Велигденска трпеза

Moderator: Модератори

happiness
Домашен член
Домашен член
Мислења: 746
Придружен: 02 May 2014, 21:37
Му се допанале: 221 пати
Им се допаднал: 269 пати

Re: Велигденска трпеза

Post by happiness » 09 Apr 2015, 13:20

eve go planot za veligdenskata trpeza :)
za rucek ke si slezime kaj sveki ke idat i moite na rucek site kompletni ke si bideme (rad) pa ke spremame jagneshko mevce jogurt i orivce mislam deka se pravi kako adet na sveki i bil toj rucek si go vika "jogurtlitava" (rolll) , oti jas i mm ne jademe jagneshko ke si spremime i peceno svinsko so kopircinja potpeceni , sveza slata i obavezno maldo kromidce (thumbsup)
supa/corba sveki pravi skoro sekogas ama jas i mm ni toa ne go jadime (laugh1)
desert ke imame cokoladen kolac ima ubav vkus ama ne znam kako se vika (confus) se pravi panispanja so cokolado i edel litar mislam slatka pavlaka se zatopluva so 4-5 cokola za gotvenje se turva nad panispanjata i taa upiva del od tecnosta stanuva socna a odozgora se formira cokoladen fil okolu 2-3 cm
kozinjaka ili tuka ve citam milibrod pravime obavezno so dodatok od eden grcki zacin da se ima praznicen shmek i suvo grozje dodavame :)
sveki veke napravila kiflicki, rolat so mak, i eden rolat so fil od orevi...
majkami mi pushti solen stapcinja so susam neshto slicno kako krekeri ama ne se tolku tvrdi i sitni kolaci od osnova na slatka pavlaka lesni se za jadenje kako macmalou mi idat, a i za gotvenje treba, da pisham recept :)
za veligden den pred toa si pravam ruska salata varam zlatna meshavina , nekoe jajce, salamce i kashkavalce dodavam majonez da svrzi ne e orginalna receptata ama ubava e salatata
sledniot den sme kaj moite na rucek povtorno site komplet (rad) e tamu ne znam sto ke si go polnam mesheto (tongue)

Peperutka
Модератор
Модератор
Мислења: 2603
Придружен: 18 Oct 2010, 20:28
Му се допанале: 940 пати
Им се допаднал: 618 пати

Re: Велигденска трпеза

Post by Peperutka » 13 Apr 2015, 01:37

Menito za ovoj Veligden.

Jas napraviv :
Salata so makaroni (ja obozuvam)
Torta so hopla,cokolado i suvo grozje
Cokoladen kolac so marmalad

Svekrvami vapcuvase jajca à jas imav kupeno Zelatinova boja i ofarbav i jas sareni jajca,mnogu mi se dopadna kako izlegoa.
Denes bevme kaj moite na rucek,à tamu majkami imase spremeno :
Jagneska chorba so oriz,morkovi i grasok .
Jagnesko peceno.
Peceni kompiri
Cokoladna Torta.

Одговори

Return to “Рецепти и готвење”