Колку често се карате со сопругот?

Moderator: Модератори

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Petra » 19 Oct 2013, 10:07

Nina25 wrote:... партнерите треба со поглед да не читаат, а ние збориме ко луди им цртаме, и пак не не сваќаат.
Го имаме овој проблем дома. Мајка ми мисли дека треба да и го читаат погледот и татко ми и јас и сите. (scared) Многу кавги си имале поради тоа оти настанале многу недоразбирања, за жал.
Ќе кажам за мене, порано многу ми беше мака поради таа особина кога нема да знам што сакала да се направи. Тоа според мене е контрола и нема така ме управува. Сега и викам ако сакаш да знам што мислиш кажи ми, оти јас не читам мисли и очи. Ако се налути , гледам да се чувам од тоа и да не бидам повлечена во кавга, во позиција да се бранам, оти не сум згрешила, си немам мака околу тоа како порано и подобро е сега. (smile)
Така да мислам исто е и со партнерите, да се избегнат многу кавги, повреди и непријатности мнгу важна е КОМУНИКАЦИЈАТА.

NadicaG

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by NadicaG » 19 Oct 2013, 11:57

нина многу ми е мило што ти се допаднало видеото и толку што те допрело,зошто се е вистина што кажува човекот (a2)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Vesela » 22 Oct 2013, 09:23

Сега сме во фаза не се караме, сега ќутиме и како накострешени мачори се гледаме (rolll)

Dorotea111
Домашен член
Домашен член
Мислења: 538
Придружен: 07 May 2013, 10:14
Му се допанале: 128 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Dorotea111 » 23 Jun 2014, 22:27

Uf eden period mislam lani prolet bese, osobeno april,lele mori majko, mnogu se karavme. koga kje mi tekne se ezam, sega voopsto ne. Mislam vo ovi 4 godini brak site temi gi pominavme za karanje i majki i sajki, sega vekje duri znam i kako kje regir na nekoja tema. Sega pak mi veli deka jas sum bila taa sto mnogu se kara, i se saka da bide po nejzino, stoznam , jas pak ne mislam taka, ama pa id druga strana moze su subjektivna za sebe, mozebi drugi treba da kazat. Kako i da e, sega za sega dobro e..pu pu..

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Bobe » 24 Jun 2014, 00:36

Не практикуваме да се караме,а и кога се караме јас сама со себе (laugh1) он е повлечен затворен,умерено ке каже и толку јас ја тегнааааам ептен (comp) знае и да стане и да си замине,не дека оди некаде во двор или ке си легне е тогаш бате сум (stomp) овој месец е некако напнат и се прекутувам ај попуштам да речам во ред го разбирам,последнава недела(бидејки ме има лошо научено се со убаво ми се обрака (laugh1),мазена сум му )некако е нетрпелив и ми избувна едно 2-3 пати за ситници...денес само што се вративме ете го за глупост ме џапна(за кафето де (laugh1),од типот кај ми е кафето,нели ти реков..... (ner) )од една страна ми дојде смешен бидејки сосема не е карактеристично за него,едноставно не се кара од друга не смеам да оставам на случајност......си ја доби дозата.....само што почнав ете го 15 мин издржа одам да си легнам ми вика =))
кога сме се карале најдобрите карачки (laugh1) биле околу финансиите и роднини ама неколку на бр се за овие 6 год.....сега за сега и јас пу пу пу во суштина не се караме (love5)

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by marioli2014 » 25 Jun 2014, 16:33

Bobe i nie kako i vie, vo sustina nema karanici...ama kakva pis usta imam leleeee...taman ke pomislam ne sme se skarale abe istiot den nesto ke pukne. Posledniot pat vratata pukna hahah. no, za site ovie godini 11 sto sme zaedno sos e vrska nasite raspravii se brojat na edna raka. Jas sum mnogu tolerantna, znam da prekjutam vo momentot, amaaa posle se ke si izleze, a toj izbuvliv ama koga ke mu prelie casata, ne e sekogas. Nie sme moze poveke "ligavi", taka sestra mi vika. Koga ke svika amaaaaan bre od koga ne ste se videle pa vaka ste se grabnale hahaha.

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by SMESKO » 25 Jun 2014, 19:32

Ха...интересна тема.Во брак скоро 2 години и никогаш не сме се скарале за некоја негова или моја грешка,секогаш е најлошата варијанта ,,некое трето лице,,е при4ината за големи кавги.ММ во тие моменти не знае што зборува ме вреѓа премногу,и после му е жал се разбира ама што ќе се ре4е тоа останува нели?
Јас сум многу прави4на,знам да згрешам понекогаш ама тој секогаш се кара со мене за ,,ситници,,што би рекла јас,од типот ,,не и викај на старата многу е мачена во животот,греота е,зш не и кажуваш кај одиш,,што значи дека нонстоп сум напната,ама и кога уста ќе отворам во тие моменти кога тој е расположен за карање,завршува приказната со многу напнатост(в кревет легнати едниот на едната страна другиот на другата,ко мали де4иња (rolll) ).А отпосле кога ќе е смирен и кога ќе му укажам на неговите грешки(некогаш е и самиот свесен дека греши),ја сфаќа грешката но никогаш не се извинува.што мене многу ми пре4и.Исто така некогаш е свесен дека ме нервира и тоа упорно го прави ,,само за да ме нервира,,искрено незнам што добива со тоа,ама сигуно не е љубов,иако повеќе од себе го сакам и го поштовам како никоја друга жена(наве4ер сум станувала во 3.00 часот само за да го испратам на пат и што уште не).
Како и да е,верувам и сметам дека животот би ми бил поубав доколку живееме одделно(сами,мм и јас),мислам да не сум заедно со бабата,деверот и свекор ми.А и тоа треба да се деси ама на мм некако не му се бега од оваа куќа.А што е до мене уште утре џитла (rolll) (rolll) (rolll)

marioli2014
Член
Член
Мислења: 233
Придружен: 05 Jun 2014, 23:40
Им се допаднал: 31 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by marioli2014 » 25 Jun 2014, 22:26

Lele smesko, da znaes deka oddelniot zivot ke vi prija mnogu. Nie koga kupivme stan uste ne bevme zemeni, vo 2008. I resivme deka treba eden zid da go butnemeeee. I viknavme majstori da rusat. A mm vo meguvreme se dogovoril 3 zida da butnat, sto bese vo opcija ama ne deka e 100% za sigurno. Jas se vrakjam od rabota i sto da vidam...dom za veshanje, kabli visat od site strani, ruini ruini, prasini, celi ploci padnati...kosmar. I morav da odam kaj niv da ziveaaam. E fino, ama toa neplaniranoto renoviranje traese i traese i veke 7 meseci jas na gosti hahah. Se plasese deka otkako ke go sredime stanov ke treba i on da si dojde, cvrc milojko hahaa. I zatoa si odlagase. I sto ke prajme so svekrva mi, zagovor...Nekako kupivme dormeo, a jas prethodnata nedela se otkostiv od cistenje za koga ke dojde dusekot da e cisto. Prazen stan, samo dusek. I demek ke cistime i redime...taka sum go izmorila sto neznaese kade e vratata da si odi hahaha. I taka bidna prvata nasa oddelna vecer. Posle toa uste cela nedela ne otidovme kaj negovite, ama biten bese pocetokot. So starite sme si vo top odnosi, i veruvam poradi toa sto ne si smetame sekojdnevno a za dobro za loso sme tuka preku edna zgrada.
Da si ojte od tamu i samo domakini da si stanite (dobro go napisav na dijalektot vas???)
Te gushkammm

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by Lejla7 » 19 Sep 2016, 16:22

Чинaм oткaкo ни се рoди дете пoвеќе пoчнaвме дa се кaрaме и тoa кaвги oд типoт - се ти нaјмнoгу знaеш зa децa, пa нaoѓaње мaни нa бaбите-бебиситерки, a бе нa рaaт дa не си. Некoј сличнo искуствo имa или дa се преиспитaм јaс сaмaтa себе?

SMESKO
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1422
Придружен: 12 Sep 2013, 12:28
Му се допанале: 1559 пати
Им се допаднал: 912 пати

Re: Колку често се карате со сопругот?

Post by SMESKO » 19 Sep 2016, 21:33

Тоа е нормално си чинам јас (laugh1) особено кога се прават дека се знаат а во суштина ништо не знаат и не разбираат (laugh1) зборувам сега за мојата ситуација кај мене сите кажват по сенешто да нњ го оставаш чупето само дур се капит,облечиму чорапи можи му студит и бла бла ред други работи. Јаки и набилфани живци само за нас жениве (rolll)

Одговори

Return to “Брак”