Чистење на паркет

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Чистење на паркет

Post by Debora » 16 May 2011, 13:46

Ние имаме паркет, ама речиси целиот беше покриен со теписи или теписони, така да за чистење остануваше многу мала површина и немав мака со чистењето.
Е сега тоа ќе се смени, денес ќе ги тргнеме теписите, па давајте совети за чистење на паркет. Немам намера да лазам по подот на толкава површина. (scared)
Туку знаете ли некое добро средство кое се користи со џогер? (thumbsup) Како го чистите паркетот? Каков џогер користите? (ако воопшто користите џогер, имам една пријателка што го бришеше пакретот со обичен џогер и доместос, ама се упропасти целиот - не сакам тоа да го направам. )
Си викав да побарам од оние џогери на виледа, како памучна крпа што имаат и реси... (confus)
Ве молам за совет. (smile)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Чистење на паркет

Post by Peperutka » 16 May 2011, 14:51

Дебора побарај специјално средство за чистење на паркет по маркетиве (знам дека има специјално средство за ламинат) или пак каде знаеш дека има.Знам дека има и влажни марамчиња за паркет.Од џогерите добри се оние со реси,золва ми има паркет дома и го чисти баш со таков џогер.А твојата пријателка згрешила што го чистела паркетот со Доместос-тој е премногу јак!

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Чистење на паркет

Post by Marina » 16 May 2011, 15:09

ne mora da bide od onie so resi Debora,ja imam edno kako dolg stap ,dole na kraj se stava krpa;specijalna za toa,ic ne znam kako se vika (sad1) spored mene ne e tolku vazno sredsvoto,bilo koe sredstvo za parketi ke zavrsi rabota,samo pazi da ne upotrebuvas mnogu voda,epten malku voda treba.ja koga nemam sredstvo stavam 2-3 kapki sjaj vo malku zeska voda,pa ubavo si sjae parketot (thumbsup)

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Чистење на паркет

Post by JasminaJN » 25 Aug 2011, 16:25

Ах Дебора си барам одговор на прашањето кога гледам ми го нема и прашањето.Што средство ќе ми препорачате домакинки, јас сакам да го заменам користев Smac без растварање но требаше да се чека подолго време инаку ако газиш ти се лепат папучите (laugh1) и не ми се допаѓаше како мириса.Денес чистев со Ајакс универзал, црвеното но не ми се допадна исчисти ама све беше некако без сјај.
Ајде домакинки помош pls (help) (help) (help)
Убав ден (a2)

pepa
Нов член
Нов член
Мислења: 81
Придружен: 26 Oct 2010, 07:31

Re: Чистење на паркет

Post by pepa » 25 Aug 2011, 21:25

JasminaJN jas posleden pat go zemav mill politura za mebel i kosta samo 60 den ama sum bas zadovolna sto dava poseben sjaj na parhetot no vnimatelno za vreme na cistenje zosto moze da ima paganje (rolll) no otkako ce se zasusi e bez problem no sretstvoto e samo za mebel i drveni povrsini e e super (thumbup)

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Чистење на паркет

Post by JasminaJN » 26 Aug 2011, 10:39

Ќе го пробам Папа благодарам.
Ајде домакинки а други препораки?
Поздрав (kup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Чистење на паркет

Post by Debora » 26 Aug 2011, 11:22

Јас немам некоја препорака за сјај, оти купив едно средство за дезинфекција и чистам со него. Го купив оти мислев дека Кин кој знае колку ќе ми прави белји на паркетот (уште кога ја земав) и сега си го користам тоа. Кога го купував од аптека, продавачката ме погледна како да сум паднала од Марс, што купувам такво нешто за дома. :ymblushing: Инаку убаво си чисти, па и не го заматува паркетот, само не е за некој посебен сјај.

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Чистење на паркет

Post by JasminaJN » 26 Aug 2011, 11:40

Ths a како се вика Дебора? Се си запишувам па и ќе пробам. Мене ми е важно да чисти добро и да има некој сјај ама зошто да не пробам за во купатило и за плочките во кујна и влезен ходник?
П.С. Сега ми закочи во пишување на постот.
Убав ден

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Чистење на паркет

Post by Debora » 26 Aug 2011, 11:51

Dezintal се вика средството и се наоѓа во аптека. Ова е за подови, а имаше и за дезинфекција на садови, може треба да се нагласи дека ти треба за подови.

JasminaJN
Домашен член
Домашен член
Мислења: 627
Придружен: 09 May 2011, 15:18
Им се допаднал: 3 пати

Re: Чистење на паркет

Post by JasminaJN » 26 Aug 2011, 14:21

Благодарам го знам средството има и за раце исто.Ќе побарам
Поздрав

Одговори

Return to “Чистење”