Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Moderator: Модератори

Tinkerbell
Нов член
Нов член
Мислења: 53
Придружен: 09 Nov 2011, 10:38
Location: Opatija, Rijeka, Hrvatska
Им се допаднал: 1 time

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by Tinkerbell » 19 Dec 2011, 09:41

apsolutno se znae da gotvi bidejki povekjeto od vremeto bil sam doma i moral da se snaoga internet recepti, kulinarica, so mama na telefon i se se naucil a sprecijaliziran e za testenini, pica, i preubava pita so kompiri pravi... znaci fenomenalno i mmmmmm.....

Fiona
Редовен член
Редовен член
Мислења: 324
Придружен: 13 Jul 2012, 12:56
Location: Скопје
Му се допанале: 35 пати
Им се допаднал: 137 пати

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by Fiona » 29 Sep 2012, 20:11

е мојов појма нема, ниту па има желба да научи
Неговиот ден за организирање на ручек го спрема негде во град (ресторанче,кафанче) (rolll)

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by Matea27 » 29 Sep 2012, 22:41

мм ми не знае кај стои тенџерето ако му кажам дај ми го....не се замара ама ич со куња,не па да зготви нешто,а за јадење да не правиме муабет,одма ке каже да си ставила ова,ке било поубаво,за срека јас готвам многу убаво па ретко кога ке ми каже така,ама затоа свекрвата си го крка,таа нема врска од готвење....само грав,компир манџа и боранија знае да прави,и тоа не го прави како што треба,па затоа секогаш јас си готвам...мм немаше дома јадено шпагети дури не дојдов јас тука...освен кај мене и во студенски што јадевме...

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by Nadja » 07 Oct 2012, 16:35

Маж ми знае да готви. Морам да признаам дека прави подобри јадења од тие јас што ги правам.

dacysh
Нов член
Нов член
Мислења: 13
Придружен: 13 Jun 2013, 00:14
Им се допаднал: 5 пати

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by dacysh » 15 Jun 2013, 02:19

Знае и често готви а јадењето секогаш е преслатко :)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3256
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1251 пати
Им се допаднал: 1731 пати

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by kit-kat » 15 Jun 2013, 08:40

Нити знае,нити сака да научи.
Ама сака да јаде (laugh1)

Srcence
Нов член
Нов член
Мислења: 68
Придружен: 30 Jun 2012, 09:09
Му се допанале: 46 пати
Им се допаднал: 54 пати

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by Srcence » 16 Jun 2013, 11:43

Da kazam deka znae se - neznae, megutoa navisina mnogu se trudi i go interesira gotvenjeto, obozava da se kako so vikam jas mesa vo sekoja mandza, dusa negova da secka, koga ke go ja zeme daskata seckanje li nekes masinski se pod milimetar, nekogas ke me iznervira bidejki mi pravi lom, drug pat pa zadovoltsvo mi e da go gledam. Inaku dusicka e se raduva kako malo dete koga ke zgotvi nesto sam, presreken e ajde ke jademe kazi ubavo li e, i normalno falbi do tuka so biva, mora da falime se so cel da ne ja unistime zelbata za gotvenje (rad)

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by sunshine_2012 » 16 Jun 2013, 14:29

мм додека живеел сам значи човекот си готвел, чистел и се,ама сега ич несака да се меша во кујната демек јас многу добро сум готвела, има направено нешто но не е тоа често, али пак сака да јаде. а и сака многу да предложува што може да се додаде во јадењето за да биде уште подобро, има осет за готвење.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by Happy^_^ » 30 Sep 2013, 15:42

Да знае и тоамногу вкусно (smile) Не манџи туку се некои специјалитети прави (smile)

mamigabi
Редовен член
Редовен член
Мислења: 250
Придружен: 19 Jul 2013, 13:49
Му се допанале: 216 пати
Им се допаднал: 142 пати

Re: Дали сопругот знае и дали сака да готви?

Post by mamigabi » 30 Sep 2013, 16:01

Мојот готви полесни јадења, но мене ми е од голема помош затоа што кога доаѓаат гости ги делиме обврските, тој прави скара, пржи месо, прави акарони, јуфки, шпагети и мн убаво ја пржи рибата, лани ми го среди ајварот, ми помагаше во зимници (rad) јас сум мн задоволна (jmp)

Одговори

Return to “Брак”