце.

Miki
Домашен член
Домашен член
Мислења: 600
Придружен: 09 May 2012, 17:27
Му се допанале: 33 пати
Им се допаднал: 133 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Miki » 12 Oct 2013, 22:13

Dorotea...ne pravi problem kaj shto nema. Maz ti e ambiciozen i toa e ubava osobina za celoto (idno) semejstvo. Mazite custvuvaat poinakov vid na pritisok da stvorat za semejstvoto . Nema vrska deka rabptata im e pobitna od semejstvo, samo ova e nivniot nacin na koj tie se podgotvuvaat za srmejstvo.Toj e vo ekot na karierata, a ti mu gi kratis krilata. Ti se zivcirash i samo si gi potkopuvash shansite za pozitiven ishod na postapkata.
Mene ne mi izgleda nishto crno kako na tebe. Super, neka odi nekolku meseci, ti tie meseci iskoristi gi da se podgotvish psihofizichki za postapkata, da rabotish na sebe, da go spremish organizmot za ona shto sledi. Veruvaj mi deka toa e mnoooogu vazno. Pa od nova godina, kje si ja zavrsite eabotata i site srekjni, i poubava situacija za celo semejstvo. Ako bide kje bide i za nekolku meseci, ne se sekiraj.

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Dorotea111 » 13 Oct 2013, 00:47

Не знам, Мики. Мене сега за сега не ми изгледа така едноставно како на тебе. Можеби и преувеличувам, ама ми се здосади се сама да терам. Документите за ивф се јас ги спремав, тој одеше каде што му кажев, ама ако не го потсетам да се напие апче, дека сега пие терапија, зато ашто му е слаб спермогамот, тој нема да се напие. Заборава, дури еве сега и во странство јас го потсетувам секој ден дека треба да пие терапија. Пред еден месец имаше бактерија, луѓе јас му носев секое утро вода и антибиотик, забораваше да се напие. Значи толку незаинтересиран. ЈАс сурфам на интернет, што како. Јас се распрашувам по доктори, закажувам прегледи. Не знам, ми се здосади само јас да ја водам битката. Ако не речам дека треба да одиме да правиме инсеминација, испитување, не му текнува нему. Минатата нова година беше на службен пат, и оваа ќе биде исто така. А не беше толку амбициозен, јас сум поамбициозна од него, и на факултет, и на постдипломски, кога бев и кога ги завршував, тој ми се чудеше како ми се учи. Тој едвај го заврши факултетот. Со маки, јас го терав да учи, да полага. Ова додека бевме дечко и девојка. Последниве 2-3 години, мислам дека му открија проблеми со спермограм, еден период му беше многу слаб спермограмот, еве веќе 2 години постојано е на терапија за подобрување на спермограмот. Има подобрување. Ама мислам ова му удри на егото, дека не може да направи дете, така нешто, и се почувствува слаб, и почна да се докажува на работно поле. Да надополнува некоја празнина, да се почувствува дека е битен, важен, така нешто мислам. Ама претерува, јас никогаш, ни во кавга не сум му рекол дека сметам дека е виновен затоа што има проблем. Се договоривме одма, се согласи да направиме прво ивф, или па нека биде и на природен начин, ама денес разговаравме, дете и семејството да ни биде преоритет кога ќе се врати. Па сега здравје, ништо човек со сигурност не може да планира.

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Bobe » 13 Oct 2013, 09:39

jas ne mozam potpolno da se slozam so Miki,prosti moe razmisluvanje,nekogas karierata I semejstvoto vo ne malku slucai ne se vklopile zaedno....vo mojata familija bas poradi distanciranje na partnerite I brkanje kariera 2 braka se rastureni,nekogas biras ili-ili.....da ambicioznost ne velam ne,i barem kaj edniot ako postoi toa e dobar znak da se tera malku po malku napred,kako sto ja procitav Dorotea kaj niv postoi I kaj dvajcata megutoa vo razlicni nasoki,koj na sto dava prioritet,dali rabota ili bidejki veke postoi semejstvo-prosiruvanje na semejstvoto,ako on bara razbiranje I trpenie za uspeh na poleto na sto e vo momentov nasocen,treba da razbere deka I drugata strana go bara istoto kako vozvrat,bidejki ne sum od pojakata strana,kako zena mozam da kazam deka kaj nas,ili potocno eve kaj mene,da ne zboram vo imeto na site, istorijata so zabremenuvanje,zdravstvenite problemi so koi se soocuvam I bukvalno me pritiskaat istite kako I vremeto,i pogledot kon idninata, potocno strav sto kako,namerno ili ne me teraat taka da dejstvuam da davam prioritet-akcent na toa......ne sudam ama ne opravduvam da moram jas da se javuvam za potsetuvanje deka treba apce da pie ili ne,da tera terapii,koi ne samo na nego tuku I mene bi mi pomognale,znaci posvetuvanje kon nas,nasiot problem.....koga taka na pr bi postapuval,sekogas ke ima otvoreno prozorce kaj mene za trpenie I razbiranje za negovata ambicioznost bi se cuvstvuvala posigurno,i psihicki polesno bez nekoj si Tovar.....ete sto I da pravi,ke reces covekot e tuka se naslonuvam na nego za nasiot problem,ne go odminuva se soocuva,i ja imam celata podrska.........bidejki problemot ne e jas go imam ili ti pa resi si go,zaednica e veke,NAS e problemot........
Dorotea milicka razgovor,i toa iskren,vi posakuvam uspeh I na dvajcata (bu) (bu) (bu)

Одговори

Return to “Брак”