Машина за месење леб

Moderator: Модератори

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Машина за месење леб

Post by Lejla7 » 13 Dec 2014, 10:28

Masinata trosi struja samo dodeka mese i pece. Za vreme na kisnenjeto se razbira deka ne trosi. Plus moze i da se podesi so tajmer da pocne da raboti na evtina struja i sabajleto koga ke stanes da imas gotov mesen i topol leb. Pa i lebovite sto gi kupuvame od prodavnica ne se meseni racno, taka da za mene ovaa masina e odlicna opcija.

Sekoja cest na toj sto znae da mesi, i sekako deka ne e isto, no iako trosi struja masinata zasteduva vreme, sto mene mi e mnogu vazno. A aromaticni trevki ,zacini i seminja mozat da se dodavaat i vo nea - ima opcija. I lebot e vkusen, barem mene mi e.

Радост
Модератор
Модератор
Мислења: 2203
Придружен: 23 May 2013, 07:48
Location: Скопје
Му се допанале: 1320 пати
Им се допаднал: 1927 пати

Re: Машина за месење леб

Post by Радост » 13 Dec 2014, 10:56

Lejla, кој модел го имаш ти и како си задоволна од истиот?
Јас знам да месам уште многу одамна ама во интерест на времето, не само месењето туку и печењето не мора да се притресувам дали е готово или не, може ноќе ем на ефтина да се прави ем наутро ќе е готов без мое надгледување. Одкако се роди крофната, гледам да сум повеќе практична, не ми се губи време на нешто што има замена, наспроти времето поминато со нејзе.

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Машина за месење леб

Post by Lejla7 » 13 Dec 2014, 19:04

Radost, mojot model e Vivax, poevtina verzija sekako od onoj na Moulinex. No dosta sum zadovolna, integralnoto lepce e za merak i zasituva mnogu, a plus e vkusno. Tocno deka izleguvaat mali lepcinja za razlika od mesenite i kupeckite, megutoa nie ne sme lebari mnogu (smile), a i kompakten e lebot, nema dupcinja i praznini i za vkusen mene mi e super vkusen. Nie ja kupivme okolu 3000, a sega se i uste poevtini.
Mnogu mi se dopaga kako razmisluvas vo vrska so vremeto koe ke go zastedis za da i go posvetis na krofnickata ubava (love5) (big-hug)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Машина за месење леб

Post by happiness » 13 Dec 2014, 21:15

lejla vo noeto upatstvo pisise deka kisnenjeto se odviva na konstantna temperatura od 50tina stepeni pa od tuka jas pretpostavuvam deka trosi struja inaku od kaj bi stignala 50 stepeni (smile)
a mozebi tvojot aparat da e poinakov (smile) dodeka kisni temperatura nikakva ne praj...?

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Машина за месење леб

Post by Lejla7 » 14 Dec 2014, 10:38

Pa i da trosi, sigurno pomalku ke potrosi od furna oti realno 50 stepeni ne se mnogu, a i zatvorena e, verojatno ja odrzuva temperaturata i se isklucuva greacot povremeno. Ne e vazno, zborot mi bese oti sepak stedi vreme, a lepceto e vkusno i kompaktno. Ama za vkusovite ne mozeme da raspravame sekako. Ti si kaza tvoeiskustvo, a jas moe i nema tuka lutenje i zameruvanje, taka? (thumbsup)

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Машина за месење леб

Post by happiness » 14 Dec 2014, 12:22

lejla (kup)
pa zs da se lutam (a2) jas pisav deka mnogu sakav i toa na bliski prijateli mu ja poracav za svadbata poklon i koga ja ovoriv voopsto ne me bendisa mozi ete toj model bese takov jas imav zamisla da mesi da kisni i da ne go peci testoto tuku da si pram kiflina ili pica od gotovo testo (rolll) (rolll) (rolll) ama ni takva opcija nemashe mojata
za dvajca e okej lepceto
ama nie sme 5 vozrasni (jmp) ne moze "cacko" da jadi na drugarite da ne daj (rolll)
(iako sme podelini na dr sprat so mm sepak si se sobirame za jadenje taka si ja odzruvame domasnata harmonija)
i ete taka ne mi brka mene rabota mashinceto (pipi)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4049
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1286 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Машина за месење леб

Post by Lejla7 » 14 Dec 2014, 19:27

Zavisi kolku leb jadete (smile) Eve sestra mi se 5 lica od koi trojca mazi so zdrav apetit, ama ne se po leb mnogu i velat ovoj integralniov gi zasituval. Postojano ja koristat. Sekoja familija razlicno sekako.
Mojava ima opcija za testo za pica da napravi, ama ne sum probala. Ednas pravev Boziken kolac nesto kako milibrod so seckani orevi, lesnici, suvo grozje i mnogu ubav ipadna.

Одговори

Return to “Апарати и кујнски прибор”