Чистење и одржување на домот

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11005
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5789 пати
Им се допаднал: 3547 пати

Re: Домашна помошничка-да или не?

Post by Debora » 10 Nov 2010, 13:40

Ќе ја разделам темава за градинки, убаво што се отвори нова. ;-)

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Домашна помошничка-да или не?

Post by Lady D » 10 Nov 2010, 13:49

Супер (a2)

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Домашна помошничка-да или не?

Post by Trena » 10 Nov 2010, 18:07

Vo princip velam DA,ama sekogas koga sum imala enormna potreba od pomos ne sum angazirala.
Ednostavno nemozam da zamislam da mi cisti drug.Majka mi koga ke mi iscisti se bunam i 300 mani i naodjam,a kamo li nekoj drug.
Mnogu sum detalista i rabotam temelno ,pa sekoe zabusavanje me vadi od takt.
Kaj mene vazi praviloto : Ako cistam se ke sveti ,ako ne ic ne fakam.

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11005
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5789 пати
Им се допаднал: 3547 пати

Re: Домашна помошничка-да или не?

Post by Debora » 18 Dec 2010, 12:30

Kjara и Ana успеавте ли да најдете помошнички од кои сте задоволни? Ова одамна мислам да прашам и се заборавам. :ymblushing:
Инаку јас не гледам ништо лошо во тоа ако некој финансиски може да си дозволи помошничка, да го направи тоа. Особено со денешното темпо на живот, по 10 часа на работа надвор од домот, дома обврски секако има, барем тоа време што би го потрошила во чистење може да го помине за да се одмори или да се посвети повеќе на децата.

Anabanana
Нов член
Нов член
Мислења: 44
Придружен: 30 Mar 2011, 14:12
Им се допаднал: 2 пати

Re: Домашна помошничка-да или не?

Post by Anabanana » 31 Mar 2011, 16:13

Trena wrote:Vo princip velam DA,ama sekogas koga sum imala enormna potreba od pomos ne sum angazirala.
Mnogu sum detalista i rabotam temelno ,pa sekoe zabusavanje me vadi od takt.
Kaj mene vazi praviloto : Ako cistam se ke sveti ,ako ne ic ne fakam.

Ставам потпис на ова. Мој тип.

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Чистење и одржување на домот

Post by Marina » 07 Apr 2011, 13:31

ako nekogas rabotam 8 saati na den i ako nemam vreme bi angazirala nekoj da mi pomogne. i jas koga studirav tuka bev kaj edna familija, peglav ednas nedelno (edna od domasni obvrski sto ja obozavam),em ne mi bese tesko,em dobri pari se zemaat,a i lugjeto bea mn fini,tuka e toa najnormalno,kaj nas se sramat lugjeto toa da go rabotat. a za dadilka,rabotev godina dena kako aupair i postojano bev so decata,i si vikav kako se odlucile lugjevo da zemat nekoja devojka so ne ja znaat i da im se grizi za decata,na internet gi najdov,nemaa nikakva garancija deka sum ok,deka sum zdrava,ne mi pobaraa lekarsko,nisto nisto,se na doverba. i toa bese super iskustvo,ama ima mnogu lugje sto im se pagjaat nedoverlivi dadilki.vo sekoj slucaj,mislam deka gradinka e podobar izbor.i ponekogas babysitter ,ako izleguvame navecer, gi nemam tuka mama,tato ili teta da go cuvaat deteto (unsure)

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Чистење и одржување на домот

Post by mihaela » 03 May 2011, 15:42

Јас сама се грижам за хигиената во домот,но кога би имала финансиски можности би платила и жена,зошто да не.Два пати во месецот генерално чистење,додека некој друг ми чисти и средува јас слободно уживам во играњето со син ми.Жената што ќе ја платиш за чистење може и подобро да исчисти од нас самите.Затоа што таа ќе има само една обврска а тоа е да исчисти,а ние секој ден освен чистењето имаме уште еден куп други обврски:готвење,перење,пеглање и сл.Самата грижа за бебе и воопшто за мало дете кое сеуште неможе само да обавува некои основни работи,ни го окупира целиот ден и кога ќе се додадат готвењето,перењето,чистењето (scared) (scared) (hair) (hair) навистина е претешко да се излезе на крај

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Чистење и одржување на домот

Post by JasminaJN » 23 May 2011, 16:40

Имав едно време жена ми доаѓаше 2пати месечно за чистење по 1000 ден. И по нејзината посета све ми светеше.Неколку години ми доаѓаше, но почна да станува многу површна пошто земаше секој ден по 2 пати дневно работа зема некој кредит. После неколку забелешки ја баталив.Е после кога требаше да барам нова не стресе криза и сега сама, кога имам време и секако детето да не ми е дома
Поздравче

Zalubena zena
Нов член
Нов член
Мислења: 15
Придружен: 03 Dec 2010, 13:29

Re: Чистење и одржување на домот

Post by Zalubena zena » 12 Sep 2011, 21:54

Имам жена што ми доаѓа дома два пати во неделата и ми пегла, комшивка ми е самохрана мајка е и се нагодуваме. За чистење си чистам сама, не сакам некоја жена да ми се вртка низ собите а НИКАКО во спална да ми влегува.

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Чистење и одржување на домот

Post by ivana28 » 19 Dec 2011, 10:41

Никогаш не сум сакала да доаѓа жена и да ми чепка и да ми шета по дома.Сама си ги распоредувам работите и си чистам .Како жена сама што ќе си го светне домот никој друг неможе.Тоа е бар мое мислење. (smile)

Одговори

Return to “Чистење”