Блага и торти

Moderator: Модератори

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Блага и торти

Post by Nadja » 17 Feb 2013, 11:39

Убава торта

Тесто:

5 јајца
5 лажици шеќер
2 лажици брашно
10 лажици мелени ореви

Состојките се матат и се печат во правоаголно тавче.. Откако тестото ќе се испече, се сече на 2 дела. Врз првиот дел се става филот. Одозгора се става вториот дел, а врз него мелени ореви.

Фил:

1/4 млеко
3 лажици густин
пола маргарин Кристал
130гр. шеќер во прав
1 лажица какао
2 жолчки
150гр. мелени ореви

Во тенџере се ставаат млекото, густинот, маргаринот, шеќерот во прав, какаото и жолчките, за да се сварат. Откако ќе се сварат, тенџерето се трга од оган. Се додаваат мелените ореви и се меша со лажица.

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Блага и торти

Post by Nadja » 17 Feb 2013, 11:45

Мешана торта

Тесто:

4 јајца
9 лажици шеќер
11 лажици брашно
11 лажици врела вода
1 ванила
1 пециво

Состојките се матат и се печат во правоаголно тавче. Откако тестото ќе се испече, се сече на 2 дела. Врз првиот дел се става филот. Одозгора се става вториот дел. Врз него се ставаат шарени трошки.

Фил:

1л. млеко
2 пудинга од ванила
пола маргарин Кристал
100гр. мелени ореви
50гр. суво грозје
50гр. сецкани желе бонбони
2 шлаг-пени

Состојките се матат.

ani4ka
Редовен член
Редовен член
Мислења: 427
Придружен: 14 Jun 2012, 12:09
Му се допанале: 98 пати
Им се допаднал: 204 пати

Re: Блага и торти

Post by ani4ka » 31 Mar 2013, 14:11

Американски палачинки
2 јајца
1/2 мало лажиче сол
200 гр брашно
1 пакетче прашок за пециво ( окулу 13 гр или две мали лажички)
250мл млеко
4 големи лажици зејтин или две полни големи лажици маст
За благо тесто
2-3 големи лажици шеќер
1 пакетче ванилин шеќер

Јајцата убаво се матат да се згуснат, па се додаваат останатите состојки и на крај се додава брашното. Се добива убава густа смеса. Тестото е многу неутрално на вкус, па ако ги спремате палачинките само за да ги послужите благи, додадете ги состојките за благо тесто (шеќер и ванилин шеќер) додека се матата јајцата за убаво да се растопат.

Се зема помала црпалка (кутлача) или се полни голема само до одредена мера и се сипа на загреано тавче.
Се редат една врз друга и над секоја палачинка се става фил по желба.

Прочитај повеќе: http://moirecepti.mk/post/%D0%B0%D0%BC% ... z2P7Q2yZ7w

carina
Домашен член
Домашен член
Мислења: 726
Придружен: 20 Jul 2011, 08:21
Location: skopje
Му се допанале: 193 пати
Им се допаднал: 279 пати

Re: Блага и торти

Post by carina » 19 Jun 2013, 20:20

БАКЛАВА СО ВИШНИ

500 гр. кори
4 јајца
1 чаша шекер
1 чаша зејтин
1 павлака
1 пециво
500 гр вишни
сите состојки со мешаат освен вишните.секоја кора се премачкува со филот се до пола од корите.на средина се ставаат вишните,нагоре пак фил.се сеча на коцки(отприлика 4 на 4 см јас ги сечам) и се печена 200 степени додека не добие кора,т.е се испече(не измерив колку време се печеше,а во рецептот не пишуваше).
се спрема шербет -1 чаша вода и 2 чаши шекер,да зоврие,колку да се стопи шекерот.на оладена баклава се става жежок шербет

ilovebabies
Домашен член
Домашен член
Мислења: 597
Придружен: 05 Apr 2012, 23:53
Му се допанале: 159 пати
Им се допаднал: 194 пати

Re: Блага и торти

Post by ilovebabies » 01 Aug 2013, 16:18

*******Sladoled torta so bademi *****Najdov eden naizgled brz recept za sladoled torta, ke probam da go prevedam..(se izvinuvam sto pisuvam na latinica, ke gledam da go popravam stariot komp. za brzo,na koj Imam mak poddrska) :)
Malku Puter(Maslo) i griz za kalapot
100 gr. suvo grozje
90 gr. celuvki ( mislam deka taka se vikaat) :)
300 gr. temno cokolado za gotvenje
100 gr. bademi so luspa
100 gr. orevi
800 gr. slag Pena
nekolku livcinja od bademi za dekoracija i nekolku mali celuvki
Tavceto odnosno kalapot da bide okolu 26 sm. Se premackuva so Maslo (Puter) i griz. Suvoto grozje se mie i se ostava da se isusi. Orevite , bademite, 200 gr cokolado,celuvkite se seckaat so noz. Slag penata se bie so mikser. Potoa se dodavaat seckanite bademi, orevi, cokoladoto, celuvkite i se promesuva. Smesata se tura vo kalapot, se izmaznuva odozgora, i se pokriva so najlonska folija. Se ostava 24 casa da se ladi vo zamrznuvac. Pred serviranje se ostava 20-30 minuti da se otpusti malku.
** Za dekoracijata, livcinjata od bademi malku da se ispecat vo tavce bez Maslo. 100 gr cokolado se topi na zesk parea i odozgora na tortata se shara preku celuvkite i livicnjata od badem.
mmmm moram da ja napravam, mnogu vkusno mi izgleda :) (bu)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Блага и торти

Post by Nadja » 01 Aug 2013, 16:40

Ролат со гриз

3 големи филџани гриз
3 големи филџани зејтин
3 големи филџани млака вода
3 лажици шеќер
брашно

Од состојките се замесува меко тесто и се дели на 2 дела. Во едниот дел се става какао ил икафе и се замесува. Од двете теста се расукуваат 2 кори. Кафеавата кора се става врз белата. Се витка ролат. Се сечат парчиња и се печат во подмачкан плех. Откако ќе се испечат, се оставаат да се изладат. Потоа се топат во топлиот шербет.

Шербет:

1л. вода
1кг. шеќер

Бомбици

500гр. мелени бисквити
100гр. шеќер во прав
1 чоколадо за готвење (растопено)
1 маргарин (растопен)
млеко

Од состојките се формираат топчиња и се валкаат во кокос.

Martinka
Член
Член
Мислења: 114
Придружен: 16 Apr 2013, 11:21
Му се допанале: 4 пати
Им се допаднал: 57 пати

Re: Блага и торти

Post by Martinka » 07 Aug 2013, 00:36

Последно време ова е нешто што често го правам..Прво бев скептична поради морковите али сега ми е незаменливо за појадок со млекце спие :)

Кекс со моркови

4 jajца
1 1/2 шоља шеќер
2 шољи брашно
1/2 шоља масло
1 пециво
1/2 кг моркови рендани
1 шоља ореви (може и помалку, повеќе)
сок од пола портокал (може и не мора)
1 цимет

Се печи на 200 степени

Bon Apettit!! :)

Nadja
Редовен член
Редовен член
Мислења: 445
Придружен: 26 Aug 2012, 19:03
Му се допанале: 9 пати
Им се допаднал: 52 пати

Re: Блага и торти

Post by Nadja » 09 Aug 2013, 11:39

Ролат со мармалад

1кг. брашно
1 квасец
5 јајца
10 лажици зејтин
8 лажици шеќер
млеко

Се замесува средно тврдо тесто и се остава да стаса. Откако ќе стаса, се дели на 4 дела. Од сите делови се расукуваат кори. Се премачкуваат о мармалад и се виткаат во ролат. Се премачкуваат со изматена жолчка и се печат во подмачкан плех.

Штангли со капучино

100гр. капучино
500гр. мелени бисквити
150гр. шеќер во прав
200мл. топло млеко
пола маргарин (растопен)
1 бело чоколадо за готвење

Капучиното се раствора во млекото и се остава да се излади. Се додаваат бисквитите, шеќерот во прав и маргаринот. Се меша со лажица. Смесата се става во правоаголно тавче со димензии 16cm x 24cm. Се лади во фрижидер. Чоколадото се топи и се става одозгора. Смесата пак се лади. Потоа се сечат парчиња.

merlin
Редовен член
Редовен член
Мислења: 257
Придружен: 19 Apr 2013, 14:49
Му се допанале: 184 пати
Им се допаднал: 98 пати

Re: Блага и торти

Post by merlin » 29 Aug 2013, 12:58

sakam da pravam eden jem no mi treba zelatinozen seker..dali nekoj znae dali kaj nas i kaj se prodava takov seker ?...Vo ramstor barav no ne najdov..

Mimi Bella
Редовен член
Редовен член
Мислења: 258
Придружен: 04 Jul 2013, 11:06
Му се допанале: 100 пати
Им се допаднал: 68 пати

Re: Блага и торти

Post by Mimi Bella » 04 Sep 2013, 13:52

Kolku e potrebno kornfleks za doza embi . Go najdov ovde receptot ama pisuva deka e potrebno edna kutija toa e 250gr. Ili ?

Одговори

Return to “Рецепти и готвење”