Педантност

Moderator: Модератори

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Педантност

Post by Marina » 31 Mar 2011, 18:06

sakam da mi e sredeno,se vodam po mototo 'kako ti e vo sobata-taka ti e vo glavata';) i da bidam iskrena ,tuka so mm imam povekje preglednost otkolku koga ziveev doma,bidejki imam sestra-tornado, i sekogas rasturase,se mi gubese,ona pravi lom,ja po nea sreduvam,site ne nervirase so toa,ama takva si e..a tuka znam,kaj ke si ostavam tamu ke si najdam,nikoj ne mi se mesa,mm e isto ureden,toa ne ni e problem (thumbup)

Matea27
Домашен член
Домашен член
Мислења: 867
Придружен: 02 Feb 2011, 11:15
Му се допанале: 151 пати
Им се допаднал: 47 пати

Re: Педантност

Post by Matea27 » 31 Mar 2011, 21:33

Многу време трошам на чистење и секогаш сакам се да ми е под конец,и со мм секогаш се караме за тоа...тој си е навикнат како мајка му....ми вика ако е се средено неможам да си ги најдам работите,а јас се сакам да ми е на место,таква бев и дома така сум и тука....секогаш да ми е чистоооо.... dance dance dance

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Педантност

Post by Peperutka » 01 Apr 2011, 11:48

Читајќи ги постовите и јас се пронаоѓам во нив,и јас сум многу педантна во се (smile) се сакам да ми е под конец,без разлика дали станува збор за облека во плакарот,козметика,пари во новчаникот (laugh1) И јас за чистење трошам многу време,правосмукалка пуштам секој втор ден,прашина исто редовно бришам,постелнината ја перам многу често(се водам со тоа дека таму каде што спијам мора да ми е прфектно чисто).Неможам да живеам во неред а и не ги поднесувам луѓето што се такви (confus)

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Педантност

Post by ivana28 » 19 Dec 2011, 10:35

Сакам да е чисто и средено ама сега знам да оставам алишта низ собата,и пошто неможам да чистам и чекам на други,се нервирам ,а инаку еднаш неделно си чистев и убаво ми беше (smile)

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Педантност

Post by Mamino_srce » 18 Apr 2012, 22:56

Додека немав бебе, претерував со моето чистење, е а сега е поинаку и да сакам не можам. А и не сакам. Сакам насекаде да ги гледам расфрланите играчки на моето чедо. (rolll)

Happy_Mommy
Домашен член
Домашен член
Мислења: 630
Придружен: 17 May 2011, 21:34
Location: USA
Му се допанале: 5 пати
Им се допаднал: 42 пати

Re: Педантност

Post by Happy_Mommy » 19 Apr 2012, 15:39

Marina wrote:sakam da mi e sredeno,se vodam po mototo 'kako ti e vo sobata-taka ti e vo glavata';) i da bidam iskrena ,tuka so mm imam povekje preglednost otkolku koga ziveev doma,bidejki imam sestra-tornado, i sekogas rasturase,se mi gubese,ona pravi lom,ja po nea sreduvam,site ne nervirase so toa,ama takva si e..a tuka znam,kaj ke si ostavam tamu ke si najdam,nikoj ne mi se mesa,mm e isto ureden,toa ne ni e problem (thumbup)
ИСТО ДО ЗБОР ЗА СЕСТРАТА (thumbsup)
Понекогаш немам време за чистење па кога ми заспие бебуш пред легнување подзачистам така површно, на око да е средено (laugh1) а викендот си исчистам цел спрат, исперам се да ми мириса на свежо, прозор и зимно и незимно време на спалната секогаш е отворен и кога си легнам многи поубаво се осеќам, ако знам дека нема ни прашинка дома. За разлика од мм не сум јас некоја боолна педантерија ама се трудам секогаш да е чистичко посебно во оваа соба каде бебуш поминува повеќе време.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Педантност

Post by Nadja » 14 Nov 2012, 15:04

Кај мене дома во последно време е расфрлано. Малиот цело време ги фрла играчките и ми се смачи да ги собирам. Инаку, сакам да ми е чисто по дома, ама од малиот тоа не е можно.

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Педантност

Post by ani4ka » 14 Nov 2012, 15:21

jas sum pedanterija nevidena...znae nekogas da ostane taka rasfrlano no mnogu retko...a ona sto go zborite za sestrite-e takva bev jas doma :D ama sega se se smeni dali deka mi e novo se, dali deka na mene se ceka..nz koja e pricinata no smetam deka preteruvam so cistenje..duri na sala moite koga ke me pobaraat na tel i me pokanat kaj niv, ako gi odbijam mi velat-pak cistis :D:D

Одговори

Return to “Чистење”