Средства за чистење

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11005
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5789 пати
Им се допаднал: 3548 пати

Re: Средства за чистење

Post by Debora » 01 Oct 2013, 14:55

Имам читано да ставиш впивателна хартија и со пегла (не мн жешка) да поминеш преку неа, треба да го извади восокот. Не сум имала прилика да пробам.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Средства за чистење

Post by Happy^_^ » 01 Oct 2013, 15:08

Пробај така, како што вика Деборка јас така вадам сакази (мастики) од алишта (smile)

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Средства за чистење

Post by merlin » 01 Oct 2013, 15:33

(ner) (ner) треба да носам пегла на работа (ner) кај беља си фатив, утре ќе пробам со нож нежно да исчепкам (stomp) па ако не биде и пегла ќе земам (scratch)

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Средства за чистење

Post by Happy^_^ » 01 Oct 2013, 16:00

Восокот може да се исчисти така што врз него ќе ставите хартија за готвење и ќе ја поминете со пегла. На овој начин флеката може да се исчисти и од тепих или мебел.

А мраз имате таму??? Прочитав дека може и до мраз да се исчисти.

дамките од восок се отстрануваат со коцки мраз: секоја дамка притиснете ја со коцка мраз, а после тоа восокот отстранете го со тапата страна на ножот. На крај исчистениот дел пребришете го со некое средство за чистење или со обично масло.

Одговори

Return to “Чистење”