Чистење и одржување на домот

Moderator: Модератори

Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Чистење и одржување на домот

Post by Kjara » 15 Apr 2010, 17:20

Дали сами се грижите за хигиената на домот или пак ви доага жена или слично? Јас најмногу мразам да чистам (rolll) па сега си барам некоја поволна понуда :grin: Се јавив во една агенција ама некако скапо ми беше, 1200 денари за стан од 50 м2 со нивни крпи и средства за чистење (confus)

Annabel
Редовен член
Редовен член
Мислења: 490
Придружен: 09 Nov 2009, 21:21
Им се допаднал: 13 пати

Re: Чистење и одржување на домот

Post by Annabel » 15 Apr 2010, 18:41

Јас порано имав жена, за 700 денари ми чистеше (ама не користеше Доместос и слични средства) и ми пеглаше. Ја викав два пати месечно, ама после почна да ми забушава, а и нас не погоди некоја криза па ја откажав.

Штом ќе бидам во можност повторно би ангажирала жена, ич не му ја мислам.

Kjara
Модератор
Модератор
Мислења: 439
Придружен: 11 Nov 2009, 17:48
Им се допаднал: 6 пати

Re: Чистење и одржување на домот

Post by Kjara » 15 Apr 2010, 19:39

700 денари е навистина прифатливо , посебно и што пеглала :grin: и јас сакам да најдам жена ама ниедна не ми се погодува (rolll)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Домашна помошничка-да или не?

Post by Peperutka » 02 Nov 2010, 15:37

Ајде домаќинки!!! (thumbsup)

Ana
Домашен член
Домашен член
Мислења: 624
Придружен: 20 Nov 2009, 11:24
Му се допанале: 1 time
Им се допаднал: 11 пати

Re: Домашна помошничка-да или не?

Post by Ana » 02 Nov 2010, 15:52

DA ! (smile)
ajde so preporaki :)
baram zena za barem 2 pati nedelno po nekolku saati... po moznost da e od karpos 4

so ogled na toa deka znam "kolku me biva" go cenat ttugiot trud def

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Домашна помошничка-да или не?

Post by Lady D » 02 Nov 2010, 16:53

Абе не е исто како сама кога ќе си исчистиш :) Но, денес со ваквите работни места, кога многу ретко се вртиме дома,и се’ помалку време имаме...зошто да не?

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Домашна помошничка-да или не?

Post by Petra » 09 Nov 2010, 17:21

Дефинитивно ДА!
Сега баш и не сум во можност да имам домашна помошничка Јас би викала и дури и да немам вистинска потреба, само ако сум финансиски во можност да можам да одвојам и за нејзе плата.
Јас сум била домашан помошничка. После разводот живеев сама под кирија. Работев во пекара и платата не ми беше доволна за да можам да ги задоволам сите потреби. Па напладне не секој ден работев како домашна помошничка прво во две фамилии, а после само во една. Мене парите што ги заработував таму многу ми значеа. Најмногу кога ќе дојдев на нула и ете ќе ме повикаа. Затоа мислам дека луѓето кои работат како домашни помошници се во голема потреба од тие пари.
А можеби од некои не се задоволни во чистењето, но не мора да значи. Од мене беа задоволни, слушнав дека се фалеле од мене. (smile)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Домашна помошничка-да или не?

Post by Ana.I » 09 Nov 2010, 18:34

da imam finansii se razbira deka DA.Vo mojot slucaj pogolemiot del od domasnite raboti si gi vrsam sama,sega posto sum bremena i maz mi pocna po maku da pomaga.Koga bi mozela da si dozvolam barem ednas vo nedelata,da si platam zena za pobrzo da se iscisti po doma i da ne bide se na moj teret bi bila presrekana

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Домашна помошничка-да или не?

Post by Peperutka » 09 Nov 2010, 19:42

Дефинитивно НЕ!Немам никаква доверба во тие домашни помошнички или млади мајки што викаат дадилки!Туѓ човек да ми се мота дома нема шанси,сама ќе си исчистам и средам а парите што би и ги дала нејзе,ќе ги искористам за многу поубави работи!Немојте да се лутите,ова си е мое мислење!

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Домашна помошничка-да или не?

Post by Lady D » 09 Nov 2010, 23:51

Во право си Пеперутка, и јас така велам, по друго е кога ќе си исчистиш ти, кога ќе фатиш со твоја рака. Но сепак, понекогаш навистина немаме време за самите себе а не за домот :( Во денешно време со такви обврски и работни места за жал е така. Затоа кога ќе почувствувам таква потреба ич не му ја мислам, би барала помошничка. А за дадилки не знам... сметам дека градинка би било подобар избор.

Одговори

Return to “Чистење”