Дојде крајот

Moderator: Модератори

detelina
Член
Член
Мислења: 239
Придружен: 03 Dec 2010, 02:09
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 11 пати

Re: Дојде крајот

Post by detelina » 15 Oct 2011, 23:20

bebence23 treba da si postavis premnogu prasanja i da si dades sama odgovori. (ner) (ner) (ner 1.dali go sakas?2.kakva e tvojata idnina so nego?3.dali vredi da se zrtvuvas samo poradi tvoeto bebe da ima dvajca roditeli?4.dali on ke se smeni so doaganjeto na noviot clen?teski prasanja,a uste poteski odgovori.moras dobro da razmislis i da preseces vaka samo se izmacuvas.moja drugarka se naogase vo slicna situacija samo sto kaj nejze problemite nastanaa so poroduvanjeto.se razdelija na izvesen period no podocna taa se vrati samo poradi deteto.dojde na svet uste edno dete,covekot se promeni no toa kratko traese.problrmite sami si doagaa i toa uste polosi od prviot pat.sega se vrati pak kaj nejzinite koi i se celosna podrska i dade baranje za razvod.dojde do zaklucok deka covekot momentalno se promenil i samo sebe se zalazuval a karakterot ne mozel da go prikrie koj sepak izlegol na povrsina.mila ke moras ubavo da razmislis dali vredi da mu dades sansa,no spak odgovorite ke moras da gi doneses sama.mnogu, mnogu (l2) (l2) (l2) i pozdrav

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Дојде крајот

Post by Trena » 17 Oct 2011, 02:09

Драга бебенце 23,
Незнам колку сум компетентна да ти давам совети , но доколку она што ќе го напишам ти биде од некоја корист , ќе бидам многу среќна.
И самат асум дете на разведени родители , а имам и доста разводи во непосредна околина , п аможам да ти кажам дека секој раскин - развод е еден чекор напред , назад два!
Никоја врска , ни брак , не се завршила за еден ден или за еден месец. Обично , а ова ти го кажувам и од професионално искуство како правник , разводот е процес копј трае со месеци , а некогаш и со години.
Најбитното во се е да останеш со поладна глава и со разумнио емоции.
Не е лесно , но доколку силно се трудиш и бидеш екстремно храбра , на крајот ќе бидеш задоволна ос себе си, иако ич не е лесно.
Прочитав што е твојата приказна и само би се прашала едно : Дали вреди да се премислуваш за човек , кој иако е татко на твоето дете , сепак ве има оставено тогаш кога ви било најтешко ?
Исто така би сакала да се запрашаш : Дали е љубов на некој да му кажеш -„ Незнам што да ти кажам! Незнам дали ќе бидеме заедно!“
Прости ми , но дали тоа тој се мисли дали да биде со жената што ја сака и со детето кое го створил и кое цел живот ќе има потреба од него. Жал ми е , ама таков човек не ве заслужува ,а особено ( ова го кажувам од местото на дете на разведени родители ) како ќе се чувствува детето и кои чувства ќе ги иам спрема татко то кој се мисли дали да биде со него.....
Не, не, не ....таткото треба да поминува „ мора и планини“ за да биде со своето дете и со неговата мајка. Не е важно на крајот кој е односот на таткото и мајката меѓусебно, битно е што помалку да осети детето. Вашето дете е се уште бебе , но ќе дојде моментот кога еден ден ќе те праша : Е добро татко ми не сакаше да биде со нас ,а ти сепак остана со него ?!?!?!.
Секој брак во почетокот преживува кризи , но доколку е присутно дете , тогаш треба дебело да се размисли. Сепак , секогаш е подобро сам , отколку во лош брак.
Поздрав и тебе и на твоето бебе , ви посакувам многу среќа (love5)

babygirl
Нов член
Нов член
Мислења: 35
Придружен: 08 Sep 2011, 15:18

Re: Дојде крајот

Post by babygirl » 17 Oct 2011, 22:40

Бебенце, според мојава возраст, мојот совет не би ти користел. Да се работи за врска, без бременост секако, би раскинала во секој случај. Но, да се ставам на твое место навистина сета би била збунета, можеби би простила. Едноставно, млада сум за да ти дадам компетентен совет... Но, прочитав се‘, и би сакала да знам што си направила. Ти посакувам се’ најдобро, биди силна. (a2)

bebence23
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 04 Oct 2011, 21:38

Re: Дојде крајот

Post by bebence23 » 17 Oct 2011, 23:19

Nisto novo samo den poloso den arno ,kako da ima 13 godini , vcera zborea duri i mojte so nego na niv ke i kaze deka jas sum barala da se smirime sto ne mi e sram da kazam da probav da go vratam za moeto dete da ne ima takov zivot ...deka toa e dete koe najmnogu ke strada od site.Pa sega ne razmislyval da se smiri so mene duri bebeto koga ke se rodilo duri togas ke kazal sto planiral i kako planiral...veke sum umornaa nemam sila zosto neznam sto voopsto planira covekot se iznamaciv za ovoj mesec u krajnost i silata ja potrosiv za vakvi gluposti. (unsure) Na nekoj drugari velel sakal da se smirime na mene edno neznam navistina veke sum umorna od sve. (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner)

happy cumulus
Домашен член
Домашен член
Мислења: 759
Придружен: 13 Oct 2011, 04:57
Му се допанале: 83 пати
Им се допаднал: 169 пати

Re: Дојде крајот

Post by happy cumulus » 18 Oct 2011, 00:34

Bebence,

Jas sovet nema da ti dadam, zasto ne sum sigurna sto bi pravela jas da sum vo tvoja kozja. Samo sakam da ti kazam deka cuvstvuvam za tebe i se nadevam deka kolku crno i da izgledaat rabotite, ke se sredi vo polza na nevinoto bebence koe naskoro ke pristigne vo vasite zivoti. A nekogas, iako ne izgleda taka, rabotite se podreduvaat vo nasa korist. Taka i jas ke se molam se da se podredi vo korist na tebe i bebeto. Za dobar zivot ne e potrebna samo familija, tuku e potrebna familija vo koja ima harmonija i razbiranje, bez razlika dali familijata ima 2 clena, 3, 5 ili 10.
Gushka i se nadevam deka naskoro ke se cuvstvuvas podobro. Samo si misli na tvoeto malecko koe naskoro ke go imas vo pregratka.

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Дојде крајот

Post by Marina » 18 Oct 2011, 01:08

koga ke se rodilo bebeto da ti kaze sto planira?!?!treba da proveri vo planerot dali mu odgovara da stane tatko?treba nesto da mu se desi da go tresne od zemja i da se svesti malce,da sfati deka da stanes tatko ne e teshko,da bides tatko e teshkoto. pa toj uste od sega vaka ako se postavuva kako ke bide ako se smirite,pa ke se porodis,so bebenceto dur se naviknete,treba trpenie i istrajnost,ne e toa tuku taka,da pravi kako ke mu tekne.a i koj ti garantira deka ako se smirite pa deka nema da te ostavi za nekolku godini,koga ke bide potporasnato?do togas moze i uste edno detence ke imate,togas uste poteshko bi bilo.mozam samo da zamislam kako ti e,ama na tvoe mesto bi se razdelila vednas,ke se razveduvas koga ke imas povekje vreme,sega imas nesto povazno od nekogite kaprici i ispadi.a mislam deka i on se ima naviknato da go 'tintras' i zatoa ti pravi taka.zazemi eden stav i drzi se kon istitot,neka vidi deka si jaka i deka ne moze da te zeza kako ke mu tekne.happycumulus ima pravo,rabotite ke se podredat koga-togash,iako sega ti izgleda deka se e propadnato ne ja gubi verata vo Boga,se se slucuva so nekoja pricina.i probaj ako mozes da ne se nerviras mnogu,te ocekuva najubavoto nesto na svetot i za brzo vreme ke bides ispolneta so ljubov kon tvoeto bebence ,koja ke ti ja dade celata energija na svetot za da se spravis so sekoj problem.te gushkam i mislam i pisuvaj ni kako se odvivaat rabotite,tuka imas podrska (a2)

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Дојде крајот

Post by Marina » 18 Oct 2011, 01:11

i uste nesto sakam da dodadam,sega si pri kraj na bremenost,hormonite seuste ti poluduvaat,mislam deka kratko posle poragjajot ke razmisluvas so poladna glava sprema nego,barem kaj mene taka bese za nekoi raboti za koi se karavme so mm,sega ne se zamaram (thumbup)

bebence23
Нов член
Нов член
Мислења: 12
Придружен: 04 Oct 2011, 21:38

Re: Дојде крајот

Post by bebence23 » 18 Oct 2011, 09:24

Vi blagodaram na site koj mi dadovte po nekoj prekrasen korisen sovet ...me podrzuvate kako sto me podrzuva moeto semejstvo ,prijatelite i site ljuge koj me znaat zapravo koja sum,kakva sum..a nemu taka mu odgovara pa moze se da se ponasa ...Navistina nemozam da go razberam i bidejki znam kolku se sakavme u pocetok ,a sega sme kako stranci a uste poveke me boli sto me ostavi vo vreme koga najmnogu mu treba za pomalce od mesec ke pristigne nasiot sin a jas ni malce ne sum srekna :/ dodeka toj uziva mene sekoja vecer sekoj den mi e vo solzi i antibiotici da ostanam prisvesna navistina sum izguben slucaj sve padna vo voda (drool) (ner) (ner) (ner) (ner) (ner)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Дојде крајот

Post by Debora » 18 Oct 2011, 10:31

Бебенце23 се лажеш ако мислиш дека он е посреќен, тој е еден мизерен човек, верувај ми. Човек што се откажал од семејството заради такви причини - во никој случај не може да ужива во животот.
Уште малку ќе го држиш синчето во раце (love5) , е тогаш ќе ни пишеш пак и ќе кажеш кој е среќниот во целата оваа ситуација - он или ти.
Во стомакот ти е највредното нешто што може да се има, мисли на него и на убавите работи во твојот живот. Во оваа ситуација ти си далеку посреќна од него - ова го кажувам со 100% увереност.

Milly
Редовен член
Редовен член
Мислења: 302
Придружен: 10 Feb 2011, 20:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Дојде крајот

Post by Milly » 18 Oct 2011, 11:03

Се согласувам со Дебора, ти ја имаш сета среќа на светот во твоето стомаче, а тој не може ниту да го увиди тоа. Ти само биди силна, ете сето семејство и пријателите те поддржуваат, а и ние твоите пријателки од форумов сме тука за тебе, а тој наскоро ќе нема никој, сите ќе увидат каков е тој човек штом се решил да ја остави својата сопруга која носи негово дете.
Бог нека ти даде трпение, а ние сме тука за да те поддржиме (a2)

Одговори

Return to “Брак”