Развод

Moderator: Модератори

Dzuli
Член
Член
Мислења: 144
Придружен: 25 Mar 2013, 14:27
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 53 пати

Re: Развод

Post by Dzuli » 30 May 2013, 03:01

Oh neznam vekje strav mi e da kazam po site torturi mislam psihicki neznam dali kje mozam da funkcioniram vekje normalno ...........samo se plasam iako znam deka vekje i si imam psihicki problem zosto dozvoliv mnogu raboti ........vo princip ne sakam nikoj da bide navreden ili da se osekja neubavo .........zalam sto sega sum vakva i samo placam a ne svakjam zosto ne me razbiraat .........kako prvo pred da se zemam so mm on bil veren razbrav od najbliskite i od majka mu i toa me prasa dali znam za da ne se osekjaat nezgodno zosto mene mi e ubavo so nego se pravam deka toa ne se slucilo ......imale mnogu problemi so nea taka kazuvaat oni....etrva mi sedela so niv samo 2 meseca i nemozela majka i i dala stan za da se spasi........sega jas ........sto da pravam .......isto svekrva mi me prasa dali znam kolku e dolzen nasekade mm ne znaev se dodeka ne pocnav da gi primam pismata od banki koi edno od niv e za zlatoto na bivsata....i najtragicno ziranti sekoj mesec idat doma po pari a se sluci i reketari da ni zvonat seto ovoa go molcam posto si rekov ajde para se pecali kje mu pomognam da gi vrati i pocnav em da ucam em da ukrasuvam po svadbi za da ne se oseti glupo pred mene i sega posle se pak oni da ne se sramele a sto biva koga moite bi go znaele ovo? Neznam dali i Rzvod kje podnesam................

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Развод

Post by Bobe » 30 May 2013, 03:47

Dzuli dusicka vo nieden slucaj mojov post ne e namenet da te potiknam na razvod ili brak,ti si si samostalna,zdrava licnost,i veruvam ke ja doneses najdobrata 'zivotna' odluka za tebe.Prvo prasanje
Ako oni imale problem so taa nevesta,sto si dolzna ti???moze oni imaat problemi so site?(odnosno so sami sebe se imaat zaprasano),idemo dalje jatrvati bile vo moznost pa kupile stan se spasila...eve ti moze ne si, ti posakuvam da si ili vo najbrzovreme da bides...beganjeto ne e resenie...mnogu devojki ne mozat da ziveat odvoeno....
resenie e soocuvanje so problemot....naveduvas dolzi,reketari......a ne kazuvas barem na majka ti,koja mislam deka najdobro bi te sovetuvala ili zastitila od poveketo problemi(sekako ako imate super odnos)iako utre zadutre ne bi im doslo dobro da razberat deka zetot dolzi,dosle reketari na vrata problemi ne daj Boze policii a deteto im trpi od sekoj aspekt pa kavi takvi se roditeli se gi boli veruvam,a pa tek vnuce auuu,vikaat 99dena e lagata 100den e vistinata nekogas ke izleze na videlina ako kries beterpotoa sto??ke ti zamerat najbliskite,vo red i toa cenam sakas sama da se spravis duri i bravo ke ti kazam.finansiskiot del-velis pari se ke specalime,izvini ama jas ne razbiram zosto da specaluvam i da plakam necii tugi dolgovi sto gi napravil i jas da snosam posledici so toa-NE...i ova primer-zatoa sto utre nema da ti dojde dobro koga ke treba da plakas za necie tugo zlato rati a ti nema da mozes da si priustis nesto za tebe tvoja dusa,a kamoli nesto pogolemo odmor i.t.n ova kako primer za da naveduvas reketari se raboti za nesto poseriozno....velis ne sakas da navreduvas i povreduvas ok....jas ziveam so moto te sakam tebe ali prvo sebe,kolku i da ne sakas ti veruvam,duplo poveke da ne sakas drugite da te navreduvaat i povreduvaat,toa ke ti ja vrati samodoverbata i ke ti dade sila,vo monogu navrati spomenav 'utre zadutre'sakam da ti kazam mila deka sekogas razmisluvame za utre barem poveke zenite veruvam,sekoe nesto si nosi i svoi posledici,pomali ili pogolemi,no kako edinka jas sum odgovorna za sebe i moite postapki i mozam da snosam posledici,a kako par potesko se nosis so toa posebno ako ednata strana si vlece od minatoto i sozdava poveke problemi vo segasnosta namesto da gi resi,dokolku ne se se resava......
Mozebi ima nekoj drug problem mm???
I povtorno izvini ako zvucam grubo,jas bi sakala ti da si sednes i eden dobar muabet da si napravis sama so sebe,sto Mislis,kako sakas,kako si ja zamisluvas idninata,ivagaj dobro losi dobri strani,sekoja planina so svoja tezina ama koj kolku moze da ja nosi i glavnoto prasanje DALI VREDI?

Dzuli
Член
Член
Мислења: 144
Придружен: 25 Mar 2013, 14:27
Му се допанале: 23 пати
Им се допаднал: 53 пати

Re: Развод

Post by Dzuli » 30 May 2013, 03:59

Bobe milo mi e sto te imam ovaa nokj navistina mi e malku polesno fala ti najmnoguuuuuuuuuuuuuuu ........no se zaprasuvam do koga jas kje bidam zrtva za da im ugodam na site i eve konecno se resiv utre da gi viknam moite i da im kazat se a ne na mene zosto jas ne davam pari a toa e problemot a najmnogu od se me boli kako mm mozese toa da go kaze ne sakam kosula ...kosula se kupuva za mrtovec ..........nie nego ne go zamisluvame i ne mu ja davame so taa cel bog da cuva ..........jas se sramam da izustam deka moite nemaat pari da mu gi zadovolat ocekuvanjata on so toj muabet ..........resiv ne legnuvam ovaa nokj kje cekam da vidam sto kje kazat koga kje se razdeni .........ne sakam da pomislam ama sepak mi idi na pamet oni ne me baraat mene tuku Pari............

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Развод

Post by Bobe » 30 May 2013, 04:16

nikogas ama nikogas da ne se sramis zatoa sto tvoite nemaat-imaat,mozat-nemozat,tie se tvoi roditeli koi veruvam te sakaat,toa go kaza vo prviot post so nivniot odgovor:pobitni im se parite nego li srekata na decata,mislam taka bese toa kazuva kolku te sakaat eve ke se potrudat da udovolat samo ti da ne bides povredena....aaaaaa-NE,sto ke se kaze kosula ne sakam,mrtovci ne znam sto,pa tvojot mm zarem ne e zapoznaen so situacijata na tvoite roditeli,zarem ne znae od kade poteknuvas ti???????taka ne samo tebe tuku i tvoite roditeli gi povreduva,onie sto te porasnale tolku godini i bile zrtva za tebe za da te predadat vo negovi race(i na majka mu)za da trpis tortura,nasilstvoto ne e samo fisicki poloso e psihicki,kako ne mu e zal za tie roditeli,zarem voopsto ne gi ceni????.....moze taa predhodnata otvorila oci na vreme devojceto pa zaminalo,sto sum sigurna deka ne i bilo lesno,verena pa da se odluci na toj cekor.....on tvoite gi potcenuva a se drzi do fustanot na majka mu kako ona ke kaze,iskreno no komprende-mene bi me bolelo,iako se odlucuvame na zivot bez roditeli sepak e bolna strana....

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Развод

Post by Bobe » 30 May 2013, 04:23

I ova Dzuli milicka,jas na tvoe mesto ne bi gi izlozuvala moite roditeli da im kazat zosto nedavaat pari,malku bi bila pozastitnicki nastroena vo toj pogled barem prema niv,nema potreba oni da kazat, JAS ke kazam a zosto neka se zamislat????nema da dadam racun imame ili nemame,kraj kraeva on mene me zema(ova sto gleda uzmi ili ostavi).......da ne dojde red da mu gi plakaat dolgovite negovi????
toe e moe mislenje jas taka bi postapila,e aj malku neka se svrti trkaloto neka mi ugoduvaat mene dosta bese jas da ugoduvam ili dza ili bu -sluginka-gospodza.......
tuka sme da si spodeluvame mislenja i tesime ako nesto pomagam toa e mojata nagrada.....te guskam mila (kup) (a2) (a2) (a2)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Развод

Post by Vesela » 30 May 2013, 09:28

Џули мила, многу ми е жал што ти случуваат вакви работи. Наможев да разбрам дали само верена , па сега ќе правите свадба или веќе сре регистрирани во матично , па сега ќе правите свадба бидејќи си постирала дека ќе бараш развод.
Во целост ја подржувам Бобе за се што ти кажа. Те поздравувам и ти посакувам се најнајнај..... (kup) (kup) (kup) (kup) (kup)

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Развод

Post by Ana » 30 May 2013, 11:03

dzuli mila nikoj ne smee psihicki da maltretira nekogo! zosto da bides zrtva koga mozes da bides srekna? razvodot ne e tabu i iskreno go podrzuvam koga nekoj ne e sreken.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Развод

Post by Happy^_^ » 30 May 2013, 12:39

И колку што разбрав од една судика и за психичко малтретирање се оди на суд, дај да ја пријавиме таа жена... (ner) (ner) (ner) (ner) Многу ми е жал Dzuli што си во оваква ситуација баш пред свадбата, најдобро е уште еднаш да поразговараш со мажот ти пред да донесеш конечна одлука. Биди силна мила, се надевам ќе донесеш правилна одлука!!! (ner) (ner) (ner)

stela
Редовен член
Редовен член
Мислења: 298
Придружен: 29 Apr 2012, 22:20
Му се допанале: 88 пати
Им се допаднал: 149 пати

Re: Развод

Post by stela » 30 May 2013, 17:55

Џули миличка,првин многу ми е жал што се наоѓаш во ваква ситуација непосредно пред "најсреќниот ден " во животот,во наводици,затоа што сметам дека има и посреќни денови,ама нема везе.
Јас мила ќе го споделам моето искуство со вас,моето мислење,а ти си доволно разумна сама да си донесеш одлука,и те молам мисли исклучиво само на себе,затоа што по твоето кажување твојот иден маж така си мисли,и не заборави ТИ си најбитна во целата ситуација и СЕКОГАШ. Знам дека е најлесно да се соли памет некому,а кога ние треба да донесеме некоја одлука сме слаби,и многу ми е криво што е така,што не си се цениме самите себе си.
Значи јас и маж ми бевме во врска 7 години,и со свекрвата и свекорот првите 4-5 години имав одличен однос,нарочито со неа,зашто е женско.Значи стварно ја почитував и сакав и чудно ми беше кога некој ми збореше против неа,си мислев дека се љубоморни.Секој ден ни викаше да се земеме,ова она и кога дојде и тој ден,после веридбата жената се смени 100%.До душа се смени она 2-3 години пред веридбата ама не до толку.Многу тешка жена е,и секогаш е се по нејзино,сите и попуштаат,маж и не смее збор да каже исто и синовите ради мир во куќата.Е сега 2 дена пред свадбата,женава полуде,јас бев кај моите,они си се скарале меѓу себе,и бидејќи секогаш е полесно во друг да се бара вината,јас им дојдов како кец на десетка.Ми се јави лом ме направи,а и пред тоа имаше многу испади и прохтеви околу свадбата,и на сите нив моите попуштија заради мојата и среќата на маж ми.Тој ден кај нас е адет да се закачува венче на врата и да се меси колач благ,кај мене дома сите весели,свадба се спрема а јас на никаде,срцето ми се кине.Многу малку ми требаше да откажам се,и да си терам по мое,но ми беше жал за моите,знаев дека многу ќе ги повредам.Но не пресуди тоа,пресуди маж ми.Значи тој секогаш беше на моја страна,секогаш ме подржуваше,ме сакаше и исто и јас него,и заради него не ја откажав свадбата.Свадбата помина во најдобар ред,без инциденти и слични глупарии,на моменти со глума,но ние двајцата бевме среќни и сеуште сме,фала му на Бога.Со неа имам солидни односи,на момент одлични,на момент никакви,гледам што повеќе да ја избегнувам,и тоа е.
Значи мое мислење е дека,во целава твоја ситуација,е битно дали имаш подршка од маж ти.Верувај ми мила доколку и тој ти сврти грб,која е поентата на свадба,брак или проширување на семејството.И на маж ми му имам кажано,дека се додека е тој покрај мене и јас сум тука,штом ќе ми заврти грб,и мене ме нема,си одам...
Пробај разговарај со него,и убаво размисли си.Подобро сега да ставиш крај на се,него подоцна,колку повеќе одминува времето разделбата ќе е поболна( се надевам дека нема воопшто да дојде до тоа,дај Боже да си се средите)
И тоа околу парите,не е битно дали твои имаат или немаат,можеби и 5000 евра можат да си дозволат,и ако можат верувам дека самите ќе ги дадат,а не некој да ги бара од нив.Крај краева,тие им го даваат највредното што го имаат,ТЕБЕ,и затоа не треба некој да им поставува услови.
И тоа што имале проблем со претходната вереничка,и со другата снаа зборува за нив,изгледа проблемот е во нив,и кај моиве е исто,требаше самата да сфатам дека кога некој има проблем со секого,проблемот е уствари во него.
Дај Боже се да се заврши во твоја корист,без разлика дали ќе има или нема свадба,само ти да бидеш среќна,без разлика на исходот.
Извини на долгиот пост се надевам дека бар малку ти помогнав
(prayer) за тебе

NadicaG

Re: Развод

Post by NadicaG » 30 May 2013, 19:01

Dzuli jas uste na pocetok ti pisav deka ne mi se dopaga negoviot odnos kon celata situacija,sto ne te zastituva od majka mu.No segakoga spodeli za ova i koga spodeli za negoviot dolznicki karaker.....toa zboruva mnogu
za nego kako licnost.....mnogu teski posledici ima koga ke si go vrzeme zivotot so nekoj sto pred se nema dobro srce,pa se ostanato.Mnogu e tesko od nezdravo semejstvo da proizleze zdrava individua,toa ne vozmozno,i lugeto sto uspeale da gi izlecat posledicite od svoeto detstvo,toa e mnogu mal %,toa se luge sto bile svesni za svojte problemii luge sto sakale da se promenati barale pomos....kaj Bog pred se ,pa posle i na psihoterpija .Poveketo luge nikogas neni razmisluvaat deka imaat problem i dekagi povreduvaat drugite itaka ziveaat praveki pogresni izbori do krajot na zivotot .Posledicite od zivot so takvi licnosti se mnogu dalekosezni,od psiholoski do telesni traumi i do materijalni posledici isto taka...i mnogu vreme treba za rehabilitiranje i gradenje vrz stari urnatini na svojot razrusen zivot.

Одговори

Return to “Брак”