Брзи и вкусни јадења

Moderator: Модератори

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Ninushka » 24 Mar 2014, 19:28

Еве специјално за Филигран и Дебора рецептот за полнетите компири (brows)
Во принцип си ги полнам со =што ми текне и што најдам во фрижидер= денес ги полнев со грашок испасиран со сирење морков и јајце. Одозгора му ставив сецкани маслинки магдонос и бибер.
Компирот се вари, лупи и се сече на пола. Малце ја испразнуваме средината за да го сипеме мастравот и печеме 30 мин на 180 С.
Како голем обожавател на зачини, кинеска, мексиканска, кубанска, индиска и слична на тие храна, ако сакате некој таков рецепт слободно кажете (brows) нормално, тоа не значи дека не знам грав да варам (rolll)

RedRose30
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1060
Придружен: 26 Oct 2013, 11:05
Му се допанале: 1303 пати
Им се допаднал: 446 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by RedRose30 » 24 Mar 2014, 19:35

Баш добро звучи, треба да се проба (drool) (thumbsup)

Debora
Администратор
Администратор
Мислења: 11056
Придружен: 22 Sep 2009, 17:24
Му се допанале: 5853 пати
Им се допаднал: 3576 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Debora » 24 Mar 2014, 22:22

Супер идеја, па да се стави што се има. (w1) Фала Нинушко. (big-hug) А рецепти се разбира дека сакаме. (rad) (beer)

sweety
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 2260
Придружен: 31 Oct 2013, 19:01
Му се допанале: 958 пати
Им се допаднал: 1200 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by sweety » 10 Apr 2014, 09:58

Може има рецепти за пица но еве јас да го пишам мојот рецепт,

пола квасец, 200мл од кој 100мл се вода а 100мл се млеко ,19 лажици брашно,7 лажици зејтин, малку сол и малку шеќер се брка со лажица и не се остава да стаса тестото, веднаш се расплескува тестото во тавче број 36 ,претходно намачкано со маргарин и раците да ви бидат намрсени со зејтин, откако ќе се нареде мастравот се остава да појде додека не се згрее релната,брза е а и е многу вкусна

Lena_nela
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1155
Придружен: 13 Dec 2013, 15:56
Му се допанале: 1200 пати
Им се допаднал: 825 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Lena_nela » 11 Apr 2014, 16:57

Tiropita - Грчката пита со сирење
Овој рецепт е со два вида на сирење и павлака. Брзо и вкусни.
состојки:
5 јајца
200 гр. брашно
400 гр. фета сирење
200 гр. Edamer или други тврдо сирење, по вкус
1 чаша кисела павлака
1 дл. масло
1 лажичка прашок за пециво
подготовка:
Во сад, лесно изматете ги јајцата, да биде како за поховање. Додадете ги фета сирењето но предходно со вилушка раздробено, тврдото сирење изрендано од грубата страна на рендето, кис.павлака, маслото, брашното, прашок за пециво и се се меша добро. Тавче со дијаметар од 30 cm. се подмачкува со путер или на хартија за печење и се прелива тесто. Се пече на 180 степени околу 45 минути.

http://s9.postimg.org/bzl11q59b/tiropita.jpg

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Filigran » 29 Apr 2014, 00:54

Се предомислив, еве уште сега ќе го пишам.
Ќофтејанија (ова по прилепски) (laugh1)
400 гр мелено месо се меша со сув зачин, една рака ориз, една жолчка да се сврзи, бибер.
Се пржат мали ќофтиња, и откако се пржени се тргаат настрана. Во истото масло се пржи една главица кромид, морков, пиперка и ако сакате некој зеленчук по желба. Откако се е пропржено се тура едно мало лажиче црвена пипер, домата и се враќаат ќофтенцата. Се покрива со вода (не мора да се покријат ќофтињата), се вари додека оризот во кофтињата не се свари. Доколку сакате во овој чекор може да ставите и компир, а на крај доколку сосот е редок може да ставите малку брашно разредено со вода. На крај се зачинува со сув зачин ако не е солено и тоа е тоа.
Мајка ми ја приготвува оваа манџичка од секогаш и многу ми е вкусна. А и со мелено месо е една убава варијанта, а не е суво јадење.
Наздравје, (thumbsup)

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Filigran » 06 May 2014, 19:53

Kjoftinja vo sos
500 gr meleno meso
1 glavica sitno seckan dromid
2 mladi kromidchinja i 1 lukche (samo zeleniot del)
1 jajce
1 lazhica vegeta
3 - 4 lazhici lebni troshki
biber po vkus i malku sonchogledovo maslo.
Seto ova go zamesuvame vo homogena smesa i pravime kjoftinja, gi ostavame da stojat najmalku 1 chas vo frizhider.
Na vrelo maslo gi przhime kjoftinjata da se zarumenat od dvete strani, i gi trgame nastrana. Vo istata tava vo istoto masloto stavame 1 - 2 lazhici brashno ( vo zavisnost od toa kolku sakame da bide gust sosot ), dodavame kocka puter i go przhime brashnoto da dobie svetlo zholta boja. Dodavame domaten sos, lazhichka shekjer,malku vegeta, sushen magdonos, gi dodavame kjoftinjata vo sosot i ostavame da se krchka na tivok ogan, najmalku pola chas. Jas koristev domashen sok od domati, najdobra zamena e Tomatello - Nektar. Zachinite mozhe da se kombiniraat po zhelba.

SLICHEN RECEPT so prethodniot

Filigran
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1827
Придружен: 22 Jul 2012, 15:43
Му се допанале: 898 пати
Им се допаднал: 739 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Filigran » 06 May 2014, 19:55

Намаз од авокадо
Прекрасен намаз од авокадо , а воедно и прелив за Вашите зелени салати.
Рецепт: 1 авокадо, 2 супени лажици павлака, 2 супени лажици маслиново масло, 1/2 лажичка сол, 1/2 лажичка копар, 1 лажичка сенф, 1 чешне лук може и сушен по вкус.Се заедно се блендира .
Добар апетит!

Ninushka
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1095
Придружен: 17 Sep 2013, 17:00
Му се допанале: 988 пати
Им се допаднал: 697 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Ninushka » 06 May 2014, 20:54

Чеј да ви ги пишам моите омилени КОРИЧКИ. (rolll)
Знам да си ги направам некад и намерно покрцкави ги правам и со јогурт ми се мхххх !

Замесуваш тесто (со сол!) и правиш со сукало лента. Сецкаме квадрати по желба големина и пржиме. Нешто како мекици, али јас ги викам тврдици,дека се без квасец (rolll) Само вода соли брашно. Пробајте! Топли со јогурт или сиренце се (thumbsup)

Bobe
Форумски домаќин
Форумски домаќин
Мислења: 1055
Придружен: 20 Nov 2010, 14:35
Му се допанале: 1344 пати
Им се допаднал: 800 пати

Re: Брзи и вкусни јадења

Post by Bobe » 01 Aug 2014, 19:25

За Лела-нела (love5)
потпечени тиквички....мерите се од око јас како ги правам
4-5 јајца
4-5 помалечки тиквички
Брашно околу 100 гр(може и гриз),1 зелена пиперка(на ленти исечкана),кисело млеко100-150мл,фета сирњењ околу 250-300гр,лукче 1-2 чешниња(ситно),зачини(вегета,бибер(сол никако))може и ситно сецкан магдонос
тиквичките ги лупиме,ги пресекуваме надолж,кришки,посолуваме и оставаме да се исцедат,да излезе сокот од нив,па едно пола саат-саатод кога ке се исцедат со кујнска хартија ги бришеме,е сега некој ги пржи па повторно на кујнска хартија јас не, во малку брашно валкам и редиме во многу малкуууу намаслена тепрсија,ватростално ....што имаме
од другите состојки правиме смеса,па редиме ред тиквички,ставете ја и пиперката,па малку од смесата,втор ред пак тиквички и остатокот од смесата го дотураме одозгора да покрие скорз насекаде во загреана фурна,зависи како пече кај мене 250 е доволно и многу убаво печеме додека не порумени,е сега некој прво под фолија пече па открива зависи јас директ ова....па добар тек (big-hug)
http://s12.postimg.org/iee4ma2ct/bee539 ... header.jpg
п.с цликата не е моја,отприлика вака изгледа и сорииии за задоцнување (love5)

Одговори

Return to “Рецепти и готвење”