Дојде крајот

Moderator: Модератори

bebence23
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 04 Oct 2011, 21:38

Re: Дојде крајот

Post by bebence23 » 06 Oct 2011, 15:30

Lady D wrote:Бебенце, многу ми е жал за твојата состојба (cry1)
Како е можно бе да постојат вакви дебили (со извинение) од луѓе!!!
Не ми се верува што читам, тоа што тој живеел во лошо семејство баш напротив треба да му е поттик да создаде негово ИДЕАЛНО! И да биде одличен татко и прекрасен сопруг! Да докаже дека не е како неговите! А тој бега...
Душо сигурно ти е многу тешко, но мораш да размислуваш за бебчето. Тоа не е криво за ништо. Главата горе, бебушот ќе ти даде сила и храброст да продолжиш понатаму со исправена глава! Сигурно ќе имаш подршка од твоите, ќе ти помогнат. А тој сам ќе види дека погрешил. Не е толку лесно да се откажеш од одговорноста родител!
Тука сме сите за тебе, пишувај ни и понатаму! И обиди се да не се нервираш колку и да изгледа невозможно.....Загубените нерви не се враќаат.....
Те гушкам мила (a2) (a2) (a2)
Poleka no sigurno se dvizam kon krajot na mojata bremenost so bebeto e se dobro ,jas dobro sum da kazam no me fakaat krizi na momenti za toj "kreten"Se obidov do sega od kako se razdelivme nekolku pati da razgovaram so nego mu se izviniv pobarav proska za sve sto mu imam zgresno mu kazav sto smeta kaj mene deka ke popravam se ke zaboravam sto napravil samo da bide so naseto dete nesakam da raste so eden roditel ...no toj kako da go izgubil pametot ke pocne da vrega da ponizuva da me potsetuva kako sum bila golema lazga ,,vo pravo bila majka mu koga rekla sum go vlecela za nos jas sum mu go kreirala zivotot ali vaka sega bilo podobro bez mene iskreno ne sakal da ostane so mene vaka mu bilo podobro bez mene sega svatil deka zgresil sto se ozenil so mene :/ I deka koga bi sakale da se vratime eden na drug kako bi bilo toa ne bi bilo nisto isto ...i deka kade bi se vratila doma kaj nego ne me sakale i ne sakale da slusnat dali sum ziva , a dodeka za bebeto sve ke napravile da mi go zemat pa makar ke platile lekari da me napravat luda Mi kaza deka negovata ljubov umrela i deka poveke ne custvuval nisto za mene...I mi prepukna so negovite gadni raboti so negovite ponizuvanja so negovite tolku niski zborovi i otidov najdov advokat mu raskazav sve i podnesov tuzba da se razvedam od nego se sto mozev storiv no gledam deka e zaludno da trosam vreme so nego toj nikogas nema da se promeni.Neznam veke sto da mislam ali sega za sega rabotive ne mi odat vo korist deka ke mozam da go prebolam seto ovaa.

bebence23
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 04 Oct 2011, 21:38

Re: Дојде крајот

Post by bebence23 » 06 Oct 2011, 15:30

Debora wrote:Бебеце26 толку ми е жал за ова низ што минете. (cry1)
Држи се заради тоа невиното суштество што ти е стомакот. Колкава незрелост (ner) , па тоа што он живеел во лошо семејство не е причина за неговото дете да живее со еден родител. (cry1)
Сега кај твоите ли си? Многу ми е жал што баш сега кога ти треба најмногу подршка ти си оставена сама. (cry1) Ама Господ нека биде со тебе и твоето бебенце, немој да губиш надеж и вера, љубовта кон тоа во тебе ќе ти даде сила да се избориш со секое зло.
Ти праќам гушки и се молам се да биде во ред, како што треба да биде.
Пишувај ни понатаму, навистина ќе те имам во молитва, а верувам и другите. (a2)
Сигурно ќе се снајдете некако, сигурно и твоите ќе ти помогнат колку што можат. Он ќе биде во случајов најголем губитник, многу жално. (cry1)
Poleka no sigurno se dvizam kon krajot na mojata bremenost so bebeto e se dobro ,jas dobro sum da kazam no me fakaat krizi na momenti za toj "kreten"Se obidov do sega od kako se razdelivme nekolku pati da razgovaram so nego mu se izviniv pobarav proska za sve sto mu imam zgresno mu kazav sto smeta kaj mene deka ke popravam se ke zaboravam sto napravil samo da bide so naseto dete nesakam da raste so eden roditel ...no toj kako da go izgubil pametot ke pocne da vrega da ponizuva da me potsetuva kako sum bila golema lazga ,,vo pravo bila majka mu koga rekla sum go vlecela za nos jas sum mu go kreirala zivotot ali vaka sega bilo podobro bez mene iskreno ne sakal da ostane so mene vaka mu bilo podobro bez mene sega svatil deka zgresil sto se ozenil so mene :/ I deka koga bi sakale da se vratime eden na drug kako bi bilo toa ne bi bilo nisto isto ...i deka kade bi se vratila doma kaj nego ne me sakale i ne sakale da slusnat dali sum ziva , a dodeka za bebeto sve ke napravile da mi go zemat pa makar ke platile lekari da me napravat luda Mi kaza deka negovata ljubov umrela i deka poveke ne custvuval nisto za mene...I mi prepukna so negovite gadni raboti so negovite ponizuvanja so negovite tolku niski zborovi i otidov najdov advokat mu raskazav sve i podnesov tuzba da se razvedam od nego se sto mozev storiv no gledam deka e zaludno da trosam vreme so nego toj nikogas nema da se promeni.Neznam veke sto da mislam ali sega za sega rabotive ne mi odat vo korist deka ke mozam da go prebolam seto ovaa.

bebence23
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 04 Oct 2011, 21:38

Re: Дојде крајот

Post by bebence23 » 06 Oct 2011, 15:31

Milly wrote:Ми навираат солзи на очиве додека го читам ова (sad1)
Просто не ми се верува какви гадови од сопрузи постојат (извини бебенце23 но според ова...) (scared) Зарем е можно да постојат толку незрели луѓе, кои сметаат дека поради тоа што тие имале лошо детство и нивното дете ќе има исто такво детство?? Не, тој едноставно не е спремен за улогата на татко по се изгледа, па бара банални причини за да го направи ова...
Навистина ми е жал бебенце23, сигурно ти е премногу тешко, но мораш да најдеш сила...во тебе расте нов живот кој наскоро ќе дојде на свет, знам дека уште отсега му ја подаруваш сета своја љубов, продолжи така и бори се за него. Ние сме тука за тебе и со тебе, продолжи да ни пишуваш секако дека ќе те поддржиме, верувај во Бога и во неговата сила, тој сигурно ќе ти помогне да продолжиш напред. (a2) Се молам да му дојде памет на твојот сопруг и да сфати колкава грешка ќе направи доколку се води по тој став што го има, дека ќе се промени и дека нема да дојде до развод...бидејќи таа причина што тој ја навел...нема никаква врска со детството на неговото дете, туку токму напротив поради тоа што тој имал лошо детство треба да направи се за неговото дете да има прекрасно, среќно и безгрижно детство, да расте покрај обата родитела, да добива љубов...
Те гушкам, и слободно можеш кога сакаш за било што да ме исконтактираш, мислам дека сите од форумов ќе бидат тука за тебе исто како и јас (a2)
Poleka no sigurno se dvizam kon krajot na mojata bremenost so bebeto e se dobro ,jas dobro sum da kazam no me fakaat krizi na momenti za toj "kreten"Se obidov do sega od kako se razdelivme nekolku pati da razgovaram so nego mu se izviniv pobarav proska za sve sto mu imam zgresno mu kazav sto smeta kaj mene deka ke popravam se ke zaboravam sto napravil samo da bide so naseto dete nesakam da raste so eden roditel ...no toj kako da go izgubil pametot ke pocne da vrega da ponizuva da me potsetuva kako sum bila golema lazga ,,vo pravo bila majka mu koga rekla sum go vlecela za nos jas sum mu go kreirala zivotot ali vaka sega bilo podobro bez mene iskreno ne sakal da ostane so mene vaka mu bilo podobro bez mene sega svatil deka zgresil sto se ozenil so mene :/ I deka koga bi sakale da se vratime eden na drug kako bi bilo toa ne bi bilo nisto isto ...i deka kade bi se vratila doma kaj nego ne me sakale i ne sakale da slusnat dali sum ziva , a dodeka za bebeto sve ke napravile da mi go zemat pa makar ke platile lekari da me napravat luda Mi kaza deka negovata ljubov umrela i deka poveke ne custvuval nisto za mene...I mi prepukna so negovite gadni raboti so negovite ponizuvanja so negovite tolku niski zborovi i otidov najdov advokat mu raskazav sve i podnesov tuzba da se razvedam od nego se sto mozev storiv no gledam deka e zaludno da trosam vreme so nego toj nikogas nema da se promeni.Neznam veke sto da mislam ali sega za sega rabotive ne mi odat vo korist deka ke mozam da go prebolam seto ovaa.

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Дојде крајот

Post by Lady D » 06 Oct 2011, 15:42

bebence23 wrote:...i deka kade bi se vratila doma kaj nego ne me sakale i ne sakale da slusnat dali sum ziva , a dodeka za bebeto sve ke napravile da mi go zemat pa makar ke platile lekari da me napravat luda

:shock: :shock: :shock:
Бебенце одличен е чекорот за адвокатот! Уште пред да се роди бебето раскажи како е, што е!
Не можам да поверувам што читам. Тој добива подршка од дома и затоа е толку силен. Воопшто не грижи се, мисли си на бебчето, по некое време ќе видиш дека ти направиле услуга! Во таква средина не се живее!
Те гушкам мила (a2)

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Дојде крајот

Post by JasminaJN » 07 Oct 2011, 10:36

Lady D wrote:
bebence23 wrote:...i deka kade bi se vratila doma kaj nego ne me sakale i ne sakale da slusnat dali sum ziva , a dodeka za bebeto sve ke napravile da mi go zemat pa makar ke platile lekari da me napravat luda

:shock: :shock: :shock:
Бебенце одличен е чекорот за адвокатот! Уште пред да се роди бебето раскажи како е, што е!
Не можам да поверувам што читам. Тој добива подршка од дома и затоа е толку силен. Воопшто не грижи се, мисли си на бебчето, по некое време ќе видиш дека ти направиле услуга! Во таква средина не се живее!
Те гушкам мила (a2)
И јас се приклучувам да добра ти е идеата за адвокат.Треба да си реална и да мислиш и на бебето и на себе животот е пред вас. И дибро што си ја раскажала приказната пред да се породиш и си поднела тужба за развод.А ТОЈ КОПУКОТ И НЕГОВАТА МАЈКА СЕ САМИТЕ ЛУЃЕ ЗА ЛУДНИЦА. Не ми се верува дека има вакви луѓе страшно. Главата горе мн било малку останало да завршиш со нив.А за некое време тој ќе свати што изгубил но ќе биде ккасно
(a2) (a2) (a2)

Raphaella
Член
Член
Мислења: 172
Придружен: 03 May 2011, 14:54
Им се допаднал: 6 пати

Re: Дојде крајот

Post by Raphaella » 07 Oct 2011, 11:11

(cry1) Жалам што се наоѓаш во ваква ситуација. Пред се внимавај на себе и на бебето. Знам дека е тешко да не се нервираш, но обиди се да не размислуваш за се што се случува. Заради бебето.
Од друга страна не избрзувај, а сепак биди претпазлива и внимателна. Биди силна и бори се за најдоброто за твоето бебе и за тебе. (a2)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Дојде крајот

Post by Marina » 07 Oct 2011, 11:47

bebenca mnogu mi e zal niz se sto pominuvas,pogotovo vo poslednite nekolku nedeli od bremenosta. od celata prikazna mozam da zaklucam deka tipot e neizzivean i te obvinuva tebe (a indirektno i bebeto) ,ne moze da se nosi so odgovornosta sto doagja so edno bebe i spored toa mislam deka ke ti bide poarno bez nego.a toa za ludnica,na naski kazano moze da ti se fati,taka se odzimalo dete od majka,nema greshka. sleden pat koga ke se raspravate snimaj go razgovorot (na mobilen ili slicno) , cuvaj poraki ili mailovi ako ti se zakanuva,pa ti mozes posle tie materijali da gi dades na advokat ili vo najmala raka da mu kazes deka imas dokazi i da se povlece.veruvaj mi,od iskustvo ti kazuvam,ako imas crno na belo si vo prednost.a za deteto ke bide uste poloso ako zivee so roditeli sto celo vreme se karaat,taka da soberi sila,so tek na vreme ke se sredi se i ke si zivees miren zivot so deteto.ti posakuvam mnogu srekja ,imaj lesen poragjaj i pisuvaj ni kako si koga ke mozes (a2)

Volsebnicka
Нов член
Нов член
Мислења: 6
Придружен: 22 Jul 2011, 19:07

Re: Дојде крајот

Post by Volsebnicka » 11 Oct 2011, 17:41

Еве што би направила да сум на твое место:
-Би мислела само на бебето и на ништо и никого повеќе,еден ден ќе ти биде благодарно.
-Одма барање за развод,со оглед на случувањата без средби за мирење,бидејќи е човек кој не заслужува жена и НИКОГАШ ДА ИМА ДЕТЕ.
-Што можам преку парница по сите основи се би му земала,предмети и пари.
-Да се откаже од детето,зошто ако ти плаќа бедна вообичаена алиментација, истиот тој ,,човек,, ќе има право да го гледа детето.
-Јас не ми дозволила и се би направила да нема контакт со детето.Еден ден дете ќе ја знае вистината.Подобро да нема родител отколку да живее со трауми и стрес,зошто ќе го обележи неговиот живот зошто навиките од родителите воглавно се пренесуваат.

Можеби сум пре строга но НИЕДНО дете не заслужува да пати поради некој свој родител.
Една поговорка е секогаш точна:,,Волкот го менува крзното,но наравот му останува ист,,.

Bela
Домашен член
Домашен член
Мислења: 612
Придружен: 22 Sep 2011, 20:26
Му се допанале: 18 пати
Им се допаднал: 33 пати

Re: Дојде крајот

Post by Bela » 11 Oct 2011, 19:32

Moj sovet ti e vednas da se razvedes. Znam deka ti e tesko samo ti si znaes kako ti e, nie samo mozeme tuka da te utesime malku. Misli si samo na bebenceto i na nisto drugo. Toj ne zasluzuva ni imeto da mu go spomnes. Mu dal gospod familija, prekrasna sopruga, bebe koe e na pat, bebe za koe mnogu od nas kopneat da go dobijat, a toj ne znae da go ceni toa (ner). Ne mozam da poveruvam kolku moze covek da bidi glup i da rasipe se....Ne zasluzuva da bidi roditel, toa e epten ocigledno. Samo hrabro i se ke se sredi, so podrska na tvoite ke izlezes od toj haos.

bebence23
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 04 Oct 2011, 21:38

Re: Дојде крајот

Post by bebence23 » 15 Oct 2011, 22:58

Keajot nas na mene i moeto bebence e bez kraj (b4) ....Pocnavme da se slusame so mojot soprug nekolku dena onaka dobro primerno i od negova strana e sve do nekade dobro....Sakase da seta da uziva eve go dobiva toa sega duri ke se javi da prasa kako e bebeto ...po nekogas da se najde da kaze ve sakam,ve baknuvam ...podnesov baranje za razvod mi rece da ne go pustam i go prasuvam do kade sme sto ke pravime ,samo ke reci nemozam uste da ti kazam ali toa sto trebase da go kazam go kazav mozebi nema izjavyvanje ljubov ali pak onaa ke mu se ispusti dali vo moment na alxoxol ili bilo kako ke kaze trezen sto mislam samo togas imam sega hrabrost da ti kazam ...neznam navistina sto da pravam samo poveke mi se zbrkuva glavata (t3) (unsure)

Одговори

Return to “Брак”