Развод

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 941 пати
Им се допаднал: 618 пати

Развод

Post by Peperutka » 01 Nov 2010, 14:50

Развод, многу непријатна тема. Што мислите кои се главните причини за во еден брак да дојде до развод?

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Развод

Post by Lady D » 01 Nov 2010, 15:52

Несогласувања, неверства... :?

Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Re: Развод

Post by Kjara » 01 Nov 2010, 19:36

Кога нема љубов . . . .

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Развод

Post by Ana.I » 02 Nov 2010, 11:42

Drugarka mi se razvede poradi mesane vo brakot od strana na svekrvata,a togasniot soprug vikase-kako ke kaze mama.taka ke bide-za zal(dolgo e za da se objasnuva,za da mi poveruvate sto i se slucilo,ako bi vi raskazuvala,ke treba edno saat vreme da pisuvam,no eve eden primer-mnogu peres,samo detergent trosis,mnogu se banjas,ne gledas kolku voda potrosi)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Развод

Post by Lady D » 02 Nov 2010, 16:30

:-o Се’ по народот.

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Развод

Post by Petra » 08 Nov 2010, 19:48

Повеќе од 4,5 год сум разведена. Кои се причините?
Па за развод има многу причини, и доаѓа до таква одлука веќе кога навистина неможат да се надминат проблемите и не може да се продолжи со партнерот понатаму. Уште од самиот почеток јас многу се разочарав од бракот. Ептен. Беше вистинско разочарување за мене.
После 4 год јас си заминав. Немав сили да продолжам. Некои од причините: прво јас не бев вљубена во него. И тоа ми пречеше, но се тешев со тоа дека јас повеќе не сум битна, важно е детето и за него вреди да се издржи се. Друга причина беше што живеевме со неговите, а со нас беше и неговата сестра. Во двособен стан. Сето тоа придонесува. Јас немав ништо против он да си биде близок со неговите и јас да ги почитувам, само ми пречеше што они ни го водеа животот, кај нив и нашите пари и они одлучуваа за се. Јас скоро и да не се прашував за ништо. Беше под влијание на мајка му...Се разбира и они си имале мака од мене оти бевме многу различни, со различни погледи. И ако сакав да се разјаснат работите дека не може така да се живее како што си замислиле секогаш ми викаше ќути да не се пали уќата. (hair)Пребродив депресија, па до крајот... Си отидов есента, на пролет ја добивме пресудата за разводот, но пак во мај се вратив кај него со детето. Кога си отидов си викав веќе не се сеќавам на него, доста ми е, го заборавам...Но пак донесов одлука да се вратам не заради мене или заради него. Сакав моето дете да не биде дете на разведени родители и да не и биде комплициран животот. Но ништо. Бевме заедно една год и после он сакаше да си отидам. Мајка му се мешаше и и викав остави го биде сопруг, да си го води семејството. Или некогаш ќе и речев не ти дозволувам да се мешаш повеќе. А она на тоа: ќе се мешам додека сум жива. И немаше надеж за нашиот брак.
Сепак можам да кажам без да грешам, за мене е подобро што не сум со него и не сум повеќе тему. Само многу ми е жал за ќерка ми....Нејзе и е најтешко...

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Развод

Post by Trena » 09 Nov 2010, 01:39

Draga Petra,
Koga ja citav tvojata zivotna prikazna osetiv potreba da ti pisam i se nadevam deka ke uspeam malku da ti dam podrska.
Razvodot mi e blizok zatoa sto jas sum na mestoto na kerka ti ..isto sum zensko ,slicna prikazna..
Ziveev so majka mi.Bese tesko ama i mnogu pozitivni raboti izlegoa od seto toa.
Nemoj da se grizis.Sigurna sum deka kerka ti ke izrasne vo mnogu jaka i karakterna licnost.
Da,ke sozree pred vreme i ke se bori sama niz zivotot ,medjutoa toa ke ja napravi cvrsta ,samostalna i elokventna licnost.
Od moe iskustvo mozam da ti kazam deka iako bev dete na razvedeni roditeli bev odlicen ucenik ,dobar student ,a sega sum majka i sopruga.
Sigurna sum deka i majka mi se grizela mnogu kako i ti ama "nie decata" sekogas odime da gi srusime kliseata deka ako sme so eden roditel treba da bideme neuspesni,naprotiv!
Mnogu nema da veruvaat vo ubava idnina ,tvoja i na kerka ti ,ke ogovaraat ,ke osuduvaat ,ama eden den kerka ti ke ti bide blagodarna sto rasnela vo mirna sredina kade sto bila sigurna deka ludjeto okolu nea ja sakaat.
Za nea ti ke bide heroj ,zatoa sto retki se onie koi se odlucuvaat da zaminat ako rabotite ne se kako sto treba.
Bidi sigurna deka nikogas nema da bides osudena od nejzina strana.
Kerka ti ke porasne i sama ke ja spoznae vistinata,a dotogas mozes samo neizmerno da ja sakas i toa da i go pokazuvas i kazuvas sekoj den.
Ubavo e dokolku tatkoto bide prisutna figura ,no i dokolku ne bide ,kako vo mojot slucaj, ne e merilo deka nema da znae da gi prepoznae i saka vistinskite mazi vo nejziniot zivot.
Bidi hrabra i glavata gore,mozebi pozadi nekoja "taraba" stoi vistinskiot covek na tvojot zivot,ne mozebi tuku sigurno !
Ti ja posakuvam celata sreka na ovoj svet i znaj deka ima ludje koi te svakaat i razbiraat potpolno ,pa makar bile i na forum. (thumbup)

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Развод

Post by Petra » 09 Nov 2010, 16:09

Ах Трена, ти благодарам многу за преубавите зборови , за охрабрувањето и за љубовта. (a2)
Се радувам што таквата ситуација не те скршила, туку си станала прекрасна личност. (cl) Верувам дека и мојата ќерка од сето ова ќе ги извлече најдобрите лекции во животот.
Trena wrote:Sigurna sum deka kerka ti ke izrasne vo mnogu jaka i karakterna licnost.
Da,ke sozree pred vreme i ke se bori sama niz zivotot ,medjutoa toa ke ja napravi cvrsta ,samostalna i elokventna licnost.
Od moe iskustvo mozam da ti kazam deka iako bev dete na razvedeni roditeli bev odlicen ucenik ,dobar student ,a sega sum majka i sopruga.
Sigurna sum deka i majka mi se grizela mnogu kako i ti ama "nie decata" sekogas odime da gi srusime kliseata deka ako sme so eden roditel treba da bideme neuspesni,naprotiv!
Овие зборови ми дојдоа како мелем на рана и утеха се затоа што ми ги кажува некој што има слична животна приказна како ќерка ми. (a2)
Исто и јас ти ја посакувам сета среќа на целиот свет и во твојот дом секогаш нека има бескрајна радост.
(bu)

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Развод

Post by Trena » 10 Nov 2010, 11:27

Draga Petra,
Blagodaram za iskrenite zelbi za radost i blagosostojba od tvoja strana i jas istoto vi go posakuvam tebe i na tvojata kerkicka.
Milo mi e ako uspeav malku da ti dadam uteha i podrska.Mislam deka sekogas podrskata najubavo doadja od nekoj koj pominal niz istoto.
Mnogu pozdrav i cuvajte se i sakajte se sekoj den! (a2)

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Развод

Post by ivana28 » 19 Dec 2011, 09:32

Неверство и ако се мешаат родителите,е тогаш дефинитивно тој брак неможе да опстои колку и да се трудиш.А за жал ,многу се мешаат.

Одговори

Return to “Брак”