Експрес лонец

Moderator: Модератори

Одговори
Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Експрес лонец

Post by Debora » 20 Dec 2014, 17:23

Користите ли експрес лонец? И ве молам ако може да ми кажете дали сте задоволни и ако имате некоја препорака. Планирам да купам деновиве. (smile)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Експрес лонец

Post by happiness » 20 Dec 2014, 18:43

debora jas na svadbata dobiv ekspres lonec delimano od 6 litri i e ubav
znaci jas ne gotvam doma ziveeme vo ista kuka so sveki ama taa si go koristi i vistina e deka e brzo gotvenjeto
bas sega za slavata sv nikola gravceto go praevme vo nego i e beshe za merak ovaj raboti na sl nacin:
tecnost max sto moze da se turi e 2/3 a min 1/3
se zatvora kapakot i koga ke zovrie ili stopli vodata izleguva eno krveno kako sijalice i togas se mesto ventilot za parea dali na 1 ili 2
2 e za meso
i gledash na tabelata kolku vreme treba da vari zajreto pr gravceto e 20 min i se ispusta pareata
nie za sekoj slucaj sekogas go stavame 30 min i ima zrnca koi se kashesti (rolll)
a dokolku jas bi trebalo da kupam ne bi moralo tolku pari da davam za delimano ima ubavi na solinger germanski majkami ima takov i taa e zadovolna a kosta okolu 2000

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Експрес лонец

Post by Filigran » 21 Dec 2014, 00:29

Дебора, и јас добив експрес лонец за свадбата и уште ми стои во кутија. Незнам зошто не сум почнала да го користам, најверојатно не знам како. Кај мајка ми не сме користеле, а и досега за двајца да готвам во експрес лонец некако ми се гледа како голем????
Прочитав што напишала Хепинес и може ќе го сефтосам некој ден. (brows)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Експрес лонец

Post by Debora » 21 Dec 2014, 14:53

Хепинес детално ни опишала се. (big-hug)
Јас никогаш не помислував на експрес лонец, ама читав дека испитувањата покажале дека во него се задржуваат повеќе хранливи материи (спротивно на тоа што го мислев (shaking) ) оти иако температурата е повисока, се достигнува брзо и обработката на храната трае пократко. Како и да е, останувале повеќе витамини внатре. (smile)
Гледам на Тефал, ми се бендисува корпата за варење на пареа. Околу 4000 денари е.

Одговори

Return to “Апарати и кујнски прибор”