Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Moderator: Модератори

NadicaG

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by NadicaG » 30 Sep 2013, 16:33

Порано бидеќи мојот сопруг не работеше комплетно домот,пазарењето,готвењето беше препуштено него и мислам декамногу уживаше во тоа,од кога се запосли,јас си преземав готвењето и пазарењето и многу уживам,поготово што многу вкусно готвам,мм ужива во јадењето,и ми вели многу повкусно думготвела од него,а тоа многу ми значи ,зошто и тој е мајстор за готвење,некој јадења како например,пица,проја му ги препуштам нему ,се останато јас екпериментирам и стварно е необично секогаш,уживам да готвам и да бидам креатиивна,никогаш не готвам по рецеп.Сега во недела ќе правиме зимница,негов дел е печњето ,заеднички лупењето и мелењето,а додатоците,зачините,пржењето ,комбинациите,јас сум одговорна (smile)

ripcence
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1127
Придружен: 03 Aug 2013, 02:50
Location: Скопје
Му се допанале: 1340 пати
Им се допаднал: 892 пати

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by ripcence » 30 Sep 2013, 16:50

Мм никогаш немал потреба сам да готви, знае по нешто да напрви-основно... Ама за правење пудинзи, кремови е махер, каков еж-крем сладолед ни прави... (drool)

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by Mimi Bella » 30 Sep 2013, 17:14

Mm znae i saka da gotvi, osobeno od raka mu odat testeninite, makaroni, spageti, tostelini, lazanji i toa so mnogu dobri sosovi seto toa zacineto, a i mnogu mi h merak koga i dvajcata vo kujna spremame (smile)

Martinka
Член
Член
Мислења: 114
Придружен: 16 Apr 2013, 11:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 57 пати

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by Martinka » 02 Oct 2013, 20:24

Знае и сака, меѓутоа мене ми е жал да го оставам да работи во кујаната па му отстапувам место кога се работи за некој од неговите специјалитети.. Освен што убаво готви, секоја храна гледа и убаво и со многу љубов да ми ја декорира..

SIMONA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 273
Придружен: 27 Nov 2012, 19:01
Му се допанале: 73 пати
Им се допаднал: 81 пати

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by SIMONA » 17 Jan 2014, 20:39

Ни сака ,ни знае (а вика дека знае)ни готви
За други работи помага не е лошо

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by RedRose30 » 17 Jan 2014, 22:18

Последниве неколку месеци сум изненадена од него, какви специјалитети ... (drool) Вакви афинитети кон готвењето не покажал откако сме заедно, а мене тоа баш ми се свиѓа (brows)

Da4i
Нов член
Нов член
Мислења: 21
Придружен: 05 Dec 2013, 20:48
Им се допаднал: 4 пати

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by Da4i » 17 Jan 2014, 23:05

Дааааа и мојот сопруг одлично готви...Знае да изненади со некој негов несекојдневен специјалитет којшто патем е премногу вкусен...Дури и понекогаш ќе ми рече тргни се јадењето е моја работа и јас нормално го слушам и уживам во неговите јадења (thumbsup) Научно е докажано дека мажите се поумешни готвачи од жените па и не ни е на одмет да ни помагаат хеххеех

melanija
Нов член
Нов член
Мислења: 77
Придружен: 16 Dec 2013, 20:33
Му се допанале: 28 пати
Им се допаднал: 30 пати

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by melanija » 18 Jan 2014, 01:18

мојот ми вели се ке напрам само нема шанси да готвам.. а навистина што и да побарам да ми помогни средува одма ама за готвење ниту јајца несака да испржи (tumbdown)

Одговори

Return to “Брак”