Бришење на прозорци

Moderator: Модератори

Одговори
Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Бришење на прозорци

Post by Happy^_^ » 22 Jul 2013, 15:38

Како новопечена домаќинка :ymblushing: ја отворам оваа тема со цел да споделите ваши искуства со мене.
Секогаш кога ќе решам сама да ги бришам прозорците, или ми останува бело, флеки, влакненца од крпа. (unsure)
Ќе ве замолам да ги пишете вашите искуства и се надевам ќе ми помогнете мене а и на сите новопечени домаќинки полесно да им оди оваа работа (smile)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3238
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1700 пати

Re: Бришење на прозорци

Post by kit-kat » 22 Jul 2013, 15:53

Ех во најпрактикуваното ме гибна.Ако нешто ме нервира тоа е кога ќе си ги видам прозорите валкани или така со влакненца и бели дамки.
Како старопечена домаќинка веќе 9 години имам испробано се.
Но најефикасно од се ми се покажало обична жешка вода,со магична крпа,но водата почесто да се менува.
Прво практикувам одвнатре,а надворешниот дел обично го бришам последен,бидејки е валкан,па понекогаш сака и два пати пребришување.
И во последно време ставам по 2-3 капки средство калгонит сјај кој го користам во машината за садови.Му дава сјај и на прозорите.
Па кажувај како е ако пробаш.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Бришење на прозорци

Post by Радост » 22 Jul 2013, 16:02

Јас имам магична крпа од Ројал, од свекрва ми уште пред 2-3 години. Ја користам само за прозори/стакло и навистина немам мака. Со било кое средство за стакло ги чистам, потоа поминувам уште еднаш ако останала некоја линија и секогаш се супер.
Ова не е реклама, само си го кажав спасот. :)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11005
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5789 пати
Им се допаднал: 3548 пати

Re: Бришење на прозорци

Post by Debora » 22 Jul 2013, 16:07

Кит кет каква магична крпа користиш? Јас порано работев во близина на една месарница и месарката ги чистеше излозите само со магична крпа (замислете колку мрсни се правеа, оти месото го обесуваа таму) . (w1)
Инаку јас ги чистам со хемикалии и хартиени ролни за кујна (за да нема влакненца од крпата), ама тоа треба да се смени. Не препорачувам хемикалии. (tumbdown)
Радост пишала во меѓувреме, па не е реклама Радост - туку практичен совет, значи Royal. Изгледа и месарката користеше таква (confus) , ама само со вода. (w1)

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1926 пати

Re: Бришење на прозорци

Post by Радост » 22 Jul 2013, 17:03

И само со вода го има истиот ефект, но немаат толку сјај. Навистина е раат работа. (thumbup)

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3238
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1700 пати

Re: Бришење на прозорци

Post by kit-kat » 22 Jul 2013, 21:47

Да Дебора од Ројал ми се крпите.Искрено не паметам од кога ги имам.Алал пари,сигурно едно 9-10год.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Бришење на прозорци

Post by Happy^_^ » 23 Jul 2013, 21:47

Е уште да ми кажете од кај да ја купам крпата и цена? хихихи па ќе кажам вие ќе ме направите домаќинка мене :) жените што ни чистат не ми се бендисува како ги бришат прозорците па ќе се обидам јас :)

Одговори

Return to “Чистење”