Машина за садови и средства за неа

Moderator: Модератори

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by carina » 21 Aug 2013, 23:38

имам БЕКО за 13 прибори и сум многу задоволна.користам поефтини таблети каде и да начекам.последните ги купив во стокомак и добри се

Lea85
Нов член
Нов член
Мислења: 1
Придружен: 31 Jan 2014, 11:37

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by Lea85 » 31 Jan 2014, 11:48

Купивме пред еден месец машина за садови Беко, ама нешто не ми е јасно, а во упатството не пишува. Користам Финиш таблетки, убаво се мијат чашите ама има капки на нив и тоа ме нервира, ќе се исушат и се познава се. Па ми рекоа да користам сјај, ама сега па е уште полошооо, сега има дамкиии. Дали можеби треба нешто да вклучам за да машината го прими сјајот или тоа само автоматски машината си го зима?! (confus)

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by Lejla7 » 31 Jan 2014, 14:37

Во таблетките Финиш веќе има сјај и мислам дека затоа ти се прават дамки на чашите сега. Не користи сјај дополнително со таблетата. Па што ако се чашите со капки, почекај малку - ќе се исушат. Или вклучи друга програма за миење која има подолго сушење.
И еден екстра совет - пробај ги таблетите за садови од КАМ, верувај нема да зажалиш! Подобри се од Финиш. Барем кај мене

Vesela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1599
Придружен: 06 Mar 2013, 12:00
Location: All around the world :)
Му се допанале: 294 пати
Им се допаднал: 689 пати

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by Vesela » 31 Jan 2014, 15:53

Апчињата од КАМ се многу добри, а се и многу поефтини. Навистина пробај ги. Инаку за дамките провери машната да не нема сол. Тогаш знае да прави такви бељи. Ако не е тоа тогаш кога ги редиш чашите во машина гледај да не се допираат една до друга. Ми кажале дека тоа прави дамки на чашите. (confus)

belomorka
Безрезервен форумски другар
Мислења: 2680
Придружен: 15 Sep 2011, 16:12
Му се допанале: 266 пати
Им се допаднал: 860 пати

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by belomorka » 31 Jan 2014, 22:01

и јас како Весела си купувам од Кам, таблети, сјај и сол. кога немам јај си ставам алкохолен оцет. и супер се. а кога немам сол ми се појавуваат дамки.

bebe2
Член
Член
Мислења: 175
Придружен: 05 Mar 2013, 17:17
Му се допанале: 25 пати
Им се допаднал: 10 пати

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by bebe2 » 09 Mar 2014, 16:11

Јас имам машина од whirlpool користам прашок од калгонит а понекогаш си земам и од кам маркет добри се но не ми е јасно нешто ке ве прашам кога ке завши машината ја отворам одма и гледам пена низ садови а ако ја оставам подолго време без да ја отворам вратата се сушаат и нема пена но не знам дали да продолжам да ја работам или ?????? Инаку кај моја пријателка бев и ја чекавме нејзината машина да заврши кај неа немаше пена но таа не знаеше што да ми кажува за мојот порблем

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11053
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5850 пати
Им се допаднал: 3575 пати

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by Debora » 09 Mar 2014, 16:34

И јас сум видела пена по завршување со работа на машината. (scratch)

Mili
Нов член
Нов член
Мислења: 89
Придружен: 26 Aug 2014, 10:31
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by Mili » 09 Sep 2014, 10:02

Mi se rasipa masinata za sadovi, neznam sto i e, na site programi ke pocne da raboti i odednas prestanuva samo zue, nema ni 1 godina kako ja zemavme od gorenje. Vi se slucilo li, ke baram servis ama stvarno se iznervirav nova masina...

Lejla7
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 4048
Придружен: 24 Oct 2011, 14:34
Му се допанале: 1284 пати
Им се допаднал: 1103 пати

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by Lejla7 » 09 Sep 2014, 12:15

Da ne e pumpata? Kaj nas nesto slicno se slucuvase i ispadna deka pumpata e za menenje, a posle i greac menevme. Se poprava vo sekoj slucaj. Em mojava e od poevtinite, shk marka - Midea.

Mili
Нов член
Нов член
Мислења: 89
Придружен: 26 Aug 2014, 10:31
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 13 пати

Re: Машина за садови и средства за неа

Post by Mili » 13 Sep 2014, 18:19

Motorot bil, crknal pa mi smenija nov. Preporaka pocesto da ja pustam masinata.

Одговори

Return to “Апарати и кујнски прибор”