Природни средства за чистење

Moderator: Модератори

Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Природни средства за чистење

Post by Winit » 22 Jul 2013, 16:41

Duri sega gi gledam prasanjava.
probav samo rabotnata masa vo kujna da ja iscistam so ocet i hidrogen, demek dokazano ubiva e.coli i bese super. Samo isprskav, ostaviv 5 min i prebrisav so cista mokra krpa. Ne bese loso.
Vikaat so ova moze i kupatilo, lavabo, solja za dezinfekcija. A istoto ova go imase i na Dr. Oz. I bas i toj potvrdi deka se unistauva e.coli.
A za podovi i kada toa pogore sto sum go pisala ne sum probala uste (sad1)
Ama sum na "niet" odamna da probam (smile)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11019
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5793 пати
Им се допаднал: 3548 пати

Re: Природни средства за чистење

Post by Debora » 22 Jul 2013, 21:39

Баш интересно ова за е. коли, а во кој сооднос се употребува оцет со хидроген?

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11019
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5793 пати
Им се допаднал: 3548 пати

Re: Природни средства за чистење

Post by Debora » 02 Aug 2013, 23:33

На Амазон има бесплатно Kindle издание на книгава The Green Home Cleaning Guide: Clean Your House the Easy and Natural Way in Less than 30 Minutes a Day (Clean Green Minimalism) [Kindle Edition]

Јас сега ја земав и уште не сум ја ѕирнала.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11019
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5793 пати
Им се допаднал: 3548 пати

Re: Природни средства за чистење

Post by Debora » 04 Aug 2013, 17:59


Winit
Член
Член
Мислења: 154
Придружен: 01 Feb 2012, 14:19
Му се допанале: 31 пати
Им се допаднал: 74 пати

Re: Природни средства за чистење

Post by Winit » 05 Aug 2013, 10:31

Debora, jas staviv vo dve posebni sisenca, vo edno hidrogen vo srugo ocet. Pa isprskav so dvete posebno znaci ne mi se mesani.
Inaku vo Sabotata cistevme doma, pa probav kupatiloto go cistev so soda bikarbona i maslo od eukaliptus, so sungerce i ispadna super. Posle uste ednas pominav so ocet i imase uste pogolem sjaj.
Za muvlata upotrebiv hidrogen i iscisti tokmu kako sredstvoto sto go imav za muvla, ako ne i podobro. Vednas izleze muvlata!
Za nekoi povrsini vo kupatiloto i na onie mesta kade se fakame mnogu cesto napraviv smesa od: edna solja voda, edna sholja ocet i malku sjaj za sadovi ili tecen sapun i 10tina kapki maslo od eukaliptus. Pominav niz site povrsini i mnogu ubavo zamirisa.
Sega uste ovaa nedela planiram da ja pustam masinata prazna na 95 stepeni samo so soda, pa uste ednas samo so ocet. Otkako e kupena je nemam taka iscisteno (sad1) .

Kako i da e, vikendov bevme vredni t.e. moram da go pofalam soprugot bidejki jas prakticno mnogu malku rabotev, se si rabotese toj... (love5) , aj da ne bidam offtopic (smile)

Bea
Нов член
Нов член
Мислења: 30
Придружен: 14 Aug 2013, 08:11
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 15 пати

Re: Природни средства за чистење

Post by Bea » 02 Sep 2013, 17:57

Јас скоро две години наназад чистам на овој начин и сум презадоволна.
Debora за работната површина во кујната не е битен соодносот на оцет и хидроген - напрскувас прво оцет, потоа хидроген и се пребришува. Јас на овој начин ја дезинфицирам и даската од вц шољата, како и сунѓерчињата и четките за чистење.

За чистење на рерна не се комбинира содата со оцет бидејќи создава реакција и пени. За рерна доволно е да се посипе внатрешноста со сода и да се попрска со вода. Да отстои некое време и потоа многу лесно се отсрануваат нечистотиите.

Комбинацијата од сода и оцет е многу ефикасна за одзатнување на одводи. Прво се истура сода, па се додава млак оцет, откако ќе испени се плакне со вида.

Оцетот ми е благодет за отсранување на бигор од бокалот за вода (оној за зовривање), порано го чистев со оние кесичките за бигор од Кам, ама со оцетов ем поубаво се чисти, ем природно и без хемикалии.

Happy^_^
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2265
Придружен: 28 Mar 2013, 11:47
Му се допанале: 206 пати
Им се допаднал: 1170 пати

Re: Природни средства за чистење

Post by Happy^_^ » 01 Oct 2013, 14:33


Одговори

Return to “Чистење”