Чистење на купатило

Moderator: Модератори

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2598
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 935 пати
Им се допаднал: 613 пати

Чистење на купатило

Post by Peperutka » 21 May 2011, 18:04

Знаеме дека купатилото секогаш треба да свети.Со кои средства го чистите купатилото?

Marina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 643
Придружен: 22 Mar 2011, 15:00
Location: Giessen,Germany
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 20 пати

Re: Чистење на купатило

Post by Marina » 21 May 2011, 18:32

lele bas deneska sakav da cistam,pa se predomisliv,i sea koga ja vidov temava imam griza na sovest,aj posle ke pocnam (smile)
cistenje na kupatilo mi odzema najvekje vreme bidejki e mn golemo,so kada,tush,dve labavoa,plakar i mora se da se iscisti.za wc-skolkata,kadata i tushot koristam kiselina i edno sredstvo za ostranuvanje na kamenec.za labavoata samo toa sredstvoto(markata ne mi e vazna,od sekoja do sega sum bila zadovolna). za ogledalata -sredstvo za brisenje na prozorci,a za ramkite na ogledalata,policite i plakarot edno mnogu mrsno sredstvo za poliranje na drveni povrsini(sum primerila deka ako cistam so nesto drugo pobrzo se fakja prasina).a za podot bilo sto,samo da mi mirisa ubavo,nekogas stavam i malce tecen sapun ili sjaj

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2598
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 935 пати
Им се допаднал: 613 пати

Re: Чистење на купатило

Post by Peperutka » 23 May 2011, 10:50

Марина колку си била ти домаќинка (a2) (a2)
Јас од средства за чистење за во купатило користам киселина,Јак за тоалет,за огледалото средство за стакло,за во ВЦ школката обавезно освежувач.

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 860 пати

Re: Чистење на купатило

Post by belomorka » 26 Sep 2012, 15:31

ајде малку и тука да напишам нешто.
Јас мака мачам со моето купатило, станот нов ама санитаријата катастрофа како да е стант од пред 10 години. До скоро користев полирапид и ке се испоугушам и пак не е како што сакам. Е сега си чистам со оцет, ке го оставам малку да постои и посел тоа сам опребришувам, немате поима колку добро се вади, ем ефтино ем природно, чешмите најдобро е да ги чистите со лимонтус. намокретеја чешмата истурете од кесичката лимонтус и со сунгерот пребришете Неверојатно нема ни капка бигор. А пред некој ден си купив за wc шоља од глосс едно средство за 46 денари мислам, екстра истурив во школката и по 5 минути само пројдов со четката, а претходно ни со полирапид не се чистеше, уствари јас во гостинското вц си истурам остатоци од зејтин кога ке пржам нешто и тоа нормално одма го чистам ама со тек на време од маснотиата се собира и да знете само со глосс одма го исчистив без триење.

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Чистење на купатило

Post by ani4ka » 26 Sep 2012, 19:27

bidejki mi e novo wc-to si koristam avaks antibakterisko sredstvo za wc i toa za sekade i za skolka i za tus kabina i za umivalnik i sum zadovolna odma mi svetka ama kako so si kazav i novo mi e wc-to..mi imat kazano kiselina da ne se koristi za tus kabina oti se odlepuva sillikonot i posle tece..za ogledaloto i mebelceto si koristam sredstvo za staklo i obavezno osvezuvac za vo soljata :) eve denes go cistev i sega sveti (rad)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Чистење на купатило

Post by Nadja » 14 Nov 2012, 14:56

Купатилото го чистам со солна киселина.

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 860 пати

Re: Чистење на купатило

Post by belomorka » 10 Jul 2013, 07:45

јас кадата ја чистам, со алкохолен оцет и со средство за садови, оставам да постои 10-тина минути и потоа неверојатно добро ссе чисти, чешмите ги чистат со лимонтур е тоа е чудо неведено како излегува бигорот.. а wc шољата со глосс за тоалет ептен чисти.

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Чистење на купатило

Post by Vesela » 12 Jul 2013, 16:34

ВЦ шољата со ДОМЕТОС или некој сличен на него, зависи кој сум го купила. Кадата, мијалникот, плочките ги чистам со АРФ ДЕО БАД ,МИСТЕР МУСКУЛО специјално средство за чистење купатило и отсртранување бигор. Инаку понекогаш кога не ми се прави генералка, ги чистам со влажни марамици дезифексциони од ГЛОС на алкалоид ги има во веро. Специјанли се за чистење и дезифецирање на толаетни површини ( практични се и за на одмор, за пребришување)

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Чистење на купатило

Post by Vesela » 12 Jul 2013, 16:35

Инаку нарачав од ТОП ШОП, Х2О Моб универзален чистач на пареа, во понеделник ќе ми го донесат, па ќе ви кажам искуство од чистење на тоалет со пареа.

kit-kat
Модератор
Модератор
Мислења: 3238
Придружен: 08 Jul 2012, 13:13
Му се допанале: 1250 пати
Им се допаднал: 1700 пати

Re: Чистење на купатило

Post by kit-kat » 14 Jul 2013, 11:29

До сега ја средував таа проблематика.
Секогаш користев Доместос,а за чешмите арф-деобат.
Се испогушувам и за два дена пак иста слика.
Но во еден сајт словенски кога прочитав колку е канцероген доместосот плус замешан со друго стретство (ner) (ner) (ner) ,па си направив домашно сретство.ж
4 филџани вода
1 филџан сјај за садови(по можност без крем)
6 лажици лимонска киселина
Се се меша во пумпица и навистина чисти феноменално.Барем не е штетно.
А за WC школката сеуште користам доместос но само за внатре.

Одговори

Return to “Чистење”