Машина за садови и средства за неа

Moderator: Модератори

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Машина за садови и средства за неа

Post by Debora » 21 Nov 2010, 12:47

Јас имам Фаворит, добра ми е засега.
Сакав да ве прашам какви средства употребувате за машината за миење садови.
Јас употребував Калгонит прашок и сјај, а сол каква ќе најдев. После земав таблети Калгонит 3 во 1, ама не бев многу задоволна од нив, па пак се вратив на прашокот.
Какви користите и од кои сте најзадоволни?

Alexa
Член
Член
Мислења: 152
Придружен: 17 Oct 2010, 13:06

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by Alexa » 21 Nov 2010, 17:28

Јас имам Indesit, и задоволна сум. (cl)
Кога почнав да ја користам, купив прашок, сол и сјај Калгонит по препорака на поискусни. Но ми остануваа траги од прашокот на чашите. (joy)
Сега, откако ме просветли другарка ми, користам таблети од Кам Маркет. Многу се поевтини од сите други, а перат феноменално. Ја пуштам машината на најдолгата програма (програма со предперење, ама не ставам прашок во тој дел) и се е супер испрано. Никакви траги од прашокот, а се блеска (како за реклама). Само секако користам сол и сјај зошто ме нервира да ми трепкаат индикаторите, но ако беше сјајот на 4, сега е на 2 (thumbsup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by Debora » 21 Nov 2010, 17:59

Фала многу Алекса баш ќе побарам во КАМ.
Инаку и јас секогаш ја пуштам на најдолгата програма, така најдобро се мијат.

aneta
Нов член
Нов член
Мислења: 61
Придружен: 06 Nov 2010, 14:47
Им се допаднал: 1 time

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by aneta » 22 Nov 2010, 13:56

Како перат, зависи пред се од машините а и од средствата. Мене ми е најбитно да бидат убаво исплакнати затоа што читав дека средствата за машини за садови се канцерогени и потребно е садовите да бидат добро исплакнети на крај.Инаку и јас користам Калгонит од тие најсакпите (hair) бидејќи се друго не ми штима.А сега кога ќе ги потрошам ќе си купам од тие ефтините во КАМ МАРКЕТ, кои претходно ги пробав и се многу многу ефикацни.
Исто така е многу битно, минимум еднаш месечно да ја перете машината со посебно средство, и тоа е од калгонит ама е многу ефикасно.
И за на крај АЛАЛ НЕКА МУ Е НА ОНОЈ КОЈ ЈА ИЗМИСЛИ МАШИНАТА ЗА САДОВИ (joy)
Сега ми фали иште машина за сушење алишта да си купам и ќе бидам таман

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by Ana.I » 22 Nov 2010, 17:13

Jas imam masina za sadovi Beko i epten sum zadovolna,veke 3,5 god. ja koristam i majka mi isto ima Beko.
A od sredstva koristam isklucivo Minel od Kam market,super se,ne se skapi,germansko proizvodstvo,a super gi mijat sadovite.Do sega tragi ne mi ostanale.I sol koristam na Minel od Kam

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by Trena » 26 Nov 2010, 19:49

Ana I i jas imam Beko masina za sadovi za 8 osobi .Koga ja kupivme imase upatstvo samo na turski i na site mozni jazici osven na angliski ,pa pocnav da ja koristam po "moja " logika.
Mozes li da mi kazes kolku cesto i stavas sol i kolku kolicinski ???
Isto taka ima li nekade na net upatstvo z atie masinite ili ti akjo imas na angliski nekako da mi go skeniras i pustis ????
TNX .Pozdrav

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by Ana.I » 26 Nov 2010, 20:07

trena na mojata masina (za 12 osobi e) ima sijalicka,sveti crveno koga ke snema sol,toa e odprilika na 3-4 meseci,stavam od Minel solta od kam-od prilika 2/3 od edno pakovanje,dodeka ne se napolni toj otvorot za sol do gore,i nalku go promesuvam so racka od golema lazica,pa go zatvaram.E sega upatstvoto poima nemam kade mi e,ke vidam ako ne sme go frlile ke ti go pustam nekako,ne e problem.
Ti kolku programi imas na masinata?Slobodno pisi sto te interesira,ke ti objasnam ili tuka ili na licna poraka ke ti pisam,ne e problem

Trena
Редовен член
Редовен член
Мислења: 253
Придружен: 01 Nov 2010, 11:05
Им се допаднал: 4 пати

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by Trena » 28 Nov 2010, 03:36

Mojata e na 3 programi.
Ne sveti nisto koga ima ili nema sol.
Obicno stavam na mesec dva ,ama pojma nemam dali e dovolno (confus)
Koga pocnuva da pere sveti zeleno ,a koga ke zavrsi dve crveni sijalicki edna do druga.
Koriatev Calgonit ili Somat do sega ,a od sega ke probam so tie od Kam so gi pofalivte.
Ako mozes da go pobaras upatstvoto i da mi go pustis nekako ,bi ti bila mnogu blagodarna.
Fala ti.Poz

Ana.I
Домашен член
Домашен член
Мислења: 523
Придружен: 27 Oct 2010, 22:03
Им се допаднал: 8 пати

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by Ana.I » 30 Nov 2010, 10:40

Trena nisto od upatstvoto,vcera se prevrtev po doma,ama sme go frlile.Slobodno ako sakas pisi sto te interesira,jas kolku sto mozam ke ti objaznam-pozdrav

sunshine_2012
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1153
Придружен: 04 Jul 2012, 23:01
Location: Tetovo
Му се допанале: 548 пати
Им се допаднал: 738 пати

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by sunshine_2012 » 04 Dec 2012, 01:35

gledam deka temata e zapostavena no nema vrska moze da si postavam prasanje. Dali giplavite sadovite pred da gi stavite vo masinata za sadovi. jas napocetokot koga ja zedov masinata za sad. gi plavev sadovite a pa potoa vo masinata no sega samo gi izbrisam so salfetkata i gio stavam vo masinata, pa na kraj pak se cisti i imaat sjaj. inaku koristam finish sapuncinja i bas mi se dobri. a sol napocetokot stavavme cesto no sega mislam deka na mesec dena a mos i poveke.

Одговори

Return to “Апарати и кујнски прибор”