Блендер

Moderator: Модератори

Nikica
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 31 Jan 2013, 14:59
Му се допанале: 3 пати

Блендер

Post by Nikica » 25 Feb 2013, 11:02

Добро утро, добар ден, срекен ден! :))

Мамички а да ве прашам каков БЛЕНДЕР користите... Барав по темиве, не можев да најдам, а сега треба да зимам па сакав овој од Top Shop~Magic Bulet http://www.topshop.com.mk/magic_bullet_ ... rp=8&pcs=2, но има и специјално друг за бебиња за кашички...

Ајде help please :))) Вие од искуство сигурно знаете.
Благодарам и срекна и успешна и насмеана недела

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Блендер

Post by Mamino_srce » 25 Feb 2013, 12:13

Надица, јас оваков имам. И сум задоволна. Во почетокот ми беше тешко додека се привикнам како да ги правам глатки каши, нели треба да додаваш и вода во зеленчукот, ама не премногу или премалку, тоа со тек на времето ќе се испраксираш. Ако ти бебе прифаќа и не баш така глатка текстура, уште поубаво, не го ни навикнувај да му биде ептен изблендирано, мојов не сакаше, сакаше ептен мазно да му биде, инаку не јадеше (smile)
Добар е за одржување, лесен за перење и не зафаќа многу место.

http://i45.tinypic.com/69mf51.jpg

За тој што ти го спомна меџик булет, имам слушнато дека не биле баш така практични, дека има многу делови, ама не се искористува сето тоа, за се да искористиш треба време, беспотребни работи, ама опет некому се погоди, нели, се зависи од тоа што ти сакаш. (smile)

ELIANA
Редовен член
Редовен член
Мислења: 369
Придружен: 21 Dec 2009, 15:32
Му се допанале: 2 пати
Им се допаднал: 18 пати

Re: Блендер

Post by ELIANA » 25 Feb 2013, 15:48

Никица, јас имам едно сецко, нешто слично на ова, ама не таа фирма:
http://www.tandem-tandem.com/image/cach ... 00x600.jpg
и одлично е, го користам 8 години, и маста, шо се вика, му ја имам извадено. И за манџи, и за бебешки каши, и за ореви итн. итн.
А за овие од топ-шоп ги немам користено, само ќе ти кажам дека кога бев во продавницата кај нив еднаш, го гледав тој меџик булет, и го видов и тој што е демек специјално за бебиња, и продавачките, од која едната ја познавам, ми рекоа не тој, ако сум земала, меџик булет бил подобар.

Herra
Редовен член
Редовен член
Мислења: 264
Придружен: 12 Dec 2011, 03:13
Му се допанале: 107 пати
Им се допаднал: 22 пати

Re: Блендер

Post by Herra » 26 Feb 2013, 00:03

http://img28.imageshack.us/img28/2771/imagethumb600.jpg

Ние го имаме овој блендер дома, го зедовме случајно од Нептун кога купувавме правосмкалка и таму ни го понудија блендеров за некоја смешна цена од 1000 денари, така нешто мислам дека беше и излезе дека е супер. Пред се ми се допаѓа што садот горе е стаклен, има нерѓосувачки сечила кои исто можат да дробат и мраз без никаков проблем и неколку брзини. Мислам дека сеуште го има во Нептун и е негде 1500 денари, го препорачувам на сите (thumbsup)

Hera
Домашен член
Домашен член
Мислења: 736
Придружен: 20 Nov 2010, 23:27
Му се допанале: 89 пати
Им се допаднал: 75 пати

Re: Блендер

Post by Hera » 26 Feb 2013, 16:27

Јас имам еден како овој Херра што го покажува само друга марка. Тој ни е погоден за нешто што го спремам за нас во поголема количина, за шејкови некои, за чорби и така.
За бебето мислев дека ќе ми биде многу попрактично ако имам таков како што покажа Мамино Срце. Одбравме Philips модел со 500W и можам да кажам дека згрешивме. Некако се залетавме по моќноста мислејќи дека подобро ќе пасира. Долниот дел му е од пластика, не е од нерѓосувачки материјал како тој на Мамино Срце и знае да си фаќа боја од морков на пример. Тежок е на рака, нема копче да го вклучиш па да си матиш туку копчето треба да го држиш цело време додека матиш, не дека е кој знае колку време тоа де, ама ете заболува некој прст. (smile) Е да ми текнеше мене да го прашам ова пред да го купувам ќе беше арно. (smile) Има модели кои на тој долниот, широкиот дел има дупчиња и сега сфаќам дека тие се подобри и дека храната поубаво и побрзо се меша така. Ние го купивме најскапиот модел без додатоци за сечење оти имам од други апарати, 1600 ден. од Нептун ама требаше да потпрочитам повеќе. Инаку и јас се сложувам со тоа дека многу лесно се мие и не зафаќа простор.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Блендер

Post by Nadja » 26 Feb 2013, 16:32

Јас имам блендер марка Neo. Во пакет е со миксерот. Поклон ми е за свадбата. Задоволна сум од него. Добро пасира. Ретко го користам, бидејќи на малиот му давам готова храна.

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Блендер

Post by ilovebabies » 26 Feb 2013, 17:20

Mamino srce bas vo plan Imam da kupamIST kako tvojot blender od Bosch, samo me interesirase dali ti go imas tokmu ovoj od 300 W, dali e dobar (znam deka site skoro od bosch se predobri) ama vidov deka ima i od 400 W i od 600 W, i eve seuste se mislam za koj da se odlucam ....pozdrav

Mamino_srce
Домашен член
Домашен член
Мислења: 872
Придружен: 27 Apr 2011, 22:26
Му се допанале: 103 пати
Им се допаднал: 107 пати

Re: Блендер

Post by Mamino_srce » 26 Feb 2013, 19:18

ilovebabies, мојов е потполно ист и е 300 w. Се блендира, и цврсто ми делува, го перам само под вода што се вика. Ако има разлика во цената може слободно и овој од 300, не знам ни што ќе да е разлика од овој од 300 и од 600. Претпоставувам во некоја јачина, ама па не знам како би тој појак можело подобро да блендира него што прави овој од 300. Ќе се консултираш со продавачите тие ќе ти објаснат разлика најдобро... Е во врска со блендерот, се сеќавам кога со мм купувавме блендер. И мене ми препорачаа дека бил подобар рачен блендер за правење бебешки каши посебно. И во продавница го прашувам продавачот дали е овој добар блендер за бебешки каши. Тој ми одговара: пире ги прави, ама подобро ти е да не ги прави пире, после нема да сака да џвака (laugh1) Тогаш не разбирав што сака да каже, ама отпосле разбрав, човекот од искуство зборуваше. (laugh1)

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Блендер

Post by ilovebabies » 27 Feb 2013, 14:32

Mamino srce i jas bas mislev deka i za bebski kasi nekogas ke mi se najdi racniot blender, ama prodavacot mozebi ima pravo , za toa ne sum razmislila :)) Fala ti mnogu za informaciite, mislam deka ubava rabota se sepak blenderite, ke se najdat i za prigotvuvanja na razni sosovi, sorbet, i dr. Vo najskoro vreme ke go poracam :)

Nikica
Нов член
Нов член
Мислења: 9
Придружен: 31 Jan 2013, 14:59
Му се допанале: 3 пати

Re: Блендер

Post by Nikica » 03 Mar 2013, 10:17

Значи да купеме блендер со следниве карактеристики:
- садот горе да е стаклен,
- да има нерѓосувачки сечила,
- да не е на копче (зашто заболува прст (rolll) )
- подобро е да не ги прави пире зашто после многу на мазно ќе се научи и нема да сака да џвака (ner)
- и лесно да се мие и малку место да зафаќа

Тоа е ВИСТИНСКИОТ (lovet)

Одговори

Return to “Апарати и кујнски прибор”