Прашина

Moderator: Модератори

Одговори
Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2598
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 935 пати
Им се допаднал: 613 пати

Прашина

Post by Peperutka » 19 Dec 2010, 16:03

Како се справувате со неа?
Колку често ја бришете и со каква крпа?

Alexa
Член
Член
Мислења: 152
Придружен: 17 Oct 2010, 13:06

Re: Прашина

Post by Alexa » 21 Dec 2010, 12:03

Јас ја бришам на 2-3 дена... Зависи на каква подлога е. На комодата многу се познава, но на полиците помалку се познава, па и поретко ја бришам (rolll) Инаку употребувам крпа за прашина од Виледа.

А еве некои совети за помалку да се таложи прашина:
http://www.sezadomot.com.mk/sov-nov04.10-171a.htm

Petra
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2039
Придружен: 17 Nov 2009, 20:50
Location: God's Kingdom
Му се допанале: 1044 пати
Им се допаднал: 729 пати

Re: Прашина

Post by Petra » 23 Dec 2010, 16:19

Не бришам секој ден, зависи као има потреба и со обична крпа. (smile)

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Прашина

Post by Ana.I » 28 Dec 2010, 11:07

Jas na krpata obavezno prskam sredstvo za staklo,bidejki od nego ne ostanuvaat nikakvi tragi i ubavo se lepi prasinata

Lady D
Домашен член
Домашен член
Мислења: 854
Придружен: 01 Oct 2010, 17:24
Му се допанале: 7 пати
Им се допаднал: 17 пати

Re: Прашина

Post by Lady D » 28 Dec 2010, 15:14

И јас прскам Ане, средство за стакло, и на крпата и на површината што ја бришам. Исто така, и во вангла со вода прскам средство, и бришам со магична крпа. Често бришам прашина, ме нервира многу (hair)

Marija
Нов член
Нов член
Мислења: 40
Придружен: 24 Oct 2010, 10:00

Re: Прашина

Post by Marija » 28 Dec 2010, 20:35

Jas otkako ostanav tridna poretko :ymblushing: brisam porano na 2 dena inaku brisam so politura za drvo so krpa od rojal.

mihaela
Член
Член
Мислења: 115
Придружен: 17 Nov 2009, 15:57
Им се допаднал: 4 пати

Re: Прашина

Post by mihaela » 03 May 2011, 15:53

Секој ден со прашко,а на неколку дена со крпа обична со политура или средство за стакло

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2598
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 935 пати
Им се допаднал: 613 пати

Re: Прашина

Post by Peperutka » 03 May 2011, 16:06

Пред некој ден купив средство во вид на спреј за бришење прашина Pronto и сум многу задоволна (thumbup) За сите површини е а може и да се користи за бришење на тастатура,јас прскам на крпата со која бришам,ептен убаво мириса.Ви го препорачувам!
Инаку многу ме нервира прашината,двапати во неделата обавезно ја бришам,спалната соба и комодата во дневната ни се нови па ми е ептен мерак!

ivana28
Член
Член
Мислења: 200
Придружен: 30 Nov 2011, 15:46
Им се допаднал: 1 time

Re: Прашина

Post by ivana28 » 19 Dec 2011, 10:54

Еднаш неделно со онаа магична крпа што ја викаат (smile) само телевизорот почесто зашто многу прашина се лепи на него и страшно се познава.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Прашина

Post by Nadja » 14 Nov 2012, 15:10

Јас секој ден бришам прашина, околу делот каде што е телевизорот. Морам така затоа што комодата ни е црна и кога има прашина многу се познава. И прашината од телевизорот ја бришам секој ден. Горните делови од комодата ги бришам еднаш неделно.

Одговори

Return to “Чистење”